Löysin netistä nettikaupan mistä pystyy tilaamaan mielinmäärin tavaraa ilman luottotietoja.. Innostuin vähän liikaa tilailemaan, ja nyt on vähän alle tonnilla tullut tavaraa... Aloin tässä miettimään että miten tuon petos syytteen voi saada? Voiko se napsahtaa jo noin pienestä summasta.. Niin, ja minusta tuntuu, että tämä kyseinen verkkokauppa myöntää ihan tarkoituksella tavaraa laskulla luottotiedottomille...
PETOSsyyte?
21
5176
Vastaukset
- 5+5
Moni muukin on löytänyt Zalandon. Mielenkiinnolla odotan koska tämä päätyy lehtiin , koska ostarien pulsutkin tilailee sieltä kamaa huolella eikä ole aikomustakaan maksaa
- 4+19
Tääläkin valintatalo täynnä zalando paketteja, pultsaritkin tilailee uusia vaatteita. ( Varmasti on maksamassa laskun xD )
- epäuskoinen 13
4+19 kirjoitti:
Tääläkin valintatalo täynnä zalando paketteja, pultsaritkin tilailee uusia vaatteita. ( Varmasti on maksamassa laskun xD )
Mites ne on saanut tilattua kon ei varmaan luottokortteja ole eikä tietoja tai tilillä rahaa?
- Vankilaan vaan...
Eihän siitä syytettä tule kun tunnollisesti maksat ostokset takaisin. Vai ajattelitko alunperin olla maksamatta tilauksesi?
- 7+5
"Niin, ja minusta tuntuu, että tämä kyseinen verkkokauppa myöntää ihan tarkoituksella tavaraa laskulla luottotiedottomille... "
Eli on ikään kuin firman vika, että tilaat tavaraa, mitä et voi/halua maksaa? Vähän niin, että firma on tässä se roisto ja sinä se syytön uhri poloinen?
Mutta eihän se mikään ongelma ole. Firma pistää laskut perintään, perintätoimisto pistää kulunsa päälle ja laskuttaa sinua. Jos et voi/halua maksaa, laskulle haetaan tuomio oikeudesta ja siirretään asia ulosottoon. Maksat sitten vähittäin, vaikka eläkkeeseen asti. Hyvä diili firmallekin, pankkitilille saa korkoa 0,1-0,75%, "sijoitustileille" vähän enemmän. Mutta kun myy laskulla tyypeille, jotka eivät maksa, niin sille fyrkalle saa taatun 8% vuosikoron. Mitä hitaammin maksat, sen parempi tuotto firmalle.- 17+11
Ei välttämättä ihan pidä paikkaansa tämä päättely. Ei sieltä ulosotosta välttämättä mitään tule. Ja lisäksi on velkajärjestelyt ymv.
- 7+5
17+11 kirjoitti:
Ei välttämättä ihan pidä paikkaansa tämä päättely. Ei sieltä ulosotosta välttämättä mitään tule. Ja lisäksi on velkajärjestelyt ymv.
Yksityishenkilön velkajärjestely ei onnistu, mikäli on velkaantunut ylimääräisten ostosten tai lapasesta irronneen kulutuksen takia. Pitää olla "hyväksytty" syy.
Ulosottopäätöksen hakemista voi venyttää pitkäänkin. Kun sitten vihdoin ulosottotuomiota haetaan, velka pysyy voimassa kunhan muistuttaa siitä 5 vuoden välein (=laittaa velan ulosottoon 5 vuoden välein). Absoluuttinen vanheneminen on yksityishenkilöllä 15 vuotta ulosottotuomiosta lukien. Tällä tavoin voi hyvinkin helposti saada perintäaikaa sellaiset 18 vuotta. Viranomaiset hoitavat perinnän. Aika harva henkilö viitsii elää pelkällä suojaosuudella maksukyvyttömänä 18 vuotta, ei kunnon töitä, ei tuloja, ei vakuutuksia, ei perhettä, ei elämää... Kyllä tuona aikana ulosoton kautta jo jotain tulee.
Jos velkoja on pelimies, hän ei hae ulosottokelpoista tuomiota lainkaan. Tällöin ei myöskään tuo 15 vuoden vanheneminen käynnisty. Velka on voimassa velallisen kuolemaan asti, kunhan velkoja muistuttaa velasta 3 vuoden välein. Kuolinpesästä peritään sitten velka korkoineen pois. - hävetkäähuijarit
IHMEELLINEN käsitys ihmisillä! Firma, joka antaa tavaraa luotolla(=luottaa asiakkaaseen) onkin roisto ja asiakas jolla EI aikomustakaan maksaa(=petos) on uhri.
Sitten itketään, kun mistään ei saa mitään lman maksettua takuusummaa. Ilmeisesti monet yritykset ovat havainneet petosyritykset ja takuusummilla pyrkivät estämään jujutukset. - joo hävetkää
hävetkäähuijarit kirjoitti:
IHMEELLINEN käsitys ihmisillä! Firma, joka antaa tavaraa luotolla(=luottaa asiakkaaseen) onkin roisto ja asiakas jolla EI aikomustakaan maksaa(=petos) on uhri.
Sitten itketään, kun mistään ei saa mitään lman maksettua takuusummaa. Ilmeisesti monet yritykset ovat havainneet petosyritykset ja takuusummilla pyrkivät estämään jujutukset.Olet oikeassa - ja sama meno näkyy eri muodoissaan muuallakin. Liikkeellä on aikuisia, joiden vastuuntunto ja ymmärrys yhteiskunnassa toimimisesta on 10 vuotiaan tasolla. Ovet sellaisia "kreikkalaisia". Sitten ihmetellään, kun tulee maksun aika ja se tulee -aina.
- 6+1
Velkajärjestelyjä tehdään myös kulutusluotoista velkaantuneelle. Aika voi olla hieman pidempi. Velan perintää ei saa pitkittää velallisen vahingoksi eli velan panttaus korkoa ja kuluja kasvamassa todennäköisesti johtaa siihen, että oikeus poistaa korot. Enpä usko edelleenkään että saat tuottoisaa bisnestä pystyyn myymällä maksukyvyttömille.
- 7+5
Totta puhut, velan perintää ei saa pitkittää velallisen vahingoksi. Mutta tokihan velkaa koko ajan peritään. Velallinen vaan ei maksa. Pitkittäminen tarkoittaa, että velkoja pitkittää perimistä. Nythän asia on niin, että velallinen itse pitkittää perimistä kun ei maksa. Tällä ei ole takarajaa ennen kuin perunkirjoituksessa. Oikeuden päätöksen hakeminen määräajan sisällä velalle ei ole nykyisen lainsäädännön mukaan pakollista. Esitys lain muuttamiseksi on ollut ministeriössä valmisteilla jo pitkän aikaa. Milloin lakiesitys tulee eduskuntaan sakka, sitä emme tiedä. Eikä laki tietenkään olisi taannehtiva. Velkoja voi vallan hyvin jatkaa perintää normaaleilla keinoilla ja normaaleilla viivekoroilla ainakin siihen asti, että ensimmäinen vanheneminen uhkaa. Sitten on fiksua hakea tuomio kärtsystä, ainakin tulevaisuudessa. Siitä sitten alkaa se 15 vuoden vanheneminen.
Olet oikeassa myös velkajärjestelyjen suhteen. Tällä hetkellä kärtsyt tekevät "lain vastaisia" velkajärjestelyjä. Siis hyväksyvät myös kulutusluottoja holtittomasti ottaneet velkajärjestelyyn, vaikka näin nimenomaan ei pitänyt tehdä. Tätäkin lakia ollaan uudistamassa. Kuluttajaviranomaiset haluavat löysentää perusteita entisestään, mutta todennäköisintä on, että lain sanamuoto tiukkenee. Raja vedetään luoton myöntämisen "asianmukaisuuteen". Mikäli kulutusluotto on myönnetty hyvää luotonmyöntämistapaa noudattaen, se ei enää kelpaa velkajärjestelyn perusteeksi. Onhan nykyisinkin kulutusluottoihin perustuvat hakemukset kaatuneet jo starttiviivoilla, jos luotoilla on hankittu matkoja ja viihde-elektroniikkaa, laki käyttää ilmaisua "kevytmielinen velkaantuminen".
"Enpä usko edelleenkään että saat tuottoisaa bisnestä pystyyn myymällä maksukyvyttömille."
Ei, en todellakaan aio myydä mitään kenellekään. Työskentelen organisaatiossa, joka auttaa velkojia. Tällöin heti aluksi analysoidaan velalliskannan laatu ja jaotellaan velalliset eri kategorioihin. Yksi ryhmä on nämä "seuraavan 15 vuoden aikana maksukykyiset" velalliset. Niistä ei ole huolta, perintää jatketaan ulosottoteitse, täysin lain mukaisesti ja viivekorkoa raksuttaen. Kuten korkoesimerkistä käy ilmi, tällaiset velalliset ovat "hyvä bisnes" velkojalle. Niitä kannattaa periä pitkään, ennen kuin paperit myydään eteenpäin muille perijöille johonkin 10-15% arvoon. En tietenkään kehota ketään harkitusti ja suunnitelmallisesti etsimään maksukyvyttömiä asiakkaita itselleen. - 5+16
Voi olla kannattavaa perintäyhtiölle, joka ostaa nämä velat vain murto-osaan niitten nimellisarvosta. Mutta muutoin ulosotossa oleva velka tuottaa sen 8% koron ja riski on melkoinen. Ei voi olla kannattava sijoitus.
- 7+5
" Mutta muutoin ulosotossa oleva velka tuottaa sen 8% koron ja riski on melkoinen. Ei voi olla kannattava sijoitus. "
Et lukenut mitä edellisessä viestissä kirjoitettiin. Kerroin, että olemassa olevat velalliset analysoidaan. Niistä poimitaan se porukka, jonka voi olettaa muuttuvan maksukykyiseksi 15 vuoden sisällä. Tämän porukan kanssa ei ole kiirettä, koska korot juoksevat. Tuo 8% tulee automaattisesti, jos mitään ei ole sovittu. Muutoin sovelletaan sopimuksen viivekorkoa. 14% viivekorkona on vielä täysin hyväksyttävä. Velkasaneraus-riski on olemassa, mutta aika vähän niitä on tapahtunut.
Se porukka, joka tuntuu heti kättelyssä vaikeammalta, on eri asia. Näille ei haeta ulosottokelpoista tuomiota lainkaan. Siten velan vanheneminen ei ala ikinä. Riittää, että todisteellisesti perii saatavaansa kerran kolmessa vuodessa. Loput otetaan perunkirjoituksessa. Näistä saa 5% korkeamman hinnan, kun ne myy eteenpäin. Syynä se, että velat eivät ikinä vanhene. Tällä porukalla ei ole myöskään suurta velkasaneeraus-riskiä.
Näin siis hoidetaan olemassa olevaa saatavasalkkua. En kehota ketään haalimaan tahallaan maksukyvyttömiä asiakkaita. Mutta jos niin on käynyt, niin sitten pitää pystyä maksimoimaan hyöty tästä tilanteesta. Ne 8-14% korkoa maksavat, muutoin täyspäiset velalliset ovat tosiaankin hyvää korkotuottoa tuova parkki. Muiden kohdalla tappiot kannattaa realisoida nopeasti myymällä saatavat eteenpäin.
- Tunppa 53 v.
Mites sitte luottohistoria. Kauanko se on rahoituslaitoksilla käytössä.
- ei takarajaa
Ihan niin kaun kuin rahoitus- /luottolaitos pitää aiheellisena. Takarajaa ei ole laissa säädetty.
- Timppa 53v.
ei takarajaa kirjoitti:
Ihan niin kaun kuin rahoitus- /luottolaitos pitää aiheellisena. Takarajaa ei ole laissa säädetty.
Elikkä ihmisiän. Timppa 53 v. ??? Joten ei minun aikana poistu. Tuntuu hassulta ettei asiasta keskustella enenpää. Onko se vaiettu salaisuus ja miten historia vaikuttaa muuten kuin kielteisesti. Jos olet jättyänyt joskus maksamatta jonkun asian se seikkailee kymmeniä vuosia tiedoissasi vaikka luottotiedot kertovat muuta. Saako esim asiakastiedosta oman historiansa?
- Jamppa 53v.
Timppa 53v. kirjoitti:
Elikkä ihmisiän. Timppa 53 v. ??? Joten ei minun aikana poistu. Tuntuu hassulta ettei asiasta keskustella enenpää. Onko se vaiettu salaisuus ja miten historia vaikuttaa muuten kuin kielteisesti. Jos olet jättyänyt joskus maksamatta jonkun asian se seikkailee kymmeniä vuosia tiedoissasi vaikka luottotiedot kertovat muuta. Saako esim asiakastiedosta oman historiansa?
Ihme tarinaa. Vai "vaiettu salaisuus"? Jokaisella firmalla on oikeus valita asiakkaansa (joitakin pikkeuksia lukuunottamatta). Jos asiakas jättää lainansa maksamatta, miksi rahalaitoksen pitäisi lainata lisää rahaa? Rahalaitoksella on asiakasrekisteri, jossa sillä on oikeus säilyttää asiakkaidensa tietoja. Tiedot määritellään rekisteriselosteessa, jollaisen sinäkin saat luettavaksasi, jos haluat. Noin yleisesti voidaan sanoa, että kaiken elinkeinon harhoittamiselle olellisen tiedon voi asiakasrekisteriinsä säilöä. Sitäpaitsi olet omalla allekirjoituksellasi antanut jopa luvan tähän, vaikka erillistä lupaa ei edes tarvittaisi. Luvan? Niin, luitko laina- ja asiakassopimuksen tiedot tarkkaan, ennen kuin allekirjoitit? Tämä siis koskee rahoituslaitoksen asiakasrekisteriä.
Mikäli sinulla on muita luottohäiriöitä, muita laskuja maksamatta ja niistä merkintä esim. Asiakastiedossa, ne tiedot vanhenevat viidessä vuodessa. Omat tietosi saat tarkistaa ilmaiseksi kerran vuodessa. Voit tarkistaa vaikka joka päivä, mutta silloin joudut maksamaan kustannuksia 15 euroa/kerta. Mutta tämänhän sinä jo tiedätkin, koska asia selviää netistä n. 10 sekunnissa Googlen avulla.
http://www.asiakastieto.fi/muut_palvelut/kuluttajille/luottotietojen_tarkistus/
- tieto4
mikä kauppa
- tiibetti3
mikä se kauppa on mistä saa luottotiedotonkin tilata laskulle???
- zx11
Maksa ainaki ostosten eka erä... ;)
- huono juttu
Ei nettikaupoista ja pikaipeistä petossyytettä saa. Itseäni tällä uhkailtiin mutta onneksi oli perätöntä.
Zalandosta tullut paljon valituksia. He saavat rahansa perintätoimiston kautta eivätkä välitä vaikkeivat ihmiset maksaisikaan.
Mutta onhan ne jossain vaiheessa asiakkaan maksettava.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Et siis vieläkään
Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k542409Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖281759Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa
Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt701434Olisitko mies valmis?
Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me2381320- 1191154
Yritin saada
Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.13990Kronikat..
Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu11963vieläkin sanoa voin...
💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos23948- 68933
- 59856