Itselläni ei auta mirtatsapiini tenox yhdistelmä. Melatoniinit, diapamit ja lihasrelksantit turhia. Alan olla epätoivoinen. :(
Miten olette selättäneet vaikean unettomuuden?
uneton111
6123
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Sama ongelma täälläkin. Vihdoin sain nukuttua Doxalin voimin. Tsemppiä!
Doxal tai amitriptyliini ovat auttaneet, myöhemmin mirtatsapiini.
Myös Ketipinor auttaa.
Kaikkia lääkkeitä käyttäessä pitää unta odotella sängyssä, koska näiden aiheuttamaan väsytykseen tottuu. Sängyssä yleensä nukahtaa paremmin kuin jalkeilla :P
No ainahan tietenkin voi lääkkeiden lisäksi ainakin yrittää "luonnollisia konsteja" eli liikuntaa, musiikkia, lukemista ja muita vastaavia, rentouttavia juttuja.
Oma unettomuuteni on ollut kausittaista ja lievempää, mutta olen huomannut, että esimerkiksi pitkät kävelylenkit ovat joskus suht pahassakin tilanteessa selvästi auttaneet unensaantiin ja ylipäätään parempaan uneen. Olen joskus pyrkinyt käyttämään noita lääkkeiden sijaan. Viime aikoina kuitenkin menty lääkkeillä, jotka toimineet jotenkin kohtalaisesti.
Vaikeasta unettomuudesta pitkään kärsineenä sain avun ketipinor 25mg, tenox 20mg ja melaton 3mg. Näillä nukun nyt suhteellisen hyvin. Eihän se ole hyvä lääkkeitä syödä, mutta eipä sitä unettomuutta pitkään jaksa, jostain on helpotusta haettava. Pitkään kun valvoo voi pahimmassa tapauksessa mennä psykoosiin ja ei se elimistö kauan pitkäaikaista unettomuuttaa kestä.
Minulla oli samanlaisia ongelmia unen kanssa lääkkeiden kanssa. Huomasin yllätäen , että kun käyn UIMASSA NIIN UNI MAISTUU SEURAAVANA YÖNÄ.
Kokeile tätä.
Itselläni todella hankalia univaikuksia. Käytän illalla 50mg Seroquel Prolongia ja 6mg melatoniinia. Minulla ainakin tehoaa. Seroquel kannattaa ottaa 2-3 tuntia ennen nukkumaan menoa että ehtii alkaa väsyttämään.