periytyykö?

Isäni, jonka kanssa en ole tekemisissä enkä tule olemaan, on valtiolle todennäköisesti kymmeniä tuhansia euroja velkaa mm. Oikeudenkäyntikuluista, sakoista, asianajajan palkoista, korvauksia ym. TUskin koskaan tulee mitään maksamaan,ei mitään tienaa eikä omista. Kun hänestä aika jättää, täytyykö mun maksaa velat valtiolle?
13540
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

No kuule mietipä nyt hetki asiaa omassa pikku pääkkösessäsi.

Millainen olisi sellainen yhteiskunta jossa joku pystyisi tekemään vaikkapa miljoona euroa velkaa, potkaisisi sitten tyhjää, ja lapsensa, joilla ei ole mitään tekemistä asian kanssa, joutuisivat maksamaan velat?

Kuulostaako tuo sinusta aivan järjettömältä ja mahdottomalta?

No siinä on sinulle vastaus.

Äänestä
  • Jos pankin velat voi periytyä niin miks ei valtionkin.

    Äänestä

  • vai mitä? kirjoitti:

    Jos pankin velat voi periytyä niin miks ei valtionkin.

    ???????????????????????????

    Kuka sanoo että pankin velat periytyvät???

    Eivät mitkään velat periydy. Jos pesässä on varoja, niin velat maksetaan niistä. Jos ei ole varoja, niin jää velkojien tappioksi. Eivät lapset joudu maksamaan kuolleen vanhempansa velkoja omista varoistaan!

    Äänestä

  • vai mitä? kirjoitti:

    Jos pankin velat voi periytyä niin miks ei valtionkin.

    Valtio on höveli, pankit eivät. Jos valtio antaa ilmaista rahaa niin miksei pankkikin? Samasta syystä.

    Mutta tosiaan puhuin vähän ohi parempien tietojen, koska lähtökohtaisesti velat eivät periydy (elleivät ne ole sidottu johonkin osaan perinnöstä, kuten vaikka velallinen asunto) , koska kukapa sen perinnön ottaisi vastaan.

    Äänestä

Ei pankin velatkaan periydy. Mutta jos vainajan jäljiltä jää omaisuutta, joutuu hän sitten "kuolemansa jälkeen ne maksamaan", eli kuolinpesä maksaa, ei perilliset omistaan.

Äänestä

Joskus tuosta velkojen ja vastuiden periytymisessä olis oikee, että ne periytyyy... jotkut niimittäin laistaa röyhkeesti vanhempiensa asioitten hoitamista ja ongelmien estämistä ja sillon olis fiksua, että vaikka verottajan tietojen kautta rakennettas sukupuita ja asioita laittettas hoitoon.....

Mutta laki kuitenkin on valitettavasti se, että velat ja vastuut ei periinny, jos peasä on asetettu alas lakin mukaan....

VALITETTAVASTI JOOO!

Äänestä
  • "jotkut niimittäin laistaa röyhkeesti vanhempiensa asioitten hoitamista ja ongelmien estämistä"

    Mitä vitun velvollisuutta kenelläkään on hoitaa toisen aikuisen asioita ja estää ongelmia???????????

    Minun isäni on juoppo ja varmaan velkaa kymmeniä tuhansia euroja. En tiedä tarkasti eikä kiinnosta. Kun ukko kuolee niin hautajaisiin menen vain varmistamaan että on oikeasti potkaissut tyhjää.

    Äänestä

  • No just joo kirjoitti:

    "jotkut niimittäin laistaa röyhkeesti vanhempiensa asioitten hoitamista ja ongelmien estämistä"

    Mitä vitun velvollisuutta kenelläkään on hoitaa toisen aikuisen asioita ja estää ongelmia???????????

    Minun isäni on juoppo ja varmaan velkaa kymmeniä tuhansia euroja. En tiedä tarkasti eikä kiinnosta. Kun ukko kuolee niin hautajaisiin menen vain varmistamaan että on oikeasti potkaissut tyhjää.

    Jos on juoppo, nii suurella syyllä sinun pitää olla tarkka hänen pärjäämisestään myös taloudellisesti. Se on itseasiassa sinun velvollisuus ja oikeus, että katson hänen peräänsä ettei hän ryssi asioita niin pahasti että menettää vielä terveyden lisäksi rahat ja menee tekemään mitää tyhmiä asioita jotka vaikeuttaa hänen jo muutenkin krisiytynyttä asemaansa enää yhtää.

    Mutta asiasta kukkakeppiin. Veltat ei valitettavasti periydy jos pesä on annettu velkojalle lainohjeen mukaan oikeassa ajassa eikä sieltä ole otettu miitään.....

    Mutta jos isäsi on tuollainen kuin kerrot, niin miksi et mene soppalaan ja selvitä edunvalvontaa? Se on kaikkein varmin sinukin kannaltasi.

    Ja muuten... valitettavasti tulevaisuus tulee olemaan vieläkin huonompii tulevasuudessa..... ilman juoppojakin

    Äänestä

Periytyyhän ne, jos sössii perunkirjoituksessa. Niin kuin aika monet tekevät. Eli tarkkana pitää olla.

Äänestä
  • Perunkirjoitusta ei kuitenkaan tarvitse tehdä lähiomaisen jos ei itse halua. Tähän ei mikään laki pakota.

    Olen ottanut tästä selvää jo etukäteen koska, kuten sanottu, isäni on juoppo ja kymmeniä tuhansia velkaantunut, eikä minulla ole häneen minkäänlaisia välejä.

    Olen saanut oikeusaputoimistosta vastauksen että kun isäni kuolee, niin voin halutessani pestä käteni koko asiasta. Minun ei tarvitse järjestää hautajaisia eikä huolehtia perunkirjoituksesta. Isäni velat eivät siitä huolimatta periydy minulle.

    Äänestä

Kannattaisi kysyä vähintään ns. toinen mielipide. Oikeusaputoimistoissa ei vällttämättä aina ole ne "penaaliin terävimmät kynät".

Perunkirjoitus kannattaa nimenomaan lähiomaisten tehdä. Laki ei tietenkään tähän pakota. Mutta tekemättä jättämisen vuoksi on mahdollisuus joutua maksajan osaan huomattavan suuri.

Äänestä
  • Perunkirjoituksen hoitamisesta ajoissa ja oikein on vastuussa se, jonka hallussa kuolinpesä ensisijaisesti on.

    Kun en ole nähnyt isääni moneen vuoteen, ja asun satojen kilometrien päässä, niin hänen kuolinpesänsä ei todellakaan tule olemaan minun hallussani millään tavalla.

    Vaikka en ota asiaan mitään kantaa, niin ei ole minkäänlaista riskiä että joutuisin millään lalla maksamaan isäni velkoja.

    Äänestä

Enpä olis niin varma. Todellisuus on paljon karumpi. Suomessa on tällä tuhansia nuoria, jotka joutuvat maksamaan vanhempiensa erilaisia velkoja heidän kuolluttuaan.

Eikä siinä auta aina edes se, että he ovat noudattaneet annettuja neuvoja.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


apuva? kirjoitti:

Isäni, jonka kanssa en ole tekemisissä enkä tule olemaan, on valtiolle todennäköisesti kymmeniä tuhansia euroja velkaa mm. Oikeudenkäyntikuluista, sakoista, asianajajan palkoista, korvauksia ym. TUskin koskaan tulee mitään maksamaan,ei mitään tienaa eikä omista. Kun hänestä aika jättää, täytyykö mun maksaa velat valtiolle?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu