Miksi monet ihmiset haluavat alistaa itsensä psykaitreille ja psykologeille? Kaikkihan tietävät että kemialliset epätasapainot ovat valetta, joten miksette ota vastuuta itsestänne, äänistänne, tunteistanne, teoistanne.
Olen tietenkin itsekin monesti käyttäytynyt kuin hullu umpihumalassa, mutta otan vastuun juomisestani, enkä syytä aivojani, vaan itseäni.
Jos haluan vetää umpikännit, olen valmis vastaanottamaan seuraukset.
Olen tietenkin itsekin monesti käyttäytynyt kuin hullu umpihumalassa, mutta otan vastuun juomisestani, enkä syytä aivojani, vaan itseäni.
Jos haluan vetää umpikännit, olen valmis vastaanottamaan seuraukset.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Ihminen ei voi ottaa vastuuta itsestään jos aivoissa on vika joka vääristää käytöksen sairauden puolelle. Sitähän ei koskaan voi varmasti tietää onko kyse kemiallisista epätasapainoista, mutta kukaan ei voi kuitenkaan kiistää etteikö neuroleptit vähennä häiriökäytöstä joten ne ovat erinomainen lääke.
Tuo aivojen syyttäminen on polititinen temppu, ja sitäpaitsi miksei sitten oikeita saurauksia kuten Parkinsonismia kiristetä kuten "mielisairauksia"?
Missä menee terveyden ja sairauden raja?
Neuroleptit eivät ole erinomainen lääke oikeastaan yhtään mihinkään vaan myrkky, joka salpaa useaan eri prosessiin tarvittavia elintärkeitä hermosoluja aivoissa.
Ero kännäämisen ja sairauden välillä on se, että känni on itse tehty valinta.
Jos sairastut vaikka sitten vain mielisairauteen, niin se ei ole oma valinta vaikka teoillaan onkin asiaan saattanut vaikuttaa.
Valinnoistaan tulee kantaa vastuu vaan kun ei ole valinnut?
Psykiatria ja erityisestipsykoterapia pyrkii juuri siihen, mistä aloittaja puhuu: että ihminen voisi ja jakasaisi elää omaa elämäänsä. Tavoite on ihmisen itsenäisyys ja tasapainoinen olo.
Potilaita on kaikilla niin paljon, että ei kenelläkään ammatissa olevalla moraalisella ihmisellä (kaikki ei ole näitä, mutta ei siitä koko ammatikuntaa kannata syyttää) ole mitään halua ruokkia potilaissaan erilaisia riippuvuuksia.
Epäilen vahvasti että psykiatrit ajattelevat "potilaiden" parasta, vaan omaa parastaan, koska ala tarvitsee "potilaita", raha ja arvostus on siis kyseessä, ja riippuvuuden ruokkiminen siten prioriteetti.