kirkkoon kuulumaton kummi

minähelp

oon tulossa "kummiksi" vähän ajan päästä. en kuulu kirkkoon mutta lapsen vanhemmille oli ihan ok. onko muilla kokemusta ristiäisistä joissa kirkkoon kuulumaton "kummi". meneekö hänkin sinne muiden kummien sekaan/eteen kun lapsi kastetaan/nimetään mikälie?

ja toinen juttu, mitä ostan lahjaksi?
kiitos jos jaksatte vastailla, eikä mielellään mitää V ttuilua, kiitos :)

2

375

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nöe

      Mun tyttärellä on kummi (kai virallisesti epävirallinen kummi) joka ei kuulu kirkkoon. Kysyttiin papilta miten toimitaan kirkossa ja hän antoi ohjeet, eli ihan samoin mentiin kuin muidenkin kummien kanssa. Ei ollut mitään poikkeavaa missään. Mutta tosiaan nuo kannattaa lapsen vanhempien tarkistaa kastavalta papilta, että mikä on käytäntö.

    • kummitustäti007

      Itse olen 3 lapsen "kummi" eikä ole mitään ongelmaa. Asun pienellä paikkakunnalla joka on hyvin lestaadiolais valtainen niin ainoastaan papilla on ollut v-mäinen ilme kun minulle ei ole voinut antaa kummi todistusta. Samalla lailla sitä mennään sinne eteen seisomaan kun lapsi ristitään myös ihan perus kummilahjat voi ostaa sitä ei kukaan nykyaikana syynää että kuulutko kirkkoon vai ei.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL

      Martina on kasvattanut fiksun tyttären.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      393
      998
    2. Muuttaisitko kaivattusi luokse

      heti asumaan? 🛒
      Ikävä
      102
      885
    3. Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta

      Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei
      Kansallinen Kokoomus
      288
      853
    4. Mitä kaivattusi

      pelkää? 👻
      Ikävä
      77
      738
    5. Mitä odotat kohtaamiselta?

      Niin, otsikossa kysymys.
      Ikävä
      82
      726
    6. Samassa kylässä asuu yks mies...

      Jota en voi sietää... yök!
      Ikävä
      71
      691
    7. Olet kuin minä

      Jännä huomata tämä kerta toisensa jälkeen eikö ❤️
      Ikävä
      50
      655
    8. Sanotaan se sitten tässä

      Rakastan sua mies varmaan.
      Ikävä
      37
      646
    9. Sinun silmiisi kun

      Katson niin ymmärrän sen. 👁️👁️👀
      Ikävä
      44
      617
    10. Mä olen tosi

      Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui
      Ikävä
      38
      609
    Aihe