Mielikuvitus ilves raateli.

Kiiluvat silmät kahden viikon takaa muuttui äkkiä mielikuvituksessa ilvekseksi.
Haloo vähän järkee juttuihin.
11240
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Jos se oli Tampereen Ilves nääsnääs? Niil on kauhee nälkä...

Äänestä

Eiköhän siitä jäljet jääneet naiseen. Luepa uutinen uudelleen.

Äänestä

Kyllä Virroillakin ilves hyökkäsi naisen jalkaan kiinni naisen kodin ulkorapuilla.
Tämä tapahtui noin 2 vuotta taaksepäin. Onko joku kirjoittaja niin utopian vallassa että väittää ettei Suomesta ilveksiä löydy???
Ainakin, jos kotieläimille esim. kissoille jätetään ruokaa ulos talon viereen, on suuri mahdollisuus, että nälkäinen ilves tai jopa susi tulee syömään ja hyökkää
ihmisen kimppuun jos eläintä lähestyy ja häiritään. Hermostuuhan jopa oma
koirakin, jos se nälkäisenä tulee metsästysretkeltä ja omistaja menee ruokakupin
lähelle koiran ollessa syömässä. On omat muistoni lapsuudesta isän tullessa
metsästämästä koiraa ei saanut lähestyä sen ollessa syömässä.

Äänestä

Oliko se ilves autossa syömässä?? Hampurilaista???

Äänestä

Ei kannata uhoilla - vielä se ilves tai susi voi kohdallesi osua pimeällä metsätiellä
tai pahimmillaan koko susilauma! - Irvistele sitten - mutta kivusta ! Sudet piirittävät
ihmisen ja hyökäävät takaapäin kiinni jos vain on mahdollisuus! Pelastaudu ja
v----uile sitten jos enää ehdit! Tosin kyllä toivon ettei sinulle käy näin mutta susi
laumoja on Pirkanmaalla liiaksi asti ja lisää tulee taas ensi vuonna!

Äänestä

Joo 1800 luvulla viimeksi, revi siitä sitten pelottelu juttujas. Susifobia on paha tauti kun se iskee.

Äänestä

Ei mitään hölöhölö - oman perheeni jäsen lähti aamulenkille kaupungissa, jossa
misään olosuhteissa ei saa pitää koiria irrallaan vapaina. Ja kuitenkin erään
talon pihasta syöksyi neljä suurta susikoiraa - siis ei susia, vaan susikoiria-
omaisen luo ja piiritti hänet, yksi kävi kiinni ihmiseen, onneksi ihmisellä oli
kävelysauvat mukanaan, ja sauvan huitaisu sai susikoiran edes väistymään.
Koirien omistaja vain oli seisonut pihallaan ja kai nauttinut näytelmästä sanomatta
sanaakaan! - Susikoirat ovat suden sukulaisia. Onneksi olkoon herkkäuskoisille
susien rakastajille! Menkää suurimpaan susilaumaan keskelle ja ihailkaa!

Äänestä
  • Susi pelkää ihmistä, susiKOIRA ei pelkää, siksi pahansisuiset koirat ovat susia suurempi uhka ihmiselle.

    Äänestä

  • Mikä ihmeen susikoira? Saarloosin susikoira vai Irlannin susikoira? Saksanpaimenkoiraa jos tarkoitit niin käytä ihmeessä oikeaa nimeä. Koirat ovat suden sukulaisia, jep, mutta melko kaukaisia. En tiedä mihin pyrit tuolla toteamuksella, että sukua ovat? Miten kotikoirien häiriintynyt käytös liittyy ilveskeskusteluun?

    Äänestä

Susi kesytettynä vahtikoiranaja ilves kotikissana olisi hieno omistaa, mutta kun niitä ei lain mukaan saa ottaa luonnosta lemmikeiksi täytyy tyytyä koirasuteen ja norjan metsäkissaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


susi kirjoitti:

Kiiluvat silmät kahden viikon takaa muuttui äkkiä mielikuvituksessa ilvekseksi.
Haloo vähän järkee juttuihin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu