Joulun alkuperä on pakanallinen kuten varmaan jokainen tietää. Siksi kristityt eivät vietä suurta pakanajuhlaa.
Joulu on pakanoille!!!!
karppa
15313
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Niinhän se on ja tietääkö kukaan mistä "joulu-pukki" tulee?
>>Legendan mukaan Pyhä Nikolaus kohdisti paljon huomiota lapsiin, jonka vuoksi häntä pidettiin keskiajalla lasten suojelijana. Esimerkiksi Hollannissa lapsille jaettiin lahjoja Nikolauksen päivänä 6. joulukuuta. Tapa levisi hollantilaisten protestanttien mukana Pohjois-Amerikkaan, jossa vuosisatojen kuluessa Nikolaoksen legendasta muodostui yhdysvaltalainen joulupukki-hahmo, engl. Santa Claus. Nimensä Santa Claus sai hollannin Sinterklaas-nimestä, joka puolestaan polveutui Nikolauksesta.
On huomattava, että alun perin Pyhä Nikolaus ei alun perin ollut pukki, vaan hän kulki joulun aikaan kahlehditun pukin kanssa. Pukki kuvasi saatanaa, jonka Kristus oli tullut kahlehtimaan. Myöhemmin Nikolaus itse alettiin kuvata pukkina eikä hyväntekijänä, ja pikku hiljaa kahlehdittu paholainen sai hyväntekijän nimen joulupukkina. (Lähde: Nykyaika 45/2003)
Sidottu (Saatana) tuo lahjoja lapsille joulunanne!
Voi yhrenkerran?
Minusta on samantekevää mikä joulujuhlan alkuperä on. Vietän sen perheeni ja läheisteni kanssa. Meillä on kuusi ja kynttilät, koristelemme kotimme ja valmistamme hyvää jouluruokaa. Lahjojakin annamme ja saamme. Kaikkein ihaninta on saada olla ihan rauhassa rakkaiden kanssa ja maisema on valkoinen ja luminen.
Juu teitä!
Ei kiinnosta, mitäväliä tyyppejä on maailma täynnä?
Teittii viiään ku pässii narusta ja ennen kuin huomaattekaan, lopussa seisoo yllätys.
Nimimerkki joulun taikaa, siis sulle on aivan sama kuinka pakanallinen joulu on. Kuulut enemmistöön jotka eivät piittaa muusta kuin omasta navasta.
Onko!
Oman-navan vaaliminen sitä, kun sanoo...? Aivan-sama tai mitä-väliä. Tässä ajatuksessa mennään virranmukana se tuntuu äkkiseltään helpolta?
Eikö se kuitenkin ole sitä mikä ei ole ollenkkaan omaa-napaa vaan jotakin muuta yleisesti hyväksyttyä napaa? (En välitä, olen hyväksynyt mulle esitetyn tavan sitä kyseenalaistamatta!)
Robotti käytäntö.
Aloittaja on oikeassa. Joulun alkuperä on paholaisesta, ja tosi kristityt eivät vietä pakanallista sekä mässäily ja juoppojuhla joulua.
Aloittaja on oikeassa.))))))))))))
Ovatko myös vastaajat?
Hyvää tietoa josta en ollut ollenkaan edes tietoinen .
(((((((((((((((en ollut ollenkaan edes tietoinen .)))))))))))))))
Kukapa olisi! tällainenkin tieto pidetään puskissa, kuin paljon muutakin mitä ihmiset ei osaa aavistaakkaan?
Vitut siitä. Ite oot pakana!
Joulu tullaan lopettamaan. Kukaan ei tule enää viettämään joulua.
Ei lopeteta vaan jatketaan.Ehdotan loputonta joulua. Joulu voisi olla joka päivä.
Aina olisi runsaasti ruokaa ja leivonnaisia ja saisi lahjoja ja olisi tunnelmallista ja olisi ainainen joulurauha, rauhan rikkomista rankaistaisiin, koska olisi julistettu julistamalla se rauha.Rauha maassa ja ihmisillä hyvä tahto vuodesta toiseen.
Muulloinkin kuin vain jouluna.
Miksi kaikki muuttuu vaan hetkeksi muutaman joulukuisen päivän vuoksi?
Tarkoitan tällä nimenomaan jouluihmisiä, jotka innostuvat vain jouluisin olemaan muuta mitä ovat muulloin ja toivomaan muuta näiltä muutamalta päivältä.
Joulun jälkeen ei taas rauhalla ja muulla ole niin väliä.
Voi pakanan pakana jäikö se meidän kissa sinne mikroaaltouuniin, miks ne ei tee sisäpuolelle kahvoja, josta sen sais auki voi pakanan pakana....
Kyllä mulle on koulussa opetettu, että joulu on alunperin nimenomaan kristuksen syntymän juhla, ja joulupukki on astunut kuvioihin myöhemmin.
Taidan kuulua tähän "aivan-sama-kastiin", koska odotan joulunpyhiä kovasti täysin itsekeskeisistä syistä. Saan olla lasten kanssa kotona rauhassa kokonaista kolme päivää. ...se on yksinyrittäjälle ylellisyyttä.