Kirjaimellinen palvelinhotelli / palvelinasuntola

Järviäkki

Monessa tilanteessa virtuaalipalvelin tai muu etäohjattu palvelin ei riitä, vaan on tarve käyttää omaa laitteistoa palvelimessa.

Onko sellaisia halleja tai muita rakennuksia jotka on täynnä pieniä erityisellä tavalla tehtyjä huoneita jotka on tarkoitettu palvelimien pitoon sillä tavalla että monet eri asiakkaat voivat tuoda omat palvelimensa sinne? Jotenkin niin, että joka huone on niin pieni kuin voi olla, paljon sähkötöpsöleitä, 1000 megabitin yhteys ja erityisen hyvä tuuletus. Seinät ja katto voi olla peltiä.

Palvelinhotelli on yleensäkin huono nimitys tai kielikuva koska se viittaa muutaman päivän asumiseen ja tilaan nähden erittäin kalliiseen hintaan. Palvelinasuntola voi olla parempi nimitys. Jos neliöhinnasta lasketaan samalla tavalla kuin asuntojen vuokria, kuukausivuokra voisi olla 100 euroa. Sähkönkulutus vastaa sitä että olisi jatkuvasti sauna ja uuni päällä, mutta lämmitys- ja vesikustannuksia ei ole. Tuuletuksen ja nettiyhteyden hinnan arviointi on vaikeampaa.

Uskaltaako kukaan heittää tarkempaa arviota, edes kustannusten osa-alueista?

Kevyempi vaihtoehto vastaisi pankin tallelokeroa, matkatavarasäilytyslokeroa, uimahallin pukukaappia tai kenneliä. Erityisessä kaapissa jossa on tarvittavat pistokkeet ja ilmanvaihtoputket on tilaa yhdelle tietokoneelle. Kerrallaan yksi asiakas voi olla kaapistolla konfiguroimassa, asentamassa tai korjaamassa palvelintaan.

0

97

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

        Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
        Maailman menoa
        272
        14501
      2. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

        Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
        Maailman menoa
        71
        7342
      3. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

        10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
        Maailman menoa
        211
        7171
      4. Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.

        Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä
        Maailman menoa
        66
        5186
      5. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

        vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
        Maailman menoa
        115
        4900
      6. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

        kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
        Maailman menoa
        75
        4734
      7. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

        Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
        Maailman menoa
        101
        4525
      8. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

        * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
        Maailman menoa
        24
        4459
      9. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

        Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
        Maailman menoa
        78
        4187
      10. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

        viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
        Maailman menoa
        102
        3978
      Aihe