http://eroakirkosta.fi/
Näissä seurakunnissa kirkollisvero nousee
Lähde : Seurakuntien tuloveroprosentit vuodelle 2013 ja vuonna 2012 (excel - taulukko)
1. Honkajoki (Korotettu kirkollisveroprosentti 2013) 1.90
2. Ikaalinen 1.85
3. Jämijärvi 1.85
4. Kitee 1.70
5. Kuusamo 1.60
6. Köyliö 1.75
7. Lohja 1.50
8. Luumäki 1.60
9. Masku 1.60
10. Muhos 1.60
11. Myrskylä 1.85
12. Mäntyharju 1.70
13. Orivesi 1.75
14. Parkano 1.75
15. Pori 1.50
16. Pukkila 1.85
17. Pälkäne 1.80
18. Raahe 1.80
19. Ruokolahti 1.75
20. Salla 1.70
21. Sastamala 1.75
22. Soini 1.85
23. Tervo 1.95
24. Tohmajärvi 1.80
25. Toivakka 1.95
26. Äänekoski 1.65
27. Kannus 1. 60
28. Kangasala 1.40
29. Aura 1.60
Näissä seurakunnissa kirkollisvero nousee
Lähde : Seurakuntien tuloveroprosentit vuodelle 2013 ja vuonna 2012 (excel - taulukko)
1. Honkajoki (Korotettu kirkollisveroprosentti 2013) 1.90
2. Ikaalinen 1.85
3. Jämijärvi 1.85
4. Kitee 1.70
5. Kuusamo 1.60
6. Köyliö 1.75
7. Lohja 1.50
8. Luumäki 1.60
9. Masku 1.60
10. Muhos 1.60
11. Myrskylä 1.85
12. Mäntyharju 1.70
13. Orivesi 1.75
14. Parkano 1.75
15. Pori 1.50
16. Pukkila 1.85
17. Pälkäne 1.80
18. Raahe 1.80
19. Ruokolahti 1.75
20. Salla 1.70
21. Sastamala 1.75
22. Soini 1.85
23. Tervo 1.95
24. Tohmajärvi 1.80
25. Toivakka 1.95
26. Äänekoski 1.65
27. Kannus 1. 60
28. Kangasala 1.40
29. Aura 1.60
Vastaukset 2
Vanhimmat
Kumma kun aina vaan tuotakin veroa ollaan korottamassa. Suhteuttas henkilökunnan menojen mukaan, sitähän aina saa kirkkovaltuuston kokousmuistioista lukea, että henkilöstömenot on ne suurimmat . Puolet pois töistä ja lopuille jää sopivasti hommaa. Lasten kerhojakaan nyt ei tartte tarjota jokaiselle ikäryhmälle erikseen.
Yhteisöverotkin saavat nuo seurakunnat, ihme rahasyöppöä touhua tuokin.
kuulemma rippikoulu tulossa maksulliseks