Joku tuossa toisessa ketjussa ehdotti, että nyt kannattaa ehdottaa olympiakomitealle hietaniemi, kettunen, haapamäki, rosenlöf, rintamäki, ala-huikku, hiltunen, riihioja, moisio, käki ja välimäet seuraavalle olympiaadille tukien saajaksi.
Eikö painiliiton urapolkusysteemillä tosiaankaan löydy yhtään uutta nimeä?
Eikö painiliiton urapolkusysteemillä tosiaankaan löydy yhtään uutta nimeä?
Vastaukset 32
Vanhimmat
Ei tartte uusia nimiä, vanhoilla mennään. Jotkut jaksaa jauhaa krekon ja vapaan tukisummista. Se tiedetään, että kun ei vapaaseen satsata niin ei vapaassa tule tulostakaan. Ihan sama se on kun nuoriin painijoihin ei satsata niin vanhoilla mennään. Näin pärjätään seuraavat neljä vuotta. Sitten voi olla olympialaisten jälkeen analyysin paikka, jos ei tule mitalia. Näin se on ollut aiemminkin.
isukit ne jaksaa
Vapaassa ei tule tulosta koska suomessa ei ole osaavia vapaan valmentajia.
isukit ne vasta jaksaakin
Onko Lontoon jälkeen analysoitu tilanne ja tultu painiliitossa siihen loppupäätelmään, että samalla vanhalla kaavalla mennään ilman tuloksia jatkossakin.
ne jaksaa kirjootella
niihä se o aina ollu ja tuloo olemaa
tuu...
kuin ni meil o hommat hanskasa hallitust myöten
Onhan ne analyysin tehnyt, kun kerran päävalmentajan paikka on avoinna. Siitä vaan vapurit paikkaa hakemaan.
jaa meinaat et vapurit ois pätevämpii
älä ny tuollaista selitä
keksivät vielä mistä meitin kateus vapureihin kumpuaa
Ok tuki 2012:
Paini 151 000 € (kreikkalais-roomalainen)
Jarkko Ala-Huikku (60 kg)
Jani Haapamäki (55 kg)
Antti Hakala (84 kg)
Rami Hietaniemi (96 kg)
Taisto Lalli (120 kg)
Valtteri Moisio (74 kg)
Henri Välimäki (74 kg)
Tero Välimäki (66 kg)
Jos olis tasan masan mennyt, niin 18875/kaveri. Näin tuskin kuitenkaan. Ja tässä vasta yksi vuosi. Sitä voi itse kukin miettiä kuka tuen ansaitsi. Kyllä on turha kolumnoida että vapaalle pitää tulla mitali ennen kuin tuetaan. EIpä ole noillakaan muilla kuin Ramilla mitali lähimenneisyydestä. Osalla ei lainkaan. Aika lailla heppoisin perustein noistakin osa myönnetty. Ja tämän esityksen on tehnyt Painiliitto. Ei OK ala hatusta nimiä vetämään kun tukia myönnetään.
Niin mutta vapureilta vaaditaan ensin omalla kustannuksella mitali. Kaikkihan tietää painiliiton johtoa myöten, että vapaapaini on kovempi laji kansainvälisesti kuin kreko. Siksi ei satsata vapaaseen vaan ensin vaaditaan vapureilta näyttöjä omalla kustannuksella.
Mitähän joku täysin lajin ulkopuolinen ajattelee moisesta oravanpyörä-ajattelusta. Varmaan täyttää kaikki fair play-urheilun krriteerit.
Krekossa riittää näytöksi (aiemmalla sarjalla cad jun sen ei ole väliä) se, että
on joskus aiempina vuosina ollut kunnossa ja on edelleen hyvää pataa parin painijoita "oikeaan järjestykseen" laittavan kanssa.
Tämä on mimenomaan Olympiakomitean tuki painiliitolle. Ei nuo rahat tule urheilijan tilille
on täynnä AMMATTILAISIA jotka tekeät arviot. Siellä on ammatikseen valmentavia tai ammatikseen urheilua tutkivia (pj) henkilöjä
Pasi Sarkkinen, pj ( HWJ , PAINILIITTO,KIHU)ammattina SPORT
Marko Asell (KooVee.PAINILIITTO)
Juha Virtanen (KuKU,PAINILIITTO )ammattibvalmentaja
Juha Lappalainen (YTK,PAJULAHTI,PAINILIITTO)ammattivalmentaja
Marko Yli-Hannuksela (IK,ILMAJOKI,PAINILIITTO)ammattivalmentaja
Ahto Raska(Viljandi Tulevik,PAINILIITTO)ammattivalmentaja
Ari Härkänen (YTK,PAINILIITTO)ammattivalmentaja
Semi Nuorala(Pajulahti)ammattina SPORT
Janne Koivula(HETA,PAINILIITTO)Painiliiton koulutushenkilö
Tuossa listassa on korkeintaan kaksi tai pikemminkin yksi nimi, joka tekee listan käyttäen omia kriteereitään. Muut kuuntelevat kiltisti eivätkä juurikaan ota asiaan kantaa. Silloin tällöin yrittävät tosin ajaa omien suojattiensa etua. Ammattimaisuus ja puolueettomuus on asiasta kaukana.
"paikalla ollut" hah. eli olet muka joku noista . paskat jonkun hakija isukka/äitykkä olet
Suomen painin ongelma on se, että painiliiton ja painin päättäjistä lähes poikkeuksetta kaikki ovat ammatillisesti tai taloudellisesti keskenään kytköksissä sekä ammatillisesti tai taloudellisesti urheiluopistoihin ja KIHUun kytköksissä.
Tuon kaltaiset kytkennät ovat mahdollisia puhtaassa ammattiurheilussa, jossa joku tai jotkut omistavat esimerkiksi jääkiekkoseuran ja pystyvät siten tekemään omissa taloudellisissa intresseissään mitä haluavat.
Mutta nuo vastaavat kytkennät ovat erittäin vaarallisia pyöritettäessä liittotasoisesti urheilulajia tässä tapauksessa painia, joka ei ole maassamme ammattilaisurheilua vaan jonka pitäisi olla puhdasta perinteistä olympiaurheilua ja jonka päättäjien tulisi toimia olympiaurheilun periaattein.
Niin kauan kuin tuo ammattillinen ja taloudellinen riippuvuus painipäättäjillä keskenään on olemassa, kaikki valinnat tapahtuvat samoin kuin viimeisten parinkymmenen vuoden aikana.
Jotain muutosta saattaisi syntyä, jos valittaisiin itsenäisistä, omista pelkästään urheilullisin perustein tehdyistä päätöksistä vastaava päävalmentaja.
Mutta niin kauan kuin painiliitto urheiluopistot KIHU ja olympiakomitean painijäsenet ovat keskenään taloudellisesti ja ammatillisesti toisistaan täysin riippuvaisia mitään muutoksia ei tule tapahtumaan.
Eivät vielä paini.
olevat valmentajat saisivat pelkästään keskittyä omien alueidensa / toimipaikassaan valmentamiseen tulevan päävalmentajan ohjeistuksen mukaisesti. Painijoiden valitseminen edustustehtäviin arvokisoissa tulisi olla vain ja ainoastaan ulkomailta valittavan, uuden päävalmentajan päätettävissä ennalta sovittujen näyttökisojen perusteella. Sarkkinen, Nuorala, Koivula voivat keskittyä omiin hommiinsa tahoillaan.
mutta miten silloin saatas kuortanetta ja kihua pyöritettyä ja kaikilla ei olis edes statusta
pajulhtea ;) vink vink
asiantuntemusta löytyy. sarkkinenkin on tehnyt yli 15 sivuisen gradun painonpudotuksesta https://jyx.jyu.fi/dspace/bitstream/handle/123456789/21777/sarkkinen.pdf
ei ihme että ei ole ongelmia painonpudotuksessa.
onhan se tehnyt sen urapolunkin...=))))
Mistä semmonen urapolku löytyy.
http://www.kihu.fi/urapolku/julkinen_index.php?page=taulukko&laji=79
Mielenkiintoista noissa urapoluissa on se,että jääkiekon edustaja kuuluu KIHUUN, mutta urapolkua ei ole saatu tehtyä. Onko syynä se että koko urapolku lähtisi siitä että " Isällä ja äidillä pitää olla rahaa"
on painissakin kun kerran liitolla ei rahaa ole. jollain ne leirit ja muut pitää maksaa.
leirien vetäjiä (ex painijoita) heitä pitäisi isukkien ja äippien elättää, nämä sankarit ovat pienissä päissään keksineet että voivat rahastaa leireillä, Pyyteetöntä työtä painin eteen eller hur ?
Yllä oli jo tuotu esiin tämä:
Suomen painin ongelma on se, että painiliiton ja painin päättäjistä lähes poikkeuksetta kaikki ovat ammatillisesti tai taloudellisesti keskenään kytköksissä sekä ammatillisesti tai taloudellisesti urheiluopistoihin ja KIHUun kytköksissä.
Katselin tuossa listaa viimeisen kymmenen vuoden ajalta kreikkalais-roomalaisen painin olympiavoittajista ja maailmanmestareista.
Ei löytynyt yhtään suomalaisnimeä, ruotsalaisia ja virolaisia nimiä listassa kuitenkin vilahteli. Ei ole krekoon satsatut eurot tuottaneet yhtään kultamitalia.
Kannattaisi varmaan päättäjien funtsia mihin laittaa panostusta. Krekosta ei näytä tulevan yhtään mitään.
menestymättömyydestä, tukirahoista, harjoittelun sovittamisesta opiskeluun/työhön Vantaan olympiakarsinnan jälkimainingeissa http://www.vantaansanomat.fi/artikkeli/108525-suomalaiset-kylmakallen-roolissa-olympiakarsinnoissa