Helsingin keskuskirjaston rakentaminen ja rahapula

kirjasokisa

Kuinka nyt voidaan suunnitella Helsinkiin rakennettavaksi keskuskirjasto, jonka rakentamiseen tarvitaan kasapäin rahaa?
Kun aina, kun on kysymys ihmistenhoidoista kerrotaan, että on hirvittävä rahapula.
Että jos rahapula on totta niin, miksi tuollaisia rakennuksia suunnitellaan jotka eivät ole välttämättömiä aikana, jolloin ihmisten hyvänhoidon toteuttamisessa sanotaan olevan vaikeuksia rahapulan vuoksi?
Onko aikomuksena lakkauttaa pienet lähioalueitten, ihmisiä lähellä olevat kirjastot, tuon suunnitellun keskuskirjaston valmistuttua?
Pienten lähikirjastojen lakkauttaminenhan vaikeuttaisi ikäihmisten kirjastopalvelujen saatavuutta, että onko tähtäimessä taas saada hankaloitetuksi ikäihmisten lukuharrastuksia, kuten on saatu toteutetuksi ikäihmisten terveyspalvelujen hankaloittaminen sillä, kun alueellisia terveyskeskuksia on lakkautettu.

2

106

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • scarabaeus

      Asiaa!
      Turha sitä on kirjastoja ylläpitää. Siellähän ramppaa niin monenkirjavaa väkeäkin nykyisin melskaamassa ja tuttujaan moikkaamassa. Alasajo vaan kaikille kirjastorakennuksille ja kirjat roviolle. Riittää, kun yksi kipale on paperisena jossakin kellarikammiossa tuleville jälkipolville ihmeteltäviksi.
      Loppuu se kirjojen lähes ilmaistarjonta. Kirjastosedät ja -tädit eläkkeelle sieltä tiskin takaa nyysimästä niitä tietsikoita silmät killillä. Ja Helsinki voi alasajon jälkeen sitten kuni muistoksi lähettää kaikille sähkökirjan,
      siis kaikille
      syntyperäisille helsinkiläisille,
      ja muista viis.

    • austerism

      Kyllä. On turha rakennus, jos vaikuttaa lähikirjastojen toimintaan. Vakuuttelevat kyllä, että ei vaikuta, mutta...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Marja sulkee liikkeen

      Nyt lähtee kylän ainoa kello ja kultaliike ja kenkäkauppa
      Oulainen
      22
      5111
    2. Oulaisten vaalit ovat hyvä alku, mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.

      Oulaisten vaalit ovat hyvä alku. Puolueväristä riippumatta hallituksen rikollisuutta torjuvat toimenpiteet tehoavat ja r
      Oulainen
      2
      4563
    3. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      102
      1324
    4. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      136
      1320
    5. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      12
      1220
    6. Oletko loukannut

      Oletko loukannut tarkoituksella kaivattuasi?
      Ikävä
      93
      1094
    7. Kyläyhdistyksen tuho, kiitos sääntöukon

      Hyrynsalmen kyläyhdistyksen yleinen keskustelutilaisuus ja ylimääräinen kokous alkoi hyvin. Siellähän keskusteltiin oike
      Hyrynsalmi
      17
      933
    8. viekää miehet naiset kunnon treffeille

      Ja käyttäytykää hyvin. Niin tehdään vaikutus. Miehen kuuluu tarjota naiselle.
      Ikävä
      168
      855
    9. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      61
      803
    10. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      37
      779
    Aihe