Finnejä mut kuiva iho...

13v. tyttö

Oon siis 13-vuotias tyttö, ja mul on aika paljon finnejä mut silti kuiva iho. Ongelma on siis se et mun on pakko rasvata kasvot joka ilta tai niit kutittaa ihan kauheesti, mut en millään viittis kun on sen verran paljon finnejä ja mustapäitä. Mä pesen kasvot aamul ja illal (aamul pelkäl vedel ja illal kasvojenpuhdistusaineella). Lisäks mä käyn kahen kuukauden välein sellases jossain kasvojenpuhdistuksessa (mis siis puristetaa finnit ja mustapäät). En käytä meikkivoidetta ja puuteriikin vaan välillä.

Onko siis enää mitään keinoa millä pääsis noista finneistä ja mustapäistä eroon?

3

143

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ehkäapua

      Itse olen lukenut paljon juttuja, että kuivat kasvot eivät ole hyväksi akne iholle, koska kuivuus vain tukkii huokosia...itse olen kyllä todennut että näin ei ole. En sano, ettei rasvaa kannata käyttää, päinvastoin, mutta kannattaa hankkia sellainen rasva joka on suunniteltu kuivalle mutta epäpuhtaalle iholle. Itselläni on käytössä Lumenen Natural Code sarjan rasva " glow without shine ". Tuotteen takana lukee: Kosteuttaa ihoa ja vähentää talintuotantoa sekä rasvan ainesosista 90 % on luonnollisia ( en kuitenkaan tähän itse täysin usko :D )

      Kannattaa kokeilla!

    • sfggd

      Onhan niitä useita kasvovesiä jotka puhdistaa ja kosteuttaa.

    • Miulla on toiminu hirmuhyvin apteekista saatava Sebamed-sarja!
      Ennen iho oli todella kuiva ja välillä taas kauheen rasvanen. Mutta nää tuotteen on tasapainottanu :)

      Puhdistusvaahto ei kuivata ainakaan minun ihoo paljoa, käytän aamuin illoin. Pesun jälkeen laitan hoitogeeliä, joka vie kutinan ja kuivuuden :) Harvoin tarvitsee käyttää mitään kosteuttavia voiteita.

      Tietysti hintaa on vähän enemmän ku markettien tuotteissa :/

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä hänessä

      Saa sut kuumaksi?
      Ikävä
      101
      1613
    2. Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmella

      Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmen torin laitamilla. Poliisi epäilee tutkivansa tapausta. Silminnäkijä
      Suomussalmi
      39
      1165
    3. Kattoikkuna puuttui - vai puuttuiko sittenkään?

      Tönölään ei saatu mökkejä, kun kattoikkunasta oli pula. Näyttää konkurssihakemus tulleen kuitenkin 31.8., joten kattoikk
      Kuhmo
      23
      930
    4. Petteri A-studiossa: "Ihmiset ovat alkaneet saada töitä" ..mitä vitt..

      Missä todellisuudessa toi Orpo oikein elää, Suomen työttömyys 2000-luvun ja EU/OECD-maiden korkein tuplat niiden keskita
      Maailman menoa
      164
      771
    5. Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.

      Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.
      Kajaani
      13
      740
    6. Nythän todellisuus on kuitenkin se

      että miehen täytyy tehdä miehen työ. Olla mies. Naisen täytyy tehdä naisen työ. Olla nainen. Voimme puhua pehmeitä ja
      Sinkut
      200
      695
    7. Hei sinä nainen

      Haluaisin koko ajan olla kiinni sinussa😟❤️❤️
      Ikävä
      46
      679
    8. Kuka oli kuskina

      Volvo suistunut päin koivua torin laidalla? Oliko vauhtia liikaa vai sairaskohtaus vai humala?
      Suomussalmi
      13
      657
    9. Mies sun käytös satutti...

      Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.
      Ikävä
      39
      588
    10. Onko kaivattusi

      hyvä ihminen? Kerro
      Ikävä
      33
      580
    Aihe