Kaikki jotka epäilette adhd:ta

äityli--

Hei teille kaikille vanhemmille, joilla on vilkas lapsi. Ennen kuin kiikutatte lastanne lääkäriin, kokeilkaa nämä asiat laittaa kuntoon ja katsokaa auttaako, nämä tosin auttavat varmaan ketä tahansa:)
- terveellinen ruokavalio, herkkuja vain herkkupäivänä
- unirytki kuntoon, vaikka vähä kerrallaan (15min) muutoksilla, riittävä yöuni
- kasvatus=? eli liian ankara muttei anneta itku-parkukohtaukselle periksi, selvät säännöt mitä saa ja mitä ei tehdä, rutiinit helpottavat kaikkia! eli selkeät kellonajat (opettakaa kuitenkin joustoa ettei minuuttiaikataulua tartte olla) ruokailuille, nukkumaanajoille jne.
- lapsen kuuntelu, kuunnelkaa, katsokaa silmiin, pyytäkää katsomaan silmiin jos esim. 'nuhtelette ' tai opastatte, vaikka käsistä pitäen hellästi ja kumartumalla lapsen tasolle jos ei muuten kuuntele
- isommille lapsille voi antaa palkkion esim. jos nyt siivoat nuo lelut lattialta, saat katsoa vähän aikaa lastenohjelmia tms.
- tv:tä tai tietokoneita tms. vain harvoin ja ehkä n. 1h per päivä, vaikka lapsi rauhoittuu niitä katsellessa, pidemmän päälle ne tekevät ylienergisiksi
- liikunta auttaa, eli säännöllistä liikuntaa joka pv niin eivät lapset hypi seinille kotona sisällä. Jos sää todella huono, sisäliikuntaa
- säännöt kotona: säännöttömyys aiheuttaa levottomuutta ja rajojen rajumpaa kokeilua, johdonmukaisuus= jos kiellät ettei namia arkipäivinä, pidä se joka kerta.. paitsi ehkä syntymäpäivinä tms. juhlissa, selitä miksi poikkeus.
- selitä lapselle miksi teette mitä teette, esim. miksi lelut pitää kerätä lattialta?(esim. että voimme välillä imuroida), miksi hampaat pitää pestä? jne.

- anna hellyyttä ja rakkautta tarpeeksi
- jatkuva komentelu ja nuhtelu vilkastuttaa lisää.. muista kehua tuplasti ainakin pienistäkin asioista, lapsi jota nuhdellaan koko ajan tuntee itsensä lopulta huonoksi ja tuhmaski

2

257

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Olet esimerkki

      Eli tässä tulee esiin vanha sanonta että "niin metsä vastaa, miten siihen huutaa".
      Kyse on teistä vanhemmista, kuinka paljon välitätte lapsestanne, silllä samalla tavalla hänkin osaa antaa teille ja muille vastakaikua.

      Jos osaatte itse käyttäytyä luultavasti lapsennekin osaa käyttäytyä.
      Jo olette itse pelokkaita, lapsennekin on pelokkaita.

    • tuttu juttu

      Lasta voidaan liikaa nuhdella myös tarhassa, perhepäivähoidossa, terkkarilla tai koulussa. Jos heitä kohdellaan huonosti, niin heistä voi tulla arkoja ja jos vain tiettyjä lapsia kohdellaan ankarasti, ja toisten rikkeitä ei huomioida, NIIN millaisia lapsia sitten kasvatetaan? Jokainen meistä tarvitsee välillä päänsilitystä ja lämpöä ja välillä toruakin, kunhan se ei ole liian ankaraa ja liian epäoikeudenmukaista. Olet itsekin esimerkki.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan aussikulta, missä?

      Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      366
      2178
    2. Haluaisin sun kanssa yhteisen

      Elämän. Haluun sut.
      Ikävä
      57
      1618
    3. Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?

      Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      163
      1274
    4. Pikkunaiselle terkkuja

      Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi
      Ikävä
      277
      1179
    5. Voisiko olla jopa niin

      Että kumpikin vähän pelkää totaalista heittäytymistä, koska tiedetään että se olisi menoa sen jälkeen. Samaan aikaan hal
      Ikävä
      67
      959
    6. Pystyisitkö ottamaan kaivattuasi

      Elämääsi miten pian
      Ikävä
      86
      945
    7. Varkaita kuhmossa

      Miksi kuhmolaiset ei tee mitään varkaille ja huumehörhöille, teloittaa pitäisi kaikki.
      Kuhmo
      33
      903
    8. Arto Satonen ja kokoomus 2020: Poliittiset virkanimitykset ovat koruptiota

      2025: Kokoomus on junttaamassa Arto Satosta Kelan johtoon ohi pätevämpien hakijoiden. https://www.hs.fi/politiikka/art-
      Maailman menoa
      113
      872
    9. Saara Aalto ja Teemu Roivainen paljastivat yllätysuutisen: "Rakkaus kietoi meidän kohtalomme..."

      Oho! Ex-pari on palannut yhteen musiikin merkeissä. He tekevät Rakkaustarina-nimeä kantavan 20-vuotisjuhlakiertueen syks
      Suomalaiset julkkikset
      12
      866
    10. K&T: Harvinainen haastattelu: Susanna Laine avaa suhdetta Petri Nygårdiin: "Olin sinkku vuosia..."

      Susanna Laine ei ole kertonut suhteestaan Petri Nygårdiin (Petri Laurila) julkisuudessa juurikaan. Aktiivisesti sosiaali
      Suomalaiset julkkikset
      8
      846
    Aihe