Vuokralaisen häätäminen askel askeleelta

kyllästynyt1

On ollut nyt n. puoli vuotta vuokralainen jolla vuokrat viimeisen 3-4kk ajan automaattisesti kuukauden myöhässä. Sossu maksaa hänen vuokran minulle vain hakemuksesta joten ainoastaan sen takia ne myöhästelee kun toinen ei jaksa aiemmin käydä täyttämässä lappuja. Aikaisemmin kun olen kuun lopussa kysellyt vuokran perään niin on mennyt pari päivää ja vuokra napsahtaa tilille, mutta ei tuollaista oikeasti jaksaisi! Viime kuussa sanoin tälle että uutta varoitusta tai kyselyä ei enää tule, seuraavasta myöhästymisestä tulee sitten häätö. Tässähän on huomenna se 2 kk vuokrat rästissä kun joulukuukin erääntyy eli silloin olisi minulla oikeus sopimuksen Purkamiseen.

Miten purkaminen sitten käytännössä etenee? Annan purkamisilmoituksen hänelle todistettavasti käteen, niin mitä sitten? Käräjäoikeuteen? Vai voiko siinä purkuilmoituksessa määrittää tyyliin häätöpäivänkin jo?

4

479

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 3+5

      Tuolta 8. luku

      http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1995/19950481

      66 §

      Vuokrasopimuksen purkamisilmoitus

      Vuokranantajan tai vuokralaisen, joka haluaa käyttää tässä laissa säädettyä oikeutta purkaa vuokrasopimus, on annettava kirjallinen purkamisilmoitus. Siinä on mainittava purkamisperuste ja vuokrasuhteen päättymisen ajankohta, jos vuokrasuhde halutaan päättyväksi myöhemmin kuin välittömästi purkamisilmoituksen tiedoksiannosta. Purkamisilmoituksesta käy myös sellainen haaste, jossa vuokrasuhde vaaditaan purettavaksi.

      Purkamisilmoitus on annettava tiedoksi todistettavasti. Purkamisilmoitus on myös asianmukaisesti annettu tiedoksi silloin, kun sen tiedoksiannossa on noudatettu, mitä haasteen tiedoksiannosta on voimassa.

    • kyllästynyt1

      Kiitosta, tuosta olen tietoinen mutta miten tuon jälkeen? Onko purkaminen tuolla ilmoituksella lainvoimainen vai pitääkö se viedä vielä käräjille tms?

      • 3+5

        Purkaminen on lainvoimainen, jos se on tehty kuten laki edellyttää.

        Jos vuokralainen ei lähde asunnosta vapaaehtoisesti niin sitten pitää hakea häätö käräjäoikeudelta.

        Pistä googleen hakusanaksi "häätö", niin kyllä sieltä ohjeita löytyy.


    • kyllästynyt1

      Laitoin nyt suoraan käräjäoikeuteen tuon purku -,korvaus -ja häätöpaperin menemään. Mites nyt tuo tiedoksianto haastemiehillä, onko tämä asia niin kauan jäissä kunnes vuokralainen tavoitetaan vai onko heillä/käräjäoikeudella keinot saada vuokralainen ulos nopeammin?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      212
      23080
    2. Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella

      Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole
      Maailman menoa
      99
      16651
    3. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      297
      15486
    4. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      151
      10677
    5. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      118
      9610
    6. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      35
      8208
    7. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      31
      8182
    8. 237
      6742
    9. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      200
      6385
    10. Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä

      Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri
      Maailman menoa
      36
      5973
    Aihe