Lähihoitajan näyttösuunnitelma (päiväkoti)

---

Heippa!
Olen lähihoitajaopiskelija ja olen nyt työssäoppimassa päiväkodissa. Kohta olisi näyttö ja näyttösuunnitelma pitäisi vielä tehdä loppuun. Olen saanut sen aika hyvin aluille, mutta pari kohtaa ei oikein aukene. Jos joku viitsisi vähän jeesata niin olisin todella kiitollinen! Mitä seuraaviin pitäisi oikein laittaa?

1. Työn perustana olevan tiedon hallinta
- Asiakkaan kasvun ja kehityksen tukemista koskevan tiedon hallinta
- Terveyttä ja hyvinvointia koskevan tiedon hallinta
- Säädöksiä, säännöksiä ja toimintaperiaatteita koskevan tiedon hallinta
- Oppimaan oppimista koskevan tiedon hallinta

2. Elinikäisen oppimisen avaintaidot
- Oppiminen ja ongelmanratkaisu
- Vuorovaikutus ja yhteistyö
- Terveys, turvallisuus ja toimintakyky
- Ammattietiikka

Kiitos ja hyvää joulun odotusta kaikille!

11

16372

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 12+9

      Noiden näyttösuunnitelmien tekeminen oli kyllä niin turhaa paskaa, onneksi ei tarvitse tehdä enää yhtäkään näyttöä.

    • elliemew

      Onne sulle joka oot päässyt eroon:D itelläni vielä pari edessä ja vituttaa kyl niin...


      1. Mitä tiedät lapsen kehityksen tukemisesta?? Millaista tukea tarvitsee? (esim. psyyk, fyys, sos ja henkinen tuki.. esim. kannustus, kehut, säännöt ja rajat, leikkiin ja lepoon ohjaus yms.. )
      terveys ja hv: esim ruoka, lepo, liikunta, jne rutiinit (mietä mitä, milloin, miten: esim. millaistaruokaa ja miten usein ) on sitä taustatietoa..
      Säädökset kohtaan: ohjaavat lait yms talon käytännöt.
      oppiminen: erilaiset oppijat (näkemällä, kuulemalla jne.. tuetaan lasta näissä )


      2. -Miten ylläpidät omaa/muiden terveyttä? esim. miten kohtelet muita, lasten turvallisuus, pelastumis ym suunnitelmat..
      - oppiminen: elinikäinen oppiminen, miten ratkaiset ongelmia? pyydätkö apua jos et pärjää, otatko asioista selvää jos et tiedä (esim. tuskin tiedät kaikkea lapsista/kehityksestä jne.. / asioiden kertaus ja toistaminen)?
      -lähihoitajan eettiset periaatteet,

      Toivottavasti oli jotain apua.. Jokainen tekee vähän omalla tavallaan ja monia eri vaihtoehtoja on noihin kohtiin..

      TÄRKEINTÄ on se näyttöviikko, miten se sulla menee - hlö kemiat näytön vastaanottajan kanssa. Eli ole aktiivinen ja reipas, keskustele arvioijan kanssa ja kysy palautetta viikon aikana, jotta tiedät mitä seuraavana päivänä voit parantaa.

      Itsellä ei oo ihan nappiin näytöt menneet, eikä muutenkaan. oon vissiin väärällä alalla uskoen että vähän hiljasemmatkin pärjää hyvin (teen työni hyvin ja asiakkaat pitävät mutta hlö kunta näkee ne "puutteet:" kun en siellä kahvitauoilla ole juoruamassa). Mut todellisuudessa numeroita määrittelee hlö kemiat, ei se osaatko tiedätkö näytön kriteerien sisällöt...
      vähän on huono maku jäänyt näytöistä. luulin että lh on työssään salliva ja hyväksyvä, ymmärtäisi erilaisuutta, mutta aika pieleen meni.. ei tunnu yhtään siltä että haluaisi enää tälle alalle... :D

    • sari7

      Terveyttä ja hyvinvointia koskevan tiedon hallinta

    • Anonyymi

      Hei! Saisitko kerroa mulle näyttösuunnitelma päivä kodiss?eli sano esimerkiksi?mulla on ensi viikoll työ päivääkodissa!

      Yst:Amin

      • Anonyymi

        Hei voisitteko vähän auttaa mitä kirjoitetaan näyttösuunnitelmasta, eli lasten osamisalalla päiväkodissa?
        Kiitos


    • Anonyymi

      Hei voisitteko vähän auttaa mitä kirjoitetaan näyttösuunnitelmasta, eli lasten ja nuorten osamisalalla päiväkodissa?
      Kiitos

      • Anonyymi

        9 vuotta olet odotellut vinkkejä näyttöösi? Unohda koko juttu!


      • Anonyymi

        Hei voisitteko vähän auttaa mitä kirjoitetaan näyttösuunnitelmasta, eli lasten päiväkodissa?
        Kiitos


    • Anonyymi

      Hei !voisitteko vähän auttaa mitä kirjoitetaan näyttösuunnitelmasta, eli lasten päiväkodissa?
      Kiitos

    • Anonyymi

      Hei !voisitteko vähän auttaa mitä kirjoitetaan näyttösuunnitelmasta, eli lasten päiväkodissa?
      Kiitos

    • Anonyymi

      Hei voisitko kerro minulle miten minä kirijoitin näyttösuunitelem päiväkoti 5 päivä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      111
      5077
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      49
      3322
    3. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      85
      3069
    4. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      38
      2298
    5. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      81
      1797
    6. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      41
      1550
    7. 450 000 ulosotossa

      Suomessa on tällä hetkellä ennätysmäärä ihmisiä ulosotossa. Viime vuonna heitä oli yli puoli miljoonaa. Kuluvan vuoden
      Perussuomalaiset
      121
      1474
    8. Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.

      Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj
      Maailman menoa
      119
      1149
    9. Onko esitutkinta jo saatu päätökseen?

      Ketkä saa syytteet? Voi olla iso määrä ihmisiä?
      Ähtäri
      16
      1109
    10. Miehen taloudellinen tilanne ja

      halu tarjota suojaa kaikin tavoin on usein perheen selkäranka. Siksi naisen ei ikinä pitäisi jättää huomiotta miehen rah
      Ikävä
      43
      1077
    Aihe