Olenko raskaana?

apua tarvitseva--92

Tarviin pikaisesti apua. Mulla ollut viimeaikoina aika paljon erillaisia oireita jotka voivat viitata raskauteen. Ensinmäinen oire oli ala vatsaan koskeminen.( nyt kolme viikkooo sitten) Sitä kestikin noin 3 päivää. Sitten alkoi rintojen vihlominen,tai no...ne alkoi arastamaan. Sitäpä onkin kestäny jo kolmisen viikkoa, ja nyttekkin tällä hetkellä. Huono vointisuus ollut 3 päivää. Kahvista tullu huono olo ja ruuasta.(ne kolme päivää) nyt ei niin pahasti. Mulla alkoi kyllä menkat iha normaalisti, mutta voiko se olla sitten valekuukautiset? nämä ei tunnu todellakaan normaalilta. Nyt 3-4 päivää kestäny nämä, ja tullut VAIN kaksi kertaa todella paljon mutta se on nii vetelää. Välillä esiintyy ruskeeta ja sit punaista. mutta ei tää oo nii runsasta mitä yleensä. Mulle tuli todella huono olo ku menkat alkoi, seuraavana aamulla todella huono olo. yleensä ei huonoa ole aamusta. ja ainakaa ku menkat alkaa. mulla yleensä muutaman tunnin kestää huono olo tai sit sitä ei esiinny ollenkaa, ei ede kipuna. Tein raskaustestin mutta näytti etten ole raskaana. Mutta ajattelin koittaa viellä viikon päästä uudelleen,mutta toivon silti apua teiltä, voinko olla raskaana vai voiko tää olla jotai ihan muuta ???

5

167

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tytt.

      No täällä ei kukaan pysty tän parempaan vastaukseen:

      Saatat olla raskaana, mutta voi olla myös jotain muuta. Lääkäriin siitä, jos parempia vastauksia haluat.

    • xxxx

      Kannattaa käydä neuvolassa tarkemmassa testissä. Tuskin olet, mutta jos oireet tuntuu siltä niin mene ihmeessä testiin.

    • Jumines

      Menkat voi tulla pitkäänki ihan normisti vaikka oiskin raskaana, kokemuksen omaavana voin sanoa. Ja senpä takia ei siis raskaus välttämättä vielä näy.
      Ihmettelen vain että miksi apua täältä haet :O Kyllä minä sinuna menisin lääkäriin ja pyytäisin tarkempia kokeita, jos ei siinäkään mitään ni sit gynelle (:

    • liian nuori

      Hei kaikki! tarvitsen teidän apua ! Voinko olla raskaana! syön yaz- merkkisiä e- pillereitä ja epäilen ja pelkään kovasti. olen syönyt niitä 1kk. söin yhden valkoisen tabletin ja sinä iltana harrastimme seksiä poikaystäväni kanssa ja minulla oli pienet menkat koska olin ottanut iltapäivällä punaisen pillerin. mitään oireita ei ole oikeastaan ollut muutakuin maha ollut hieman kipeä ja pissattaa useemmin kun ennen , mutta minulla on vieläkin menkat..? kertokaa!!

      • cuikku

        Voit olla raskaanakin mutta ennemmin epäilen, että johtuu siitä kun olet syönyt pillereitä vasta niin vähä aikaa.. Menkatkin voi ekat liuskan jälkeen kestää 20 päivää.. Kokemusta on yaz-pillereistä. Menee aikaa ennen kuin sinun hormonitoiminta tasaantuu.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      134
      3060
    2. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      7
      1630
    3. Mies pyysi rahaa

      Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
      Ikävä
      222
      1354
    4. Jos tapaisimme uudelleen?

      niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
      Ikävä
      70
      1191
    5. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      44
      1171
    6. 37
      1041
    7. Mites nyt suu pannaan

      Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
      Sysmä
      38
      1022
    8. Taas Lieksassa tyritty

      Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
      Lieksa
      133
      987
    9. Hän on niin

      Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
      Ikävä
      47
      954
    10. Nähdäänkö ensi viikolla

      paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
      Ikävä
      36
      897
    Aihe