Miks Kesitas + pari muuta hellaria panikoituu, kun..

... kun joku kyseenalaistaa esim. upotuskasteen?

Ihmetyttää tuo kiukustuminen. Upotuskaste on vain pieni sivuseikka, heidän muutoin kokonaisuudessaan törkeästi Raamatun vastaisen hihhuloinnin rinnalla. Turhaa keskustelua, jolloin kaikki muu harhaopiksi luokiteltava jää huomiotta.

Itse kuulun ainoaan oikeaan uskoon, mutta se ei ole vl. Ei todellakaan.

En kerro mikä se on, koska se synnyttäisi teissä valtavan hyper hihhuloinnin ja hellarihihhulit saattaisivat otttaaa yliannoksen rauhoittavia :(
16110
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Sulla näyttää olevan luetun ymmärtämisvaikeus ja tarvitset siis erityisopetusta. Eivät nämä mainitsemasi henkilöt panikoidu asiasta, vaan yrittävät opettaa sinulle ja muille ymmärtämättömille, mitä Raamattu sanoo kasteesta. Et ole vielä näyttänyt ensimmäistäkään kohtaa Raamatusta, missä pikkuvauvoja olisi kastettu vettä ripottelemalla.

Toisekseen, on herjausta väittää toista harhaoppiseksi perustelemata asioita mitenkään. Jos sinun mielestäsi joku asia on harhaoppista, niin kerro ensin se asia ja perustele sitten Raamatulla, miksi se on mielestäsi harhaoppista. Niin syntyy rakentava keskustelu. Toisia keskustelijoita ei saa palstan sääntöjen mukaan herjata taikka nimitellä mitenkään. Mutta taidat olla vielä niin keskenkasvuinen, ettet ole saanut tästäkään opetusta.

Äänestä
  • Kas, ensimmäinen hellarihihhuli ilmoittautui. Viesti oli niin pitkä, että avauksessa mainittu paniikki olikin enemmän kuin oikein arveltu.

    Äänestä

  • ihanko totta? kirjoitti:

    Kas, ensimmäinen hellarihihhuli ilmoittautui. Viesti oli niin pitkä, että avauksessa mainittu paniikki olikin enemmän kuin oikein arveltu.

    Kerro ensin, mikä on sinun mielestäsi paniikkia. En minä ole mitenkään paniikissa. Ymmärrän toki, että sinun kaltaisillasi on vain omat vahvat käsitykset, ilman mitään pohjaa Raamatusta ja siksi käännät huomion toisten kirjoittajien haukkumiseen sen sijaan, että osoittaisit heidän olevan väärässä Raamatulla perustellen.

    Et edelleenkään kerro mitään konkreettista toisten kirjoittajien haukkumisen lisäksi. Jään odottamaan sitä, vaikka taidan odottaa turhaan...

    Äänestä

Kyukes narri!

Nyt oli kylä Liian paskua tekxtijä?

Laita ny lurjus jotain väieesi tueksi! Pistä paika Raamatuita , etä voi otaa kantaa.

Kylä nyt VL vasallit rakikoirana räksytää , eivätkö osaa pistää MITÄÄN väieiden tueksi!

Kes

Äänestä
  • Ahola mikä on? Mikä sinua vaivaa?

    Opetele tekstinkäsiteky alkeet! Miksi taas eilen luikit karkuun, kun näit jomman kumman.

    Ota lääkkeesi!

    Kes

    Äänestä

  • tiedät kuka! kirjoitti:

    Ahola mikä on? Mikä sinua vaivaa?

    Opetele tekstinkäsiteky alkeet! Miksi taas eilen luikit karkuun, kun näit jomman kumman.

    Ota lääkkeesi!

    Kes

    Just joo :))))

    Äänestä

Totta. Olen törmännyt samaan ilmiöön.
Ihme teltoista huutelijoita. Jostakin niitä vaan tulee, en silti ihan ensimmäisenä usko että kaikilla heillä olisi sircustaustaa. Mene and tiedä.

Äänestä

Avaaja = sukurutsainen vl-APINA.

Äänestä
  • Melperikin heräsi, nukutko nykyään vain aamupäivät?

    Äänestä

Tätä olen kanssa ihmetellyt. Kun kysyy ja pyytää pisitämään paikaa, niin kyseinen meditaatiolainen vaikenee. Kun taas ei kysytä mitiää, niin tämä klovnievalekusta copywriteroi puoli Raamatuita tauluun.

Tyypillinen farisealainen munkki, mikä lie...

Äänestä

äo 25 ja huono näkö siinä on joj hankala yhtiselmä.

ja siten se aino a oikeea usok luterialisineen sillon jo lakeeteen lilataa.

Äänestä
  • ????????????

    Äänestä

Heh, on niillä tosiaan elämää suuremmat panikoitumisen aiheensa. Ketä ees kiinnostaa joku moinen lahko :-D:-D:-D:-D:-D:-D

Äänestä

Hyvä palstapelle, ei pahaa sanaa siltäkään osin :)

Äänestä
  • Asutko sinäkin Kempeleellä?

    Äänestä

Nyt psykopaatit panikoituivat siitä syystä että jäivät yksin. Taulu taas täynnä hellarihihhuliKlovnin herjausta.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


:(:( kirjoitti:

... kun joku kyseenalaistaa esim. upotuskasteen?

Ihmetyttää tuo kiukustuminen. Upotuskaste on vain pieni sivuseikka, heidän muutoin kokonaisuudessaan törkeästi Raamatun vastaisen hihhuloinnin rinnalla. Turhaa keskustelua, jolloin kaikki muu harhaopiksi luokiteltava jää huomiotta.

Itse kuulun ainoaan oikeaan uskoon, mutta se ei ole vl. Ei todellakaan.

En kerro mikä se on, koska se synnyttäisi teissä valtavan hyper hihhuloinnin ja hellarihihhulit saattaisivat otttaaa yliannoksen rauhoittavia :(

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu