Ensi kertaa myyjänä,vaikeaako ?

2400€+alv

Olen laittamassa myyntiin sijoitus yksiöni ja miettinyt jos vaikka yrittäisin myydä sen ilman välittäjän apua.
Tiedättekö minkäänlaista opas sivustoa kuinka kannattaisi toimia sitten kun ostaja löytyy,paperi hommat siis on minulle täysin tuntematon vyöhyke ja onko minulla suurempi vastuu itse myytäessä kuin käytettäessä välittäjää.
Kannattaisi käydä näyttämässä asuntoa useasti että se vielä kannattaisi kun ajattelee millaisen summan välittäjä ottaa.

5

223

Äänestä

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • omassa asun

      Onhan sinulla tietty suurempi vastuu jos ite myyt. Jos välittäjä myy niin vastuu on heillä.. Jos et tiedä minkä arvoinen asunto on kannattaa pyytää kiinteistövälittäjä arvioimaan asunnon arvo ja kannattaa pyytää se arvio pariltakin välittäjältä. Asunnon arviointi on ilmaista. Sitä ei kannata mennä sanomaan että on aikeissa itse myydä.. Isännöitsijätodistus on hankittava , mainostettava asuntoa lehdessä ja kertoa milloin pidät siinä esittelyn.. Sitten kun ostaja haluaa asunnon kannattaa kaupat tehdä pankissa. Itse ostin ensimmäisen asunnon ilman välittäjää. Kaupat tehtiin lakimiehen luona.

    • Voiitkualkeellista

      Aiheesta on kirjoitettu ainakin yksi kirja. Meehän kirjastoon niin voit saada oikeampaa tietoa kun edellä.
      Jos on paperityöt vieraita, kannattaakohan pyytää joltakin luku- ja kirjoitustaitoiselta apua.

    • Luki.

      Voin kertoa aloittjalle,voit myydä itse,kauppakirja oltava sellainen että kaupanvahvistaja sen hyväksyy.

      Sinulla kahden vuoden vastuu asunnosta,ja vaikka kuinka käyttäisit välittäjää niin vastuu on yksin myyjän.

      Eli vastuuta ei voi vähentää tai siirtää välittäjää käyttämällä.

      se on aika yleinen luulo.

      myy itse ,välittäjä otta palkan ja se on useita tuhansia.

    • Ninnu_88
    • 15+3

      Eiköhän tuossa yksiössä ole kysymys asuinhuoneistosta kiinteistön sijaan, vaikka siitä kiinteistöpalstalla kirjoitetaankin.

      Valmis kauppakirja löytyy esim. www.sopimuslomake.net verkkokaupasta ja maksaa muutaman euron, mukaan tulee täyttöohje. Asuinhuoneiston kaupassa on paljon pakottavaa lainsäädäntöä joka sitoo myyjää. Muista vaatia tarjous aina kirjallisena ja allekirjoitettuna.

      Tee asuntoilmoitus nettipalveluun jolloin saat sille maksumaalisen näkyvyyden, unohda lehti-ilmoitukset. Pyri esittelemään yleisillä näytöillä siten että paikalla on useita katsojia, se on myynnin kannalta parempi kuin yksityisnäytöt. Potentiaaliselle ostajalle tietysti kannattaa esitellä yksityisestikin. Älä jää junnaamaan näennäisesti huoneistoon ihastuneen ostajan kanssa joka pohtii edellisen myymistä vaan hae uutta matoa koukkuun.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      168
      986
    2. Mitä kysyisit

      Mihin haluaisit vastauksen häneltä eli mitä kysyisit?
      Ikävä
      86
      790
    3. Tunnustuksia

      Haluatko tunnustaa jotain, mitä on sydämelläsi?
      Ikävä
      57
      761
    4. Mitä luulet

      Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?
      Ikävä
      72
      727
    5. Sä et vaan töllö tajua että rakastuin

      Mikä stana siinä on niin vaikea ymmärtää?! Täh
      Ikävä
      46
      643
    6. Kerro jokin

      👻 tarina
      Ikävä
      62
      579
    7. Vielä hyvinvointitalosta

      Suurin osa pyhäjärvisistä on sivistynyttä fiksua porukkaa ja on täysin hankkeen kannalla. Nyt vain pieni äänekäs joukko
      Pyhäjärvi
      68
      560
    8. Luule ja ajattele minusta

      mitä tykkäät nainen, olet ajat sitten antanut itsestäsi ihan omanlaisen kuvan.. 😅
      Ikävä
      45
      546
    9. 28
      545
    10. Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa

      ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su
      Ikävä
      35
      545
    Aihe