Mistä kumpuaa ne kirjoittelut välillä siitä että yrittäjä ei voi saada työttömyystukea pitkään aikaan vaikka yrtiystoiminta on lakkautettu? Minusta missään ei ole sanottu näin vaan sanotaan että kun yritys on lopetettu eli ei enää olemassa, ei enää rekistereissä niin silloin henkilö ei ole enää yrittäjä ja on oikeus Kelan työttömyyskorvaukseen. Tiedän että yritystä ei voi lopettaa parissa viikossa mutta siis silloin kun on lopputoimenpiteet tehty, olkoon se vaikka kolmen kuukauden kuluttua toiminnan lakkaamisesta ja yritys oikeasti poistettu rekistereistä niin eihän silloin enää pidetä yrittäjänä?
Se kyllä kiinnostaisi että miten yrittäjän palkkatulot jaksotetaan eli miten viimeisinä kuukausina saadut palkat lykkäävät työttömyyskorvauksen saantia tai lykkäävätkö?
Yrittäjän työttömyysturva
5
262
Vastaukset
- fgdfgdsfgfsd
On älytöntä, että sen sijaan, että yritteliästä ihmistä tuettaisiin hiukan, jotta hän voisi muurruttaa yrityksensä hitaasti ja lainatta, yrittäjän täytyy TUHOTA yritteliäisyytensä viimeisetkin rippeet, ja sitten hän on työtön, yhteiskunnan loinen, jota pompotellaan ja tuupitaan ja jonka työttömyys on monen mielestä melkein rikos. Naurettavaa toimintaa, jos Suomeen halutaan yritteliäisyyden uusi aalto, suurten firmojen tilalle, kun ne ahneuksissaan siirtyvät halpamaihin. (Vaikka onhan Suomessa halpaa; orjatyöhän on täällä vakiintunut käytäntö.)
Järkevämmässä maassa yhden hengen yritystä kohdellaan kuin muitakin työläisiä. Yrityksen voitto ja muut tulot lasketaan yhteen ja verotetaan, niin kuin tuloja verotetaan. Esimerkiksi Australiassa saa kaikista lähteistä yhteensä olla vuosituloja 18000 dollaria, ennen kuin aletaan periä tuloveroja lainkaan. Näin pitäisi Suomessakin olla.- vgdfhd fhdfghfd
... ei muurruttaa, vaan juurruttaa.
- Jeps.
Periaatteessa kun yritystoiminta on lopetettu, oikeus työttömyyskorvaukseen pitäisi olla. Vaan vain pitäisi, niitä ongelmia kun tuntuu yrittäjille kasaantuvan enemmän ja vähemmän. Luepa tuo viestiketju, jos et ole vielä lukenut: http://keskustelu.suomi24.fi/node/3898879
Viimeiseen kysymykseen ainakin osittaisvastaus: yrityksen myyntivoitto jaksotetaan. Tuossa työttömyysturvalain säännös:
Työttömyysetuuteen ei ole oikeutta ajalta, jolle yrittäjän yritysomaisuuden myyntivoitto, joka liittyy yritystoiminnan lopettamiseen, jaksotetaan ansiopäivärahassa hänen työtulonsa ja peruspäivärahassa ja työmarkkinatuessa vähintään peruspäivärahan määrän perusteella. Käyttöomaisuudesta tai muista pitkäaikaisista sijoituksista saatua myyntivoittoa pidetään yrityksen lopettamiseen liittyvänä myös silloin, kun se on saatu kuuden kuukauden aikana ennen yrityksen lopettamista.
Yritysomaisuuden myyntivoitto jaksotetaan enintään 24 kuukauden ajalle. Myyntivoittoa ei kuitenkaan jaksoteta, jos yritystoiminta on kestänyt enintään 18 kuukautta tai jos yrityksen viimeisen tilikauden taseen loppusumma vähennettynä yritystoiminnan veloilla on enintään 10 000 euroa. Taseen puuttuessa käytetään omaisuusluetteloa.- Tietämätön
Mitä sitten tarkoittaa yrittäjän työttömyysturva, josta olen useammassa eri yhteydessä kuullut? Yrittäjäkin voi siis liittyä (yrittäjien) työttömyyskassaan.
- Jeps.
Tietämätön kirjoitti:
Mitä sitten tarkoittaa yrittäjän työttömyysturva, josta olen useammassa eri yhteydessä kuullut? Yrittäjäkin voi siis liittyä (yrittäjien) työttömyyskassaan.
Kyllä yrittäjällä on työttömyysturva sen jälkeen, kun on onnistunut saamaan työvoimaviranomaiset vakuuttuneiksi siitä, että yritystoiminta on täysin loppunut.
Yrittäjän työssäoloehdon täyttymisellä on vähän hankalammat ehdot. Tuossa laista:
Yrittäjän työssäoloehto
Yrittäjän työssäoloehto täyttyy, kun henkilö lähinnä edellisten 48 kuukauden aikana (tarkastelujakso) on työskennellyt vähintään 18 kuukautta yrittäjänä siten, että yritystoiminta on ollut laajuudeltaan olennaista. Työssäoloehtoon luetaan vähintään neljä kuukautta kestäneet työskentelyjaksot ja kukin yrittäjänä työskennelty jakso luetaan yrittäjän työssäoloehtoon vain kerran.
.......
Yritystoiminnan laajuuttaa tarkastellaan YEL-työtulon kautta. Sen on oltava riittävän suuri.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1212286
Teemu Keskisarja (ps) loisti- ja hurmasi MTV:n tentissä.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/kommentti-keskisarja-sekoitti-pakan-suomiareenan-puheenjohtajatentissa/9180380 Kuten4242163Sinun ja kaipaamasi törmääminen
Missä sinä haluaisit sen satunnaisen kohtaamisen mieluiten tapahtuvan?971176Ammuskelua Eliaksenkadulla
Mikä homma? Hirven metsästykseen vielä lähemäs 3kk. Oliko lie puuman metsästystä..?14974- 44794
Olen pahoillani jos kärsit.
Mutta meidän välejä ei voi korjata. Rakastin sua tiedoksi. Älä tee itelles mitään vaan hae apua.34790Ymmärrätköhän nainen
Etten halua että ottaisit sitä suuhusi. Minusta se on ällöttävää, vaikka kivalta se kai tuntuisi, mutta vain minusta. Mi109766Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin?
Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin? Shokki!15764Sinkkujen lapset ja kesäloman pituus
Tuli mieleeni kysyä oletteko huolissanne lasten ja nuorten tulevaisuudesta, tai siitä mitä he nyt joutuvat kokemaan yhte166706Luvattiin työpaikka, mutta mitään ei kuulukaan
Kuinka yleistä tällainen on? Ehdin jo iloita työpaikasta, turhaan, kun mitään ei kuulukaan työnantajasta, joka ilmoitti32689