Laatu menee Kia/Hyundailla vaan rajusti alaspäin. Teknikens världin väistökokeessa tuli hylsy ja auto käyttäytyy todella epäilyttävän epävarmasti tilanteessa eikä ajonvakautusjärjestelmä toimi ollenkaan loogisesti ja sujuvasti... Aijai tässä näkee mitä siitä tulee kun halvalla tehään Koreanromuja. TV testit noteerataan aika merkittävissä määrin myös maailmalla, ovathan he kaataneet tetissä 90-luvulla A-Mersun ja uusin Jeep Grand Cherokee sai kans hylätyn testissä. Että näin:
http://www.teknikensvarld.se/2012/11/22/36334/nya-kia-ceed-klarar-inte-algtestet/
Uusi Ceed täysin turvaton!
26
1010
Vastaukset
- hulot
Sama saksalaisen omistajapelle jakaa tuota samaa p.askaa muillekin automerkeille. Neuvo:mene hoitoon.
- kaksi lausetta
Virallisessa euro NCAP:ssa saadut 5 tähteä ja heidän suorittama väistökoe ESP:lla hyvin tuloksin puhukoot puolestaan, kirjoittipa skandaaleja hakeva ruotsalaislehdistö mitä hyvänsä.
Kumma kun muu lehdistö on saanut cee´din taipumaan väistö ja pujottelukokeissa kelvollisesti ilman katastrofeja.- Taitamatonta sakkia
Juu. Ceed ei kyllä lähde käpälästä. Jos kaiken maailman vaahteramäeneemelit ja peppipitkätussut eivät osaa ajaa autoa, niin se ei minua liikuta. Oma häpeänsä.
- mätämätäs
Ruotsi on jo oikeasti muslimien pilalle raiskaama kalifaatti eli kulttuurin murhaamo ja velehtelimo. Ruotsi on jo nyt täysin mätä.
- Toyo-Tero
Päivän ihanin uutinen!
- Teron Terve
Takaisinkutsun jälkeen.
- Ffttfff
Testin mukaan vanha ceed olinparempi kuin tämä uusi.
EKorea on nykyään yksi moderneimmista maista, joten en usko että laatu on siitä kiinni olimhyvä tai huono.- Huomioitava
Ja testihän oli ruotsalaisten tekemä.
- Kiiatti
Väärin testattu.
- Virallinen EuroNCAP
Oikein vai väärin testattu? Mitä sitten? Virallinen ja hyväksytty laitos testaamiseen on tuo EuroNCAP. Uuuden Ceedin törmäystestin tulos oli kiitettävä. Myös videolta nähtävä väistökokeen suoritus oli loistava. Itse vakuutun näistä virallisten testien tuloksista.
- tuliko housuun
Ruotsalaistoimittajat takaisin autokouluun
- Failed moose test
http://www.teknikensvarld.se/2010/06/07/10283/inte-sa-superbt-skoda/
- bnc ccmcm
up
- ,CDÖ
VIKASIMMAT AUTOT TULEE EUROOPASTA:
http://www.iltalehti.fi/autot/2012112816385952_au.shtml- MadeInEU
Niinpä niin:
Kia Ceed on suunniteltu Euroopassa ja myös valmistus tapahtuu Zilinassa, Slovakiassa.
Että sellasia Korean ihmeitähän ne...
- Virallinen testi
Tuollahan näyttää olevan videot ja virallinen testitulos. Viisi tähteä ja väistökoekin sujui viileän rauhallisesti ja hienosti. www.euroncap.com. Hyvä Kia Ceed!
- Matskut ....
Tässä tämä NCAP:n väistökoe. Eipä siinä mitään dramaattista tapahdu, vaikka ratti tempaistaan jopa kojeen avulla rajusti laidasta laitaan. Noin rajua ohjausmanööveria harva ihminen pystyy käsin tekemään.
Uusi cee´d suoriutuu testistä, kuten muutkin saman luokan kilpailijat.
Testi tehdään sekä oikealle, että vasemmalle.
http://www.youtube.com/watch?v=2yar4Fl6FG8
Mitä lie ruotsalaiset söhlänneet??
- faktat on näin
Turvallisuus on ratin ja penkin välissä!
- Tm testaa
Jännä juttu kun tm viime vuonna testasi focuksen,ceedin,i30,cruzen. Niin parhaiten kovassa vaudissa väistökokeen selvitti ceed & i30.
- Tosion2
Testien tulokset noissa lehdissä riippuu pitkälti siitä kuka on maksajana, eli mainostaa kaikista eniten, selviää hyvin kun katsoo minkä liikkeen nimi on näkyvillä parhaiten. "sen lauluja laulat kenen leipää syöt"
- Tm testaa
Tosion2 kirjoitti:
Testien tulokset noissa lehdissä riippuu pitkälti siitä kuka on maksajana, eli mainostaa kaikista eniten, selviää hyvin kun katsoo minkä liikkeen nimi on näkyvillä parhaiten. "sen lauluja laulat kenen leipää syöt"
Niin ford voitti koko testin. Kysehän oli ajonvakautuksen toiminnasta.
- ruottalaiset
no ruattalaisethan on tottuneet ajelemaan epa traktoreilla ja mitäs ne olikaan ne ne saabit .
- Terveisiänärviöstä
No niin juntit nyt on myös teknari testissä saatu auto katolleen....
- papoille_kyytiä
Ja TM väistökokeessa auto spinnasi... ei saanut edes ajonvakautus tätä estettyä, paljaalla asvaltilla! Mahtaa olla vielä hauskempaa talvella.
- Suomirealisti
Ruottalaisten mukaan myös pipo on parempi suoja kuin kypärä. Pipo ei mene säpäleiksi törmäyksessä kuten kypärä voi mennä!
- lsfjsjflfkskd
Niin Volvon tehdas käytti samaa menetelmää pipo vs kypärä testissä kuin Volvo 760 törmäystestissä, korkean rakennuksen katolta alas vaan. Kypärä hajosi säpäleiksi mutta pipo leijaili ehjänä maahan saakka :D
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va1343060- 71630
Mies pyysi rahaa
Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?2221354Jos tapaisimme uudelleen?
niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J701191- 441171
- 371041
Mites nyt suu pannaan
Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va381022Taas Lieksassa tyritty
Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke133987- 47954
Nähdäänkö ensi viikolla
paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.36897