Vääristyneet Yritystuet

Business eetu

Kiitos MOT-ohjelmalle taas hyvästä dokumentista. Jos haluatte vielä parantaa ohjelmanne sisällön laatua, tehkääpäs dokumentti, pienten ja keskisuurten yritysten aluetuki vääryyksistä! Sieltä löytyy kymmeniä yrityksiä, jotka tekevät vuodesta toiseen kovaa tulosta ja kuuluvat parhaimpaan luottoluokitukseen.
Ja aina kun on hyvä vuosi, investoidaan lisää ettei tarvitse maksaa veroja. Sitten mennään paikallisen elinkeino asiamiehen luokse pummaan rahaa.. Voi perkele. Sitten seuraa se pahin vääryys!!! yhteiskunta antaa tukea tälle yrittäjä reppanalle, että hänen omaisuus kasvaa ja ettei tarvitse ottaa mitään riskiä. Sitten nämä pellet patsastelee paikallislehdessä ja jakavat yrittäjä mitaleita keskenään. Itse luokittelen tällaiset yrittäjät yhteiskunnan alhaisimpiin ”sosiaalipummeihin”. Näillä tukirahoilla voisi korjata kaikki vanhus ja päiväkoti ongelmat kerralla. Ymmärrän toki tuet aloittaville yrityksille sekä merkittäville vientiyrityksille, mutta en toimiville ja tulosta tekeville pikku lafkoille.
Ohessa mielenkiintoinen linkki, on karmeeta luettavaa ja vääristää kotimaista yritystoimintaa rajusti:
https://www.eura2007.fi/rrtiepa/projektilista.php?rahasto=EAKR&ps=10&la=1

Klikatkaa toteuttajan nimi saraketta, silloin saatte yritykset aakkosjärjestykseen.

5

453

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • surkeaa touhua

      Olet harvinaisen oikeassa. Yhteiskunnan verorahat häipyy avaruuteen eikä kukaan välitä. Ja tällaista rosvousta sanotaan yrittämiseksi.

    • Hakemuksia EU:hun
    • Myllyn uhri

      Tällä hetkellä yhteiskunta tukee kaikista eniten tuulivoimaa.

      Tuulivoima on sinäänsä kannatettavaa, mutta nämä suuria tukia saavat tuulifirmat rakentavat Näsineulaa korkeampia myllyjä muutaman sadan metrin päähän rakennuksista, eivätkä ihmiset saa yöllä nukuttua myllyjen siivistä lähtevän melun takia.

      Vaikka tuulivoimateollisuus maalaa kauniita kuvia puhtaasta energiasta niin toivon, että ottakaa asioista selville, ennen kuin muodostatte kantanne tuulivoimasta. Pienellä Googlettamisella yllätytte kuinka röyhkeästi tuulivoimayhtiöt toimivat.

    • Sghee

      missäs päin kyröä nää myllyt sijaitsee

    • Pois muutin

      Akaassa tuet on kohdalaan eli yrityshallehin, kaavoitukseen ja tonttimaahan sijoitetaan "onnen tulevaisuuteen" veroeuroja ja koululaisten ruokailusta niistetään.

      Samoin kaupungin duunarit lomautetaan, vanhuksille hoitoa ja apua vähennetään lukuunottamatta sotainvaliideja ja veteraaneja.

      Toivon vilpittömästi että Akaa häviää, liittyy Tampereen laajaan kaupunkiin ja muisto vain jää.

      Erityisesti toivon opetuslehdykälle Akaan seudulle nihkeää tulevaisuutta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen kannatusromahdus ilahduttaa

      Siin' ei hyvä häviä. Luotto parempaan tulevasuuteen alkaa taas palautua.
      Maailman menoa
      149
      4483
    2. Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?

      Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o
      Ikävä
      184
      3034
    3. Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?

      Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis
      Maailman menoa
      20
      2750
    4. Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän

      elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi
      Maailman menoa
      92
      2734
    5. Pitkän päivän ilta

      Tarina elämättömästä miehestä, jonka elämän täytti velvollisuudentunto. Pikkutarkka, huolellinen, hyvällä katsottu, miel
      Ikävä
      127
      2372
    6. Totuus sattui demareihin, vaativat asiallisen jutun poistoon

      ja oli vielä suosittu, mutta kun demarit tarpeeksi valittivat, niin poistettiin. Raukkamaista toimintaa. Eli siis juttu
      Maailman menoa
      53
      1976
    7. Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin

      Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos
      Puolanka
      34
      1964
    8. En selvinnyt ilman naarmuja

      Vaikka ehkä kuvittelin sen olevan ilmoitusluonteinen asia, jonka jälkeen kaikki palaa entiselleen ja ilma puhdistuu. Naa
      Ikävä
      13
      1815
    9. Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?

      Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat
      Kuhmo
      11
      1708
    10. Olet ainutlaatuinen

      Sinussa on jotain, jota en osaa oikein edes pukea sanoiksi. Jotain paljon syvempää, kuin ulkoinen ihanuutesi. Jotain ain
      Ikävä
      38
      1089
    Aihe