Maailman kansalainne Tarja Halonen

Oli aivan selvää, jotta presidentti Halonen ei oikein ollut "toivottu" vieras länsimaisissa kulttuureissa, johtuen hänen kovin "yksisilmäisistä lausunnoistansa. Halosen "piti" edustaa länsimaista kulttuuria ja poliittista tyyliä!
Ulkopoliittinen huomio presidentinkansliassa suunnattiinkin joilekin ..."ambo-maille", jotta saataisiin syvyyttä ja laaja-alaisuutta Halosen ulkopolitiikalle.
Tarkka yhteiskunnan politiikkaa seuranneet ovatkin hymähdelleet Tarja Halosen nk. "ulkopoliittisille toimille"...
1378
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Ylpeys...oho

Äänestä

Tarja edustaa suomalaista kulttuuria, ei amerikkalaista NATO-kulttuuria, johon kuuluu jatkuva sodankäynti ja kansojen orjuuttaminen. USA ei anna mitään, mutta vie kaiken. Sale-setä kannustaa NATOa. On maamme köyhä....

Äänestä
  • Suomi tulee liittymään natoon. Joka kotikommarinkin tuo pitäisi ymmärtää. Kaikki paha on tullut ryssänmaalta.

    Äänestä

  • tottuujessa pysyn kirjoitti:

    Suomi tulee liittymään natoon. Joka kotikommarinkin tuo pitäisi ymmärtää. Kaikki paha on tullut ryssänmaalta.

    "Suomi tulee liittymään natoon."

    Ei tule, mikäli Suomen kansan ennemmistön tahdolla on asiassa merkitystä.

    "Kaikki paha on tullut ryssänmaalta."

    Et tiedä maasi historiasta mitään (mikä onkin nykysuomalaisille tyypillistä). Suomeahan ei olisi edes olemassa ilman Venäjää.

    Äänestä

Tarja halonen ei oikisuunnassa edustanut ketään. Lähellä oli nuo poikkitaiteelliset viher stallarit, homot lesbot ja kaiken mailman chilen sosialistit

Äänestä

Tarja Halonen edustaa Suomea edelleenkin, koska hän on edelleenkin Suomen kansalainen, kuten me kaikki muutkin. Sale edustaa EK:ta, mutta ikävä kyllä häneltäkään ei sillä perusteella voi ottaa Suomen kansalaisuutta pois. Tosin Salen olisi paras muuttaa kaverien luo USAan.

Äänestä
  • Taitaa olla niin että Niinistö on Ahtisaaren tapaan vain länsimaiden "kansainvälisen yhteisön" edusmies Suomessa, eräänlainen Suomen kenraalikuvernööri.

    Äänestä

Halonen tunnetaan maailmalla: Chile , Nigaragua , Venäjä ja somalia, niger.....siinä ne sitten olikin

Äänestä

tuota maailmankassialmaasi ei kutsuttu USA.n kertaakaan vaikka muiden maiden arnojohtajat vamppas sielä useita kevtoja tuon 12vuoden aikana!!

Äänestä
  • Maantiedettä emme voi muuttaa, eikä kannata yrittääkään. Venäjä on Suomen kannalta paljon tärkeämpi maa kuin Yhdysvallat.

    Äänestä

Suomi ollut aina venäjän lypsylehmä.
Suomi maksoi sodan jälkeen ainoana maana koko vääryyteen perustuvan nykyrahassa 500 miljardin suuruisen sotakorvauksen HYÖKKÄÄJÄLLE.
Rauhan aikana on peiteltyä korvausta maksettu "köyhälle" Neuvosto-Venäjälle miljardeihin nousevia korruptiolahjuksia erilaisiin hankkeisiin kuten Pietarin jätevesipuhdistamo.
Suomessa valmistettiin ja vietiin sodanjäleen venäjälle tilattua tavaraa ties monienko miljardien edestä, mutta venäjä ei koskaan maksanut velkansa, vaan se vähitellen painettiin villaisella, ja kärsittiin nahoissamme.
Että sellainen kauppakumppanikin se venäjäsi on, kyllä lypsää osaa.

Esim. naapurimaa Ruotsi on aina pärjännyt ilman venäjää ja käynyt kauppaa Lännen kanssa.

Äänestä
  • "Suomi ollut aina venäjän lypsylehmä."

    Autonomian aikana ja YYA-sopimuksen voimassa ollessa se oli Suomi joka lypsi Venäjää parhaansa mukaan.

    "Suomi maksoi sodan jälkeen ainoana maana koko vääryyteen perustuvan nykyrahassa 500 miljardin suuruisen sotakorvauksen HYÖKKÄÄJÄLLE."

    Talvisodassa Neuvostoliitto oli hyökkääjä, mutta jatkosodassa Suomi. Suomalainen miehityshallinto Neuvostoliiton Karjalassa aiheutti laajaa tuhoa.

    "Suomessa valmistettiin ja vietiin sodanjäleen venäjälle tilattua tavaraa ties monienko miljardien edestä, mutta venäjä ei koskaan maksanut velkansa, vaan se vähitellen painettiin villaisella, ja kärsittiin nahoissamme."

    Kuten Putin on todennut, Neuvostoliiton hajoaminen oli 1900-luvun loppupuolen pahin katastrofi. Myös Suomelle.

    Äänestä

Historiaa kun näkyy voivan näillä palstoilla viljellä vähän niinkuin itse tahtoo.
Yleensä tekaistun historian kertoileepi vasuri.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


suomen ylpeys ? kirjoitti:

Oli aivan selvää, jotta presidentti Halonen ei oikein ollut "toivottu" vieras länsimaisissa kulttuureissa, johtuen hänen kovin "yksisilmäisistä lausunnoistansa. Halosen "piti" edustaa länsimaista kulttuuria ja poliittista tyyliä!
Ulkopoliittinen huomio presidentinkansliassa suunnattiinkin joilekin ..."ambo-maille", jotta saataisiin syvyyttä ja laaja-alaisuutta Halosen ulkopolitiikalle.
Tarkka yhteiskunnan politiikkaa seuranneet ovatkin hymähdelleet Tarja Halosen nk. "ulkopoliittisille toimille"...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu