Turun linnasta

Tää mua on mietittätyttänyt kauan,
onko se turun linna kummiteleva?
13148
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Ei linna kummittele. Sen sijaan siellä asuu ainakin kolme kummitusta.

Äänestä
  • Ei linna kummittele. Sen sijaan siellä asuu ainakin kolme kummitusta

    Ketkä?Millaiset kummitukset?

    Äänestä

  • sdfsdsd kirjoitti:

    Ei linna kummittele. Sen sijaan siellä asuu ainakin kolme kummitusta

    Ketkä?Millaiset kummitukset?

    Siellä vankityrmässä joku tyyppi, ylempien kerrosten käytävillä joku mustapukuinen nainen haahuilee ja sitten vankilassa tapetun vartijan haamu sekoilee.

    Äänestä

  • nää tiedän kirjoitti:

    Siellä vankityrmässä joku tyyppi, ylempien kerrosten käytävillä joku mustapukuinen nainen haahuilee ja sitten vankilassa tapetun vartijan haamu sekoilee.

    Siis vankityrmä on se vanhassa osassa oleva, josta Jaakko Ilkka karkasi vessanpytyn kautta (legendan mukaan) ja vankila on sitten se venäläisten rakennuttama vankila pyöreässä tornissa.

    Äänestä


Jos naisen orgasmi lisää hedelmällisyyttä, miksi se on verrattain vaikea saavuttaa yhdynnässä? Joka kolmas länsimainen nainen ei ole koskaan kokenut emätinorgasmia. Vain noin joka toiselta se onnistuu helposti. Tyypillisemmin seksuaalinen tyydytys saavutetaan klitoriksen eli häpykielen stimuloinnilla.

Äänestä

Joku - selvästi ennakoitavissa oleva - taho yrittää sabotoida tätä keskustelua. Vainaja, josta tässä on kyse, oli nuhteeton esimerkillinen ihminen eikä ollut kenellekkään velkaa. Herran Kansa ry teki väärin kun hautasi hänet vastoin hänen nimenomaista testamenttimääräystään hänet sinne pohjois-karjalaan. Herran Kansa ry:n on palautettava vainaja omaisille asianmukaista hautaamista varten. Vuodet ovat vierineet ja lisäävät syyllisyystaakkaa väärin tehneelle taholle.

Äänestä

linnan myytyä, hyvin joutaisi. Ei olisi korjauskuluja ja yksityinen voisi saada siitä jopa tuottavan. Muutamalla miljoonalla kannattaisi.

Äänestä

Ruohon leikkaaminen on kivaa. Mullakin on kissa.

Äänestä

Voisko ton linnan purkaa? Eihän siitä ole mitään muuta kuin haittaa nyky-yhteiskunnalle. Tilalle vaan kalliita asuntoja, niin johan alkais maapohjakin tuottaa...

Äänestä

Preidentin itsenäisyyspäivän vastaanotto voidaan juhlia linnassa vanhaan tyyliin. jonkinlaisesta hallitsijan hovistahan näissä juhlisa on kysekin.

Voivat juhlijat tutustua Suomen historiaan samalla. Epäilen, että yli 80 prosenttia uusista nuorista kansanedustajista ei ole koskaan käynyt Turun linnassa.

Äänestä

mietittätyttänyt? Voi vi*** mkä sana :D

Äänestä

Voisi myös kysyä onko se kummituksellinen tai onko siellä kummitusta. Suomen kielen oikea muoto voisi olla: Kummitteleeko siellä.

Vastaus: Kyllä siellä kummittelee. Toisaalta voidaan myös kirjoittaa: Kyllä, siellä kummittelee. Kumpikin muoto on oikein.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


yks vaan3423 kirjoitti:

Tää mua on mietittätyttänyt kauan,
onko se turun linna kummiteleva?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu