kielitestit britteihin APUA!!

JaanaSen1

Olen siis nyt todella myöhään liikkeellä hakemassa Iso-Britanniaan yliopistoihin, elämäntilanteen vuoks haut siirty näin myöhäselle.... :-(( Ja huomasin, ettei IELTS-kielitesteihin mahdu enää ennen helmikuun puoltaväliä! pitäs olla hakemuksessa mukana jo tammikuussa käsittääkseni.

onko kukaan joutunu neuvottelemaan myöhästen paperien lähettelystä yliopiston kanssa? kuinka joustavia nuo on?

2

339

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kyllä on

      Brittiyliopistot ottavat myöhäisiä hakemuksiakin vastaan. Esimerkiksi Suomessa et tiedä vielä tammikuussa kevään yo-arvosanojasi, jos aiot alkuvuodesta hakea.
      Tuosta on selkeät ohjeet, ja kannattaa kysellä, onhan noita paikkoja mistä voi näitä kysellä ihan ammattilaisilta.

    • Jette

      IELTS-kielitestiä ei tarvitse olla suoritettuna hakemusta lähetettäessä. Yliopistot kertovat kyllä myöhemmin, jos haluavat sinun tekevän sen ja myös mikä pistemäärä sinun pitää vähintään saavuttaa. Usein hakijalle annetaan ehdollinen tarjous opiskelupaikasta ja yksi ehdoista, jotka pitää täyttää paikan varmistaakseen, on tyypillisesti juuri tuo kielitesti ja siitä tietty minimitulos.

      On parempi lähettää se hakemus ajoissa ja tehdä kielitesti myöhemmin, myöhässä hakeville ei aina suosituilla aloilla riitä edes jämäpaikkoja eikä yliopistolla ole velvollisuutta edes harkita myöhäisiä hakemuksia.

      Olethan tutustunut Britanniassa opskelevien suomalaisten omiin verkkosivuihin, löytyy UKK, keskustelupalsta ja paljon muuta hyödyllistä: www.isory.org - suosittelen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Metsamanin muru kissa kuollut

      Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars
      Tuusniemi
      161
      2478
    2. 80
      1077
    3. Kysymys

      Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois
      Sinkut
      236
      997
    4. Mitä haluaisit kysyä

      kaivatultasi juuri nyt?
      Ikävä
      121
      976
    5. Tapailtaisko nainen

      Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä
      Ikävä
      73
      803
    6. Olisitko valmis lähitulevaisuudessa

      Kohtaamaan minut mies?
      Ikävä
      79
      654
    7. Kissan kuolema

      https://youtube.com/shorts/lJznLVfBTxA?si=h-F1D4Arg4uGjGX- On tuo aivan uskomaton tapaus! Lähes 200 osanottoa ja surun
      Tuusniemi
      95
      579
    8. Haluatko J-mies jutella asiat selviksi vai jäädä palstalle haaveilemaan

      Kuten otsikko sanoo: Haluatko tavata ja jutella, jotta saadaan asioihin selvyys lopullisesti vai haluatko mieluummin haa
      Ikävä
      50
      556
    9. Miten on, luotathan siihen?

      Että vielä tehdään kiihkeästi sitä yhdessä... Tutulle naiselle.❤️‍🔥
      Ikävä
      38
      532
    10. Ei siitä mahdollisesta suhteesta

      saa kukaan tietää jos niin haluat❤️naiselle
      Ikävä
      36
      498
    Aihe