oletteko lapsen epilepsiaan hakeneet kelan vammaistukea? ja voiko sitä edes saada? onko täällä tietoa?
Vastaukset 2
- 25 +
Vammaistukea voi saada eri asioihin. Kelasta ei ole tietoa. Parasta käydä tiukkana paikan päällä. Vammaiset saavat mm. kaupungilta kyydin ja näin taksista tarvitsee maksaa murto-osa. Tähän tietenkin vaikuttaa, että millainen vamma.
Voi olla, että Kela tekee tarvittavat muutokset asuntoon, mutta voi olla, että se on myös kaupunki. Terapiaa ja kuntoutusta vammaispalveluna Kela lienee antaa. - salleeni
Vammaistukea, alinta, voi saada, jos lapsen epilepsia ei lääkkeillä pysy tasapainossa, vaan vaatii jatkuvaa hoitoa ja huolenpitoa ikäkauttaan tavanomaista enemmän. Jos esimerkiksi sairaalakäyntejä pitkittyneitten kohtausten tms. vuoksi on paljon voi vammaistukea saada. Hoitava lääkäri ottaa asiaan kantaa, mutta varoituksen sanana, KELA luulee monesti tietävänsä paremmin. Silloin voi joutua tiukentamaan otettaan asiaan.
Huomattava on, että hoitotasapainossa olevan epilepsia KELAn mielestä ei oikeuta tukeen, vaikka lasta pitäisikin valvoa kohtausten varalta.
Osaltaan vaikuttaa myös, onko lapsella jotain muuta oireistoa, mutta pelkkä epilepsia ei KELAn mielestä vaivaa elämää juurikaan. Ja mikäs, aika moni epileptikkokin näin sanoo, joten kuinka paljon KELA siinä tapauksessa on oikeassa tai väärässä.
Itse pidän tätä viheliäisenä tautina, mutta kohta joku sanoo, ettei noin saa sanoa, eikä lääkkeetkään ole mitään myrkkyjä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 402586
- 531051
- 66921
Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa
Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t53857Kuuleppas
ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää227783T.h tuomio
Onko tämä lainvoimainen vai onko tästä valitettu? Mitenhän on mennyt linnassa joko pehmennyt pää täysin11710Paljonko on etäisyytesi kiinnostavaan naiseen km?
Kaipailen tärkeää miestä ja pohdin hänen ajatuksiaan... ❤️61681- 49634
Naurettavia provoja ja lavastuksia täällä
Saa olla aika harhainen jos uskoo juttuja täällä faktoina 😆😆😆 ihmiset matkii toisia jne81617- 65613