Hei! Milloin kannattaa lähteä lääkäriin, kun on kipeänä ja raskaana? Minulla on nyt noin neljättä päivää flunssaa..olo on kovin uupunut, kurkkukipu on kova ja ääneni on käheä/melkein pois lähtenyt. Kurkusta ja nenästä tulee paljon sitkeää keltaista limaa.
Mietin, että voinko vielä joitakin päiviä rauhassa seurailla tilannetta (koska ilmeisesti kyseessä voi olla tavallinen flunssa) vai olisiko parempi jo huomenna mennä lääkäriin?
Kohtalotovereita? Onko muuten teillä mitään vinkkejä, miten helpottaa oloa raskaana ollessa flunssassa? (olen rv 34 3). Haluaisin kovasti jo eroon tästä huonosta olosta, mutta pitänee jaksaa olla kärsivällinen.
Mietin, että voinko vielä joitakin päiviä rauhassa seurailla tilannetta (koska ilmeisesti kyseessä voi olla tavallinen flunssa) vai olisiko parempi jo huomenna mennä lääkäriin?
Kohtalotovereita? Onko muuten teillä mitään vinkkejä, miten helpottaa oloa raskaana ollessa flunssassa? (olen rv 34 3). Haluaisin kovasti jo eroon tästä huonosta olosta, mutta pitänee jaksaa olla kärsivällinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Mulla auttoi kovaan nuhaan ku käytin sitä sarvikuonoa, millä kaadetaan suolavettä sieraimiin. Ku raskaana ollessa ei saa niitä sumutteita käyttää. Olin sitä ennen ihan epätoivoinen ku nuha ei vaan loppunu. Sit join paljon mustaviinimarjamehua :)
Minulla oli myös nyt raskaana tavallinen flunssa, joka oli varmaan juuri raskauden takia paljon pahenpi kuin normaalisti. Menin lääkäriin kolmen päivän kuluttua, koska tarvisin sairaslomaa. Koska kuitenkaan mitään poskiontelontulehdusta tms. ei ollut, en saanut mitään sen kummenpia lääkkeitä vaivoihin, siis vain noita käsikaupan nenäsuihkeita ja paracetamolia. Lääkäri sanoi, että raskaana oleville ei mielellään anneta mitään lääkkeitä, kuin aivan välttämättömät. Sen sijaan kunnollinen ja riittävän pitkä lepo on tärkeä paranemisella.
Eli mene lääkäriin, jos epäilet jotain sellaista vaivaa, johon tarvitaan lääkitys tai tarvitse sairaslomaa. Elä rääkkää itseäsi sairaana ja raskaana. Sen sijaan noita voimakkaampia flunssan oireita vieviä lääkkeitä, joita muut ihmiset saavat, tuskin kannattaa nyt odottaa läkäriltä.
Kannattaa siellä lääkärissä käydä tarkistuttamassa tulehdusarvot niin siitä tietää heti onko kyseessä tavallinen virustauti vai antibiootti hoitoa vaativa tulehdus, varsinkin siinä tapauksessa jos sinulle nousee kuume. Voit käydä apteekissa farmaseutilta kysymässä (tai soittaa apteekkiin) onko mitään käsikauppalääkettä millä pystyt helpottamaan oloasi, sitten lisäksi vaan mustaviinimarja mehua ja lepoa. Tsemppiä loppu odotukseen :)
Itselläni flunssa kerkesi olemaan raskauden alussa vain 3 päivää kun huomasin pientä kipuilua toisessa poskipäässä. Soitin aikaa lääkärille sillä epäilin poskiontelontulehdusta, sain vastauksen sairaanhoitajalta että ei poskiontelontulehdus 3päivässä tule.... no laittoivat kuitenkin lääkärille ja niinhän se oli että vaikka sairaanhoitaja muuta väitti, oli toisessa poskessa tulehdus. Oli ihan pakko vit*tuuttani antaa vähän palautetta sairaanhoitajalle, vähän meni vaikeeks :D
Ja vastoin kuvitelmia, lievä poskiontelotulehduskin paranee itsestään/nenäkannua käyttämällä. Antibiootteja ei todellakaan kannata joka juttuun syödä.
Yhdys sana virhe -idiootti
Minäkin kyllästyin anbiootteihin. Niihin herkistyy ja mitäs sitten käyttää, kun on tosi kyseessä, jos pikkutulehdukset on aina hoitanut antibiootein. Olen hoitanut kovankin poskiontelotulehduksen yksinomaan sarvikuonolla (nenäkannulla). Ihan turha joka vaivaan hakea antibioottia. Edellisessä raskaudessa sain ikävän paiseen. Lääkäri määräsi antibiootin. En ottanut vaan tutkin miten voin muuten hoitaa. Löysin ohjeen, miten hoidetaan rottien märkäpaiseita. Tein niin eli haudoin kuuman pyyhkeen alla ja paise nousi pois ja parani ilman mitään antibioottia. Virtsatietulehduksiin en enää hae antibioottia ensihätään vaan ensin kokeilen D-mannoosia, joka riittävän tiheästi otettuna (3-4 tunnin välein) parantaa E.coli virtsatietulehdukset.
Tavallinen flunssa paranee parhaiten lepäämällä, ei lääkäriin menemällä. Tosiaan raskaana olevalle määrätään lääkkeitä vielä paljon nihkeämmin. Ja eihän flunssaan oikein lääkettä olekaan. Kotikonsteina hunaja ja nenähuuhtelukannu ovat kokeilemisen arvoisia. Kupillinen inkivääriteetä päivässä ei myöskään ole pahaksi.
Inkivääriteestä: http://uutiset.ruokatieto.fi/WebRoot/1043198/X_Uutistenhallinta.aspx?id=1120438
Arvasin, että joku takertuu tähän. Inkivääriteen RUNSASTA käyttöä suositellaan välttämään. Kupillinen päivässä loppurakauden flunssan aikana ei ole runsasta käyttöä. Inkiväärivalmisteissa, kuten pillereissä ja puristeissa inkivääri on hyvin tiiviissä muodossa, joten sitä on mahdollista nauttia suuria määriä. Samoin joku voisi alkuraskauden pahoinvointiin ryystää teetä litratolkulla. Tuoreessa inkiväärissä on vettä n. 80 prosenttia ja siitä valmistetun teekupposen nauttiminen ei ole haitallista. Jos tuoreesta inkivääristä maustekäytössä olisi haittaa raskausaikana, olisi tämä huomattu ajat sitten Aasiassa, jossa inkivääri on jokapäiväinen mauste ruuissa.
Niin ja kuten yleensäkin, Suomessa saa aina vanhetunutta tietoa. Uusimpien tutkimusten mukaan inkivääri ei olekaan niin vaarallista.
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22706624
Nenäsumutteista sen verran, että ihmetyttää se, että Nasolin on sallittua raskauden aikana, mutta Ratiopharmin vastaava, jossa aivan samat ainesosat lääkeoppaan mukaan, ei taas ole??
Olen kyllä pahimpaan tukkoisuuteen käyttänyt Ratiopharmin lapsillekin sopivaa 0,5 mg:n nenäsumutetta, kun muutenkin tuntuu, ettei henki kulje kunnolla tässä vaiheessa (rv 40), korkeintaan pari kertaa päivässä tai pelkästään yöksi.
Lääketehtaat antavat suosituksia käytöstä. Vaikkakin sama lääke olisi. Jotkut eivät halua ottaa ns. "riskiä" että heidän lääkettänsä syytettäisiin ja näin ollen kieltävät esim. raskaana ollessa sen käytön.
Sama juttu oli kun odotusaikana iski hiiva. Lääkäri kertoi että vaikka lääkkeessä lukee "ei raskaana oleville", saa lääkettä käyttää. Lääketehdas vaan vetää oman vastuunsa pois.
Ja näin ollen käyttäjä joka raskaana käyttää "ei raskaana oleville", ottaa lääkkeestä oman vastuun.
Mitä lääkäri voi tehdä paitsi määrätä sairaslomaa? Neljä päivää flunssaa ei ole vielä mitään. Moni lääkäri tietty määrää antibiootin ihan varmuuden vuoksi, mutta antibiootti ei auta noissa virustaudeissa, heikentää vain immuunipuolustusta. Eri asia on sitten keuhkokuume, mutta eivät nuo ole keuhkokuumeen oireita. Sarvikuonolla voi estää poskiontelotulehdusta. Joku sanoi, että tulehdusarvot, että tietää, onko virus vai bakteeri. Mutta eihän tuossa ole mitään vakavan bakteeritulehduksen oireita. Käheys, kurkkukipu, limaisuus...virus se on. Jos on kova kurkkukipu ilman käheyttä ja limaisuutta jne niin sitten se voi olla angiina. Mutta ei tuo ole mikään angiina.