Kun rasva ei vaan lähde

Okei eli minulla on ongelma joka on piinannut minua koko pienen ikäni eli huimat 20 vuotta. Olen nyt noin vuoden liikkunut säännöllisesti (käynyt aamuisin ja iltaisin koiran kanssa lenkillä, pari kertaa viikossa salilla personal trainerin kanssa sekä ilman), syönyt makeisia ja juonut limuja erittäin harvoin eli suunnilleen kerran kuukaudessa, mutta muuten syönyt terveellisesti ja jättänyt sokerit yms huonot ruoka-aineet kokonaan pois. Painoa on kyllä pudonnut vuoden aikana noin 7 kiloa, mutta sitä että mistä se paino on lähtenyt, ei mitään aavistusta. Mittanauhan kanssa joka viikko ollaan mitattu ja mistään kohtaa en ole "kaventunut" ja rasvaprosentti 27 on ja pysyy.
Osaisiko joku auttaa että mikä ns "ongelma" minulla on, että tuo rasva ei tosiaan ota lähteäkseen.
Ja te "trollaajat" sun muut jonnet voitte jättää vastaamatta suoraan koska haluan oikeasti apua ongelmaan :)
Kiitos jo etukäteen :))
12339
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Ootko ihan oikeasti jättänyt ylimääräiset rasvat sokerit yms pois jos ei rasva oikeasti lähde?

Äänestä
  • Voi kyllä olen, enkai mä muuten tässä valittelisi että minkä takia ei rasva pala. :D
    Ja siis ihan rasvaa polttavaa liikuntamuotojakin olen harrastanut eli uintia ja mitä nyt spinningiä ja muita mitä tuolla kuntosalilla se mun pt. minulle on ehdotellut .

    Äänestä

Siis mikä rasva ei lähde? Sullahan on ihan normaali rasvaprosentti. Taitaa olla niin, että podet vääristynyttä kehonkuvaa.

Äänestä
  • Vääristynyt kehonkuva, jos maha on jo niin iso että kun seisoo suorassa ei näe varpaita.. lihasra on tullut salilla käymisen johdosta mutta rasva ei paka. Aluksi epäiltiin että kyseessä olisi ihan perinnöllinen keskivartalolihavuus mutta suvussamme kaikki ovat olleet ns. Pyykkilautavatsoja. Ja itselläni tavoitteena saada rasvaprosentti alle 20 mutta ei onnistu.

    Äänestä

  • fatfatfatfatfat kirjoitti:

    Vääristynyt kehonkuva, jos maha on jo niin iso että kun seisoo suorassa ei näe varpaita.. lihasra on tullut salilla käymisen johdosta mutta rasva ei paka. Aluksi epäiltiin että kyseessä olisi ihan perinnöllinen keskivartalolihavuus mutta suvussamme kaikki ovat olleet ns. Pyykkilautavatsoja. Ja itselläni tavoitteena saada rasvaprosentti alle 20 mutta ei onnistu.

    Jos tähtäät alle 20:n rasvaprosenttiin, kehonkuvasi on tosiaankin vähän vinksallaan; tavoitteesi on hyvin alhainen naiselle. Onkohan personal trainerisi ihan oikea ammattilainen...?

    Äänestä

Osta/hanki kehonrakennuskirjallisuutta. Esim Body-lehti on hyvä. Body- ja fitnesslajien harrastajilla on kaikki maailman tieto kehosta ja painonhallinnasta. Me voimme nostaa ja laskea painoa ja rasvaprosenttia ihan miten haluamme - terveellisesti.

Äänestä

mulla on vähän sama ongelma mutta en oo toisaalt syöny terveellisesti nii pitkää aikaa ku sinä :D
mut anyway joillai ihmisillä rasva ei vaa lähde ja sille ei voi mitää.
jos on oikeesti tota mieltä kun toi edellinen kommentin heittäny niin vois opiskella vähä paremmin koska geneettisistä perinnöllisistä yms. sairaussyistä jotkut ihmiset ei pysty laihtumaan, ja ap sanoi painon lähteneen mutta rasva ei pala.

Äänestä

Kortisoli aiheuttaa vatsalihavuutta. Esim. stressi lisää kortisolia. Laihduttaminen ja liikunta voi joskus olla melko stressaavaa hommaa. Yks vaihtoehto?

Äänestä

Kyllä se lähtee kun juoksee ja syö kevyesti...turha selitellä.et ehkä reenaa riittävän huolellisesti ja mässäät karkkii??häh

Äänestä

solukalvosi tarvitsevat tyydyttynyttä rasvaa 1g/normaalipainokiloa kohti, joka tarkoittaa esimerkiksi 65 kiloiselle henkilölle 65grammaa/vrk TYYDYTTYNYTTÄ (kovaa) rasvaa, joka on vähän mutta riittävästi solukalvoillesi!
Ja kun saat tuon tuntemuksen*) niin käytä silloin henkilövaakaa ja mittanauhaa!!
Jos kulutat vähemmän kuin syöt, niin varmana lihot!


.......jatkuu. Huomioitava:
Tyydyttynyttä(kovaa)-rasvaa tarvitaan;
A.solukalvon “rakennusaineeksi” ja
B.Probiootti-bakteerien suojaksi:
- *) >>>>>>>>>>>>>>(Tärkeä!) Kun rupeat käyttämään rasvaisia maito- ja hapanmaito-tuotteita ja voita, niin huomaat jännän seikan: Sinulla on tunne että lihot, mutta kun nouset vaakalle niin huomaat että painosi putoaa! Edellämainittu johtuu kiinteytymisestä.
- Kun haluat laihtua lisää, niin vähennä sokerin käyttöä, mutta älä lopeta sokerinkäyttöä kokonaan!
Esimerkiksi; jos olet tähän mennessä laittanut kahvin sekaan kuusi(6) sokeripalaa, niin laita tulevaisuudessa vain yksi(1) sokeripala!
- Tyydyttynyt rasva sisältää paljon energiaa, joten laita edelleenkin esimerkiksi leivälle ohut kerros voita, tai leike, mutta ei molempia!
- Maito- ja hapanmaito-tuotteiden Probiootti-bakteerit tarvitsevat rasvaa suojakseen selviytyäkseen elävänä ohi mahalaukun happojen, joten vältä rasvattomia tuotteita ja homogenoituja tuotteita.
- Jos et pysty käyttämään rasvaisia maito- ja/tai hapanmaito-tuotteita esimerkiksi Laktoosi-intoleranssi n ja Maito-allergia n takia, niin ongelman voit ratkaista siten että syöt Probiootti-jauhekapseleita niin kauan; kuukauden……kuukausia että kestät maitotuotteita. Jos syystä tai toisesta haluat, niin rasvan voit välttää (-ei ole suositeltavaa!) syömällä Probiootti-bakteereita kapselissa, jossa on kolme tärkeintä bakteeria, joiden saantisuositus on 3×2-miljardia bakteeria/vrk muut Probiootti-bakteerit joita Probiootti-tuote saa sisältää.
- Mahalaukun happamuuden laskemiseksi (PH.n nostamiseksi) mahalaukkuun on saatava myöskin suojaamattomia Probiootti-bakteereita, joten suosi pastöroimattomia tuotteita.

Olet tässä:
*Mhb. Tee tästä elämäntapa: Rasva- ja Probiootti-remontti!
Alkuun
Kokonaan linkissä:
http://maitohappobakteeri.nettisivu.org/mhb-kolme-vaikutukseltaan-tarkeinta-probiootti-bakteeria-ovat-immuunipuolustuksen-perusta/mhb-tee-tasta-elamantapa-rasva-ja-probiootti-remontti/


Mutta jos et pysty käyttämään rasvasta maitoa niin:
http://maitohappobakteeri.nettisivu.org/mhb-maitohappoprobiootti-bakteerit-pahkinankuoressa-vaiheittain-lyhyesti/

Äänestä

Prosessi on pitkä ja vaatii kärsivällisyyttä:) Sitähän sanotaan, että se on vahvuutta kun katsoo peiliin, eikä näe muutosta muta jatkaa siitä huolimatta koska tietää että muutos tekee tuloaan ja kovaa :) Aerobinen treeni nollavastuksella esim crosstrainerilla aamulla tyhjällä vatsalla sykemittarin kanssa rasvanpolttoaluella pari kertaa viikossa tekee hyvää, kannattaa kokeilla :)

Kirjoitan terveen elämäntyylin blogia ja teen parhaani motivoidakseni kaikkia kuntotavoitteissan ja elämässä yleensä ajattelemaan positiivisesti ja selviämään vaikeuksista. Jaan myös paljon ravintovinkkejä, joista varmasti olisi iloa sinullekin :)!

http://tyttosaoottikissa.blogspot.fi

Äänestä

Naisten voi olla aika vaikeaa polttaa rasvaa. Siltikin rasva palaa silloin, kun ruokavaliosta saa riittävästi proteiinia, rasvaa ja kohtuudella hiilihydraatteja. Jos rasva ei pala, niin energiamäärä on liian suuri. Tämä tarkoittaa, että annoskokoja on pienennettävä. Rasvanpoltossa tulee syödä tasaisin väliajoin n. 3h välein, muutoin kaikki menee vituralleen ja lihakset katoavat.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


fatfatfat kirjoitti:

Okei eli minulla on ongelma joka on piinannut minua koko pienen ikäni eli huimat 20 vuotta. Olen nyt noin vuoden liikkunut säännöllisesti (käynyt aamuisin ja iltaisin koiran kanssa lenkillä, pari kertaa viikossa salilla personal trainerin kanssa sekä ilman), syönyt makeisia ja juonut limuja erittäin harvoin eli suunnilleen kerran kuukaudessa, mutta muuten syönyt terveellisesti ja jättänyt sokerit yms huonot ruoka-aineet kokonaan pois. Painoa on kyllä pudonnut vuoden aikana noin 7 kiloa, mutta sitä että mistä se paino on lähtenyt, ei mitään aavistusta. Mittanauhan kanssa joka viikko ollaan mitattu ja mistään kohtaa en ole "kaventunut" ja rasvaprosentti 27 on ja pysyy.
Osaisiko joku auttaa että mikä ns "ongelma" minulla on, että tuo rasva ei tosiaan ota lähteäkseen.
Ja te "trollaajat" sun muut jonnet voitte jättää vastaamatta suoraan koska haluan oikeasti apua ongelmaan :)
Kiitos jo etukäteen :))

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu