Suomen myydyimmät kirjat (tuorein lista)
1. Oksanen Sofi
2. Pulkkinen Riitta
3. Remes Ilkka
4. Vuorinen Juha
5. Lehtinen Lasse
6. Kunnas Mauri
7. Kähkönen Sirpa
8. Hämeen-Anttila Sirpa
9. Kyrö Tuomas
10. Tuuri Antti
Muutta missä on ULLA HJÄLP! HJÄLP! POLIIIIIS!!!
1. Oksanen Sofi
2. Pulkkinen Riitta
3. Remes Ilkka
4. Vuorinen Juha
5. Lehtinen Lasse
6. Kunnas Mauri
7. Kähkönen Sirpa
8. Hämeen-Anttila Sirpa
9. Kyrö Tuomas
10. Tuuri Antti
Muutta missä on ULLA HJÄLP! HJÄLP! POLIIIIIS!!!
Vastaukset 18
Vanhimmat
Valtion rahoilla ostettava ko. kirjaa ja lähetettävä joka kotiin.
.
Ullan pitää olla myös i LAAGEN
.
Listalla komeilee, Finlandia palkinnon Ullan kilpailija ehdokkaat.
Kansa on tätämieltä, Vuoden parhaasta kirjasta. halonen on pakkoruotsittaja.
"ULLA Puuttuu-Suomen Myydyimmät listalta "
Joo, men titta på svenska, danske och norska listorna.
Näytä se pohjoismainen kirjalista, jolla ulla on
Maamme kirjastot velvoitetaan hankkimaan useita kappaleita surukirjaa.
Taashan se käy ilmi, että suru-kirjat eivät selviä kannatuskilpailuissa kuin vahvasti "doupattuina" eli myötätukea saaneina, pakolla ostatettuina ja falskisti väärin esiintuotuina. Reilu ja rehti kilpailu on surulle aivan tuntematon laji.
Onko tässä jotain uutta? Näinhän on kai aina ollut ???
Kyllä Suomen kansa tietää mitä, kirjoja kansa aikoo ja haluaa ostaa, eikä siihen ULL:n Jää tule mahtumaan. Antakaamme hurrien vaan lukea saaristokuvauksiaan omissa piireissään.
Ylös
Miten tuore tuo lista oikein on?
Linkki uutiseen.
Sofi Oksanen sai Finlandia-palkinnon 2008. Aivan ilmeisesti palkinto meni silloinkin oikeaan osoitteeseen.
Pitää muistaa, että ei kirjallisuuspalkintoja myyntimenestyksen perusteella jaeta. Avittaahan kirjallisuuspalkinto myyntiäkin, mutta onko se niin huono juttu kun kirja on laadukas.
Pelastettiinko Kirja-Finlandia päätöksellä hankaluuksissa ollut Schildt-kustantamo kaatumasta ? Aika uskomatonta.
Ei pelastettu, vaan valittiin hyvä kirja.
Halonen on fanaattinen pakkoruotsittaja. Kuten Lipponen ja Ahtisaari
Valinta ei ollut paras kirja vaan ruotsinkielinen kirja.
Höpö höpö. Kielellä ei ole väliä.
On aika naivi ihminen, jos kuvittelee, että ruotsinkielen puolesta koko elämänsä pyhittänyt Tarja Halonen. Joka on lähellä svenska nu piirejä
Saa valita suomen tai ruotsinkielisen kirjan väliltä, hän ei käytä tätä tilaisuutta ruotsinkielen hyväksi.
Tämä Halosen valinta on looginen jatke,
svenska nu:lle, pakkoruotsin aikaistamiselle koulussa, kuntaliitosten kieliratkaisut ruotsinkielen hyväksi. ynm,
Sama pakkoruotsitus on tullut myös kulttuuri palkintoihin.
Tänä vuonna meni hyvälle ruotsinkieliselle kirjalle. Ensi vuonna valitsee joku muu. Sellaista se elämä on.
.
DDR:n jäänteet alkaa jo pahasti *TUOKSAHTAA*
.
Hyvät lapset ja lapselliset.
Lukekaa ensin, arvostelkaa sitten!