Näin Kreikassa!

599
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

(Kun esimerkiksi palestiinalainen siivooja korvaa suomalaisen tyytymällä pienempään palkkaan. Näin suomalaisen siivoojan on kelpuutettava myös pienempi palkka tai luovuttava työpaikastaan.)

Tuossako tie Lieksan uuteen nousuun, roudata halpatyövoimaa lieksaankin asti!

Äänestä
  • poistaa ulkomaisen siivoojan vaikka väkisin, vain suomalaiset ovat tärkeitä muut ovat vain suomalaisten vihollisia vaikka töitä tekisivätkin, jos ei pystytä maksamaan oikeata palkkaa siivoamisesta niin silloin saa jäädä siivoamatta, kyllä se raha joskus löytyy kun on pakko siivota

    Äänestä

Jos joku tyytyy pienenmpään palkkaan , millä hän elää sitten..? Varkaudet on oiva keino lisätä materiallista pääomaa itselleen. ! Siis hyväksymällä tämän toimintamallin, pitäisi myös hyväksya varkaudet.! Koska suomalainen yhteiskunta on niin kallis, vuokra, sähkö, elitarvikkeet yms. Enkä usko kenenkään pyhällä hengellä elävän tässä maassa, olemme niin syntisäkkejä että..! Olemeko tekopyhiä pjaskanjauhajia me kaikki jotka ummistamme silmämme tältä asialta.?

Äänestä

Mitkä puolueet pörrsiä rakastaa ne käyhiä halveksii demareillakaan ei ole kuin muisto
vain jostain työväenpuolueesta historian havinan 50.luvulta .
Niin ovat kapitalistia mielestään ja kielestään nykyään ja vasurit peesaa se on tuo
hallituspaikka avainsana .

Äänestä

”Kriisissä” on Kanellin mukaan ylikuormitettu kapitalismi, jossa pääoma ei enää pysty tuottamaan lisää voittoa. Tällöin osa kapitaalista on tuhottava Euroopan sisä- ja ulkopuolella.

– Myös ihmisiä uhrataan, joukkomurhataan. Kreikan työläisiltä on 2000-luvulla riistetty kaikki oikeudet, joista he taistelivat kahdessa sodassa. Nyt he tekevät pätkätöitä: tänään täällä, huomenna jossain toisaalla. Ihminen saattaa aloittaa vaikkapa sairaanhoitajana, päätyä astronautiksi ja taas maanviljelijäksi, mitä ikinä massat kaipaavatkaan.

Kukaan ei pysty enää suunnittelemaan elämäänsä tai vaikkapa perheen perustamista, kun pomo päättää kuinka monta päivää, mitkä päivät ja mihin aikaan viikossa työskentelet, Kanelli muistuttaa ja kysyy miten voi kouluttautua, jos joutuu maksamaan velkaa jo viisitoistavuotiaana?

– Köyhyys on klassinen kapitalistinen supertehokas ydinase sosiaalisesti, poliittisesti ja taloudellisesti."

Tässä näemme miten tuo kapitalistinen maailma pyörii. Me, jotka nautimme palkkaa, emme saavuta mitään sellaista, että meidän kannattaisi yhtyä kokoomuksen orkesteriin. Ellemme halua liittyä mukaan yhteisöön, jossa ainoa pelastus on, jos perustetaan köyhiä ja alkoholisoituneita"piruparkoja" varten kaasukammioita ja haudataan heidät yhteiseen, mutta suureen hautaan kaivinkoineiden avustukseslla.
Kun ihmisiä syntyy ja yhteinen omaisuus jakautuu yhä harvempien kesken, miten tästä selviämme?
Nythän on suomessakin syntynyt työarmeija, joka paikkaa sen, mitä meiltä jää, eli Suomalainen uusköyhälistö, jota hallitsee työnantaja rautaisella kädellä ja majoittaa sekä ruokkii, juuri niin kauan kuin hänestä, heistä on hyötyä.

Tämä on se ns. kauhuskeraanio!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kustaa Pöljä. kirjoitti:

http://www.tiedonantaja.fi/2012-7-12/-kreikka-on-muuttunut-helvetiksi-vaikkei-se-taivas-ole-ollutkaan

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu