Miten riemuita taivaan ilossa

Aloin tuossa pohtimaan yhtä saarnaa kuunnelessani tuota taivasosuutta, sanoi että iloa ja onnea on iänkaikkisesti, murheita ei ole.

Mutta miten on ratkaistu huoli lapsista tai muista läheisistä, jotka ei tuota taivasosuutta saaneet osaksensa, onko läsnä ikuinen ontto olo kun tietää että uskonsa menettäneet läheiset kärsii ikuisessa kiirastulessa ja kadotuksessa, ei semmoisen tiedon kanssa kyllä ilo olisi ylimmillään.
6105
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Koska siellä ei ole murhetta eikä itkua, Raamatussa sanotaan, että Jumala hävittää kadotettujen muiston ihmisten mielistä, jolloin ei voi tuntea murhetta

Äänestä
  • Lapsia muista, tai avio-puolisoa... mitä riemua tuo tuommoinen on, kuulostaa tosi hämmentävältä....

    Äänestä

Missä se taivas mahtaan olla, jossa iloitaan?

Missä: kadut on puhdast kultaa,
siel on kirkas lasimeri,
ihmisillä kultakruunut ja valkeat vaattehet ja harput joilla he soittelevat,
Jumala istuu valtaistuimella ja kaikki häntä kiittävät ja ylistävät lakkaamatta, jne.

Amerikkalainen luotain Voyager on jo matkannut yli 35 vuotta, eikä ole vieläkään taivaaseen saapunut......

Äänestä

Tuommoinen ylistysharppu hässäkkä kuulostaa helvetiltä. Miten tuon välttää 100% varmuudella

Äänestä

Olen kovasti pohtinut samaa. Mitä ihmettä minäkään siellä taivaassa tekisin. On varsin itsekästä odottaa itselle iankaikkista elämää. Sellainen sopi houkutukseksi joskus pari tuhatta vuotta sitten yksinkertaiselle kansalle. Ei kultaiset kadut ja harpunsoitto hirviästi houkuta. Mielummin katoan olemasta.

Äänestä

Mikäli uskotaan Raamattua, niin kukaan ei asu missään taivaassa vaan maan päällä. Eli niin kauan kuin on ihmisiä, he asuvat maan päällä.

Saarn. 1:4
Sukupolvi menee, ja sukupolvi tulee, mutta maa pysyy iäti.

Ps. 37:29
Vanhurskaat perivät maan ja asuvat siinä iankaikkisesti.

Eli kukaan ei mene taivaaseen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Iänkaikkinen elämä kirjoitti:

Aloin tuossa pohtimaan yhtä saarnaa kuunnelessani tuota taivasosuutta, sanoi että iloa ja onnea on iänkaikkisesti, murheita ei ole.

Mutta miten on ratkaistu huoli lapsista tai muista läheisistä, jotka ei tuota taivasosuutta saaneet osaksensa, onko läsnä ikuinen ontto olo kun tietää että uskonsa menettäneet läheiset kärsii ikuisessa kiirastulessa ja kadotuksessa, ei semmoisen tiedon kanssa kyllä ilo olisi ylimmillään.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu