Suomen talous on saavuttanut jo pohjansa ja kääntyy ensi vuonna nousuun, arvioivat Nordean ekonomistit.
Kasvu vauhdittuu ennen kesää, ja kansainvälinen kysyntä piristää vientiä.
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1288521249541.html
Kiitos hyvälle hallitukselle. Onneksi Kepu ei ole hallituksessa sotkemassa kasvua.
Kasvu vauhdittuu ennen kesää, ja kansainvälinen kysyntä piristää vientiä.
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1288521249541.html
Kiitos hyvälle hallitukselle. Onneksi Kepu ei ole hallituksessa sotkemassa kasvua.
Vastaukset 23
Vanhimmat
on parhaillaan siirtymässä taantumasta lamaan, kun joulukuun talousluvut ovat käytettävissä.
Ei pidä uskoa kaikkia porvareiden lehtiä...
Suomen talous on kääntymässä nousuun. Kohti parempaa vuotta mennään.
Lue tästä koko raportti:
http://research.nordeamarkets.com/en/2012/12/04/talousnakymat-kohti-parempaa-uutta-vuotta/?WT_MC_ID=3930
Lueppas tuo Nordean ennuste suoraan ilman lehtien kommentteja! Huomaat, että pahin on ohitettu ja parempaa kohti mennään.
Hieno homma kertakaikkiaaan!
Hyvin menee, mutta menköön.
'Jos kevään jälkeen tämä hallitus jatkaa, syön hatullisen sitä itteään.
-kansantalous laskenut tämän hallituksen aikana n 20 %
-valtiovelka noussut (nousuakin sentään)22.06.2011 jälkeen : 71 miljardista >91,9 miljardiin, lähde: tilastokeskus
kesäkuuhun 2012 mennessä yli 20 miljardia.: ::
-ALV nousee pari pykälää> taas nousua> hyvä hallitus< pravoo !"
Nousua ja laskua.
Mutta aina sama asia siihen.
raha vähenee, velka nousee.
Valtion velka oli isoimmillaan Esko Ahon hallituksen aikana.
Nyt valtion velka on hyvin kohtuullinen Suomessa ja velkaantuminen kääntyy ensi vuonna jokatapauksessa laskuun. Nyt on jouduttu ottamaan jonkun verran lisävelkaa, sillä Vanhasen-Kiviniemen hallitusten jättämä perintö oli niin karmea.
Valtionvelka on kääntymässä laskuun jo ensi vuonna.
Teollisuuden tilauskirjat ovat taas alkaneet täyttyä. Tämäkin on hyvä merkki talouden käänteestä.
Ennusteet ovat ennusteita ja laman pohjasta on vielä pitkä matka normaalitilanteeseen. Taantuma USA:ssa alkoi jo viisi vuotta sitten ja ulottui Eurooppaan vuoden 2008 aikana. Työllisyystilanteeseen nousut ja laskut heijastuvat noin puolen vuoden viiveellä.
Toivottavasti kuitenkin vuoden 2015 eduskuntavaalien jälkeen aloittava hallitus pääsee aloittamaan työnsä suhteellisen hyvässä taloustilanteessa.
Tänään kuultiin muuten vielä uskomattomampi uutinen. Nimittäin virkamiehet ovat huomanneet saman, minkä kansa on terveellä järjellään koko ajan tiennyt: suurten ikäluokkien eläkkeelle siirtyminen ei aiheutakaan työvoimapulaa!
Syyt siihen, miksi virkamiesten työvoimapulaENNUSTE ei voi toteutua, olen kertonut täällä jo kymmeniä kertoja viimeisten kahdeksan vuoden aikana, joten en käy niitä enää toistamaan.
Itse olen täällä kertonut väitteen työvoimapulasta olevan tuulesta temmattu heti sen jälkeen, kun Matti Vanhanen laski Rukalla päin puuta ja löi päänsä sen isoon oksaan. Tämän seurauksena Vanhanen alkoi sitten höpistä levottomia ja sai muutkin keput tapansa mukaan vouhkaamaan turhasta.
Ennusteet ovat tietysti ennusteita, mutta se ei tunnu yhtään hidastavan ja pidättelevän kepuopposition räksyttämistä ja vouhketta laman syvenemisestä. Nämä ovat pahan ilman lintuja, joilla on aina mielessa vain oman kuppikuntansa etu. Nyt Nordea ja luottoluokitusyhtiö Moody´s panevat kepuille ja EK:lle eteen tietoa, jonka luulisi ainakin joksikin ajaksi panevan niille jauhot suuhun.
Unohtuiko tolliskolta lääkeet ottamatta?
Suomen teollisuuden kilpailukykykin on hyvä luottoluokituslaitos Moody's:in mukaan.
Asiantuntijat alkavat olla yksimielisiä siitä, että ensi vuonna Suomen kansantalous kääntyy taas vahvaan nousuun.
Tämä on paljolti sen ansiota, että meillä on hyvä hallitus, jossa ei ole kaikkien kepulien äitiä eli Suomen Keskustaa.
Näkymät ovat nyt paljon valoisammat kuin vielä kuukausi sitten.
Suomen talous on nyt virallisen määritelmän mukaan taantumassa, sillä bruttokansantuote oli vuosineljännesvertailussa laskussa heinä-syyskuussa, ja laski sitä ennen myös huhti-kesäkuussa (Taloussanomat).
Suomi on taantumassa ja vienti on romahtunut. Mitä tekee hallitus ja eteenkin demarit? Eivät mitään! He puhuvat vastuunkannosta, vaikka ainoa kantaminen on veronmaksajien rahojen kantaminen tukemaan Saksan pankkisektoria.
Lamassa ollaan ja pysytään näillä toimijoilla.
Pitäisi kokeilla kaikkia puoleita hallitukseen.
Sieltäkin valikoiden.
Ei näitä Arhinmäkeja..Kyllösiä..Urpilaisia..ym..
Ei tämä ole heidän alaansa
Ei tämmöisiä maan johtoon.
Yksinkertaisesti ei ole varaa heihin.
Heidän mallillaan ei ole muuta kuin verojen nosto. Ei he osaa muuta mallia.
Jutan takamus levenee työmies laihtuu...
Suomen taloudessa on paljon positiivisia merkkejä, joten vuoteen 2013 mennään luottavaisin mielin. Valtionvelkaakin päästään pian lyhentämään.
Vanhasen ja Kiviniemen hallitukset olivat Suomen kansantalouden kannalta katastrofaalisen huonoja. Mitäpä muuta tosin voisi kepulaisilta odottaa. Kepulainen ymmärtää taloudesta yhtä paljon kuin sika hopealusikasta.
Suomen talous syöksyy ja Jutta lihoo.
meitä kepulaisia ei kiinnosta kun homoilu ja uuninpankolla makoilu
Jutta Urpilaisella ja Jyrki Kataisella on asiaosaamista ja hommat hallinnassa. Toista oli kepuliministerien aikaan.
Tänään kerrottiin Suomen viennin kasvaneen 12 % viime vuoteen verrattuna. Hyviä uutisia tulee joka päivä.
Hyvin menee, mutta menkööt!
Suomi on tilastojen mukaan maailman kolmanneksi kilpailukykyisin maa:
http://hs13.snstatic.fi/webkuva/oletus/560/1355207728377?ts=148