Kawasaki kx 250, kun vaihde päällä niin vaihdelaatikosta tai jostain kuuluu sellanen kevyt jatkuva nakutus? Mitäs asialle osais tehdä tai tietoo missä vika?
Kawasaki kx 250 -97 "nakutus"
tyyppi
41639
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
No mites pysyykö siinä vaihteet päällä kovassakin käytössä? Tai onko ilmenny muuta vikaa tuon nakutuksen yhteydessä? Ja koveneeko tai tiheneekö se nakutus kovemmilla kierroksilla?
Saattaa olla että vika korjautuu kytkintä säätämällä,mut ei ole takeita.
vaihteet pysyy päällä, ei pahene kovemmassa vauhdissa ja muuta ongelmaa ole ilmennyt! kiitti vinkistä!
Olisiko syynä pakoaukon säädin joka kolkottaa tyhjäkäynnillä. Yleensä se antaa pientä naputusta heiluessaan ylös/alas. Ei pitäisi antaa huolta, kuuluu ominaisuuksiin.
Jos nakutus kuuluu vain (erityisesti tietyllä vaihteella) ajaessa, niin saattaa olla myös jostakin vaihteiston hammaspyörästä hammas poikki.
Ala purkaa konetta niin vika löytyy kyllä!