Tuleeko Iitistä Nastola? Häviääkö ikiaikainen nimi Iitti; Itimä ja mitä muunnoksia historien aikana lie ollutkaan. Olisiko alkupäässä merkinnyt Etelä-Iitin viljavia, hyvin orastuvia, itäviä viljelymaita?
Nastola. Mikä on nimen synty? Ei sano mitään.
Ei ainakaan Nastola mikään erityisen uljas nimi.
Jonkun pikkukylän tai seisakkeen nimi voisi olla kauniimpi ja kuvaavampi. Kanerva? Siinähän on rata ja tie kanervakankaan päällä Salpausselän harjulla kulkemassa.
Entäs, jos uuden kunnan nimeksi pantaisiin Kausala? Silläkin nimellä on historiansa.
Helppo nimi lausua. Tuleepa mieleen kaikenlaisia nimikuvioita, kun alkaa ajatella.
Iitistä Nastola?
2
245
Vastaukset 2
- kausaali
Jos Jälki Käteinen & kumpp. vaatii tekemään liitosselvityksiä, niin tehdään sitten. Kyllä tähän maailmaan paperia mahtuu ja pysyvätpähän pikkupäättäjät poissa pahanteosta sen aikaa. Se on sitten jo ihan eri juttu, mihin selvitykset johtavat - vai johtavatko yhtään mihinkään. Samaa ajatellaan ympäri Suomen. Hyvää Itsenäisyyspäivää!
- Oma tupa oma lupa
Itsenäisyys on jo outo sana Suomen nuorelle ministerisukupolvelle.
Onhan jo annettu enemmän kuin pikkusormi yhteisen EU:n kouraan.
Ei ne Henna Virkkuset ja muut käsitä edes, mitä ihmiselle merkitsee sukupolvien työ ja itsenäisyys.
Henkisestä hyvinvoinnista korulausein höpistään ihan hallitustasolla, mutta toinen suupieli puhuu toista, kuntaliitoskummitusasiaa. Tämä jos mikä, aiheuttaa pahaa mieltä, riitelyä ja ennen kaikkea epävarmuutta yritystoimintaa harjoittaville ja sitä suunnitteleville. Samoin asuin- ja työpaikkaa etsiville.
Moni hanke on pantu vallan jäihin eikä kukaan muuta kuntiin, joiden yllä leijuu epävarmuuden ilmapiiri.
Kun Kouvolaa rakennettiin nykyhirvitysmuotoon, asukkaat esim. Elimäellä, Anjalankoskella ja Valkealassa luottivat kunnan päättäjiin, että eiväthän ne nyt suostu yhteen suureen kokoonpanoon. Siksi oltiin hiljaa ja luottavaisina, kun suomalainen tekee aina niinkuin ylhäältä määrätään. Olkoonpa määrääjä kuinka vailla viisautta ja elämänkokemusta, poliittinen broileri vain.
Iittiläisten olisi, mikäli syyt ovat selvät itsenäisen Iitin säilyä, pitää kynsin hampain kiinni itsenäisyydestä, ettei käy kuten edellä mainittujen kuntien osalta kävi.
Tapahtuneen jälkeen vasta ihmiset heräsivät kylmiin tosiasioihin, mutta minkäs sitten enää teet. Syrjäkyläksi jäi entinen kaunis kaupunkikin, Anjalankoski.
Kuusankosken asiat palvelullisesti ja liikenteellisesti eivät paljon muuksi muuttuneet, mutta sieltäkin kuuluu ääniä, että hyvin hoidettu talous on nyt yhteistä kurjuutta suuren Kouvolan keitoksessa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä mieltä olet?
Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo2092229Muistakaa pojat tämä.
Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.1621467Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin
Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset2271091- 71937
- 55930
- 58928
Pahoin pelkään nainen
että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus72841- 93797
Hyvinvointitalo, mitä sanoo Korkein hallinto-oikeus . Mikä on kansalaisten oikeusturva?!
Onpa mielenkiintoisessa vaiheessa Pyhäjärven hyvinvointitalon kohalo; Saako rakentaa, vai eikö? Kaupungin tekninen johta120731Martina avaa suhdettaan
IL 22.7: Martina avaa suhdettaan nuoreen Muhikseen. Nyt on jo vakavaa, on käyty syömässä Itä-Helsingissä. Onkohan muutt200717