Saadaan nähdä, että arabit eivät ole kypsiä demokratiaan. Muslim brothersit ovat enemmistönä ja johtavat kansan islamismiin ja sharia lakiin. Paha henki on päästetty pullosta ja johtaa kaaokseen. Enää sitä ei saada pulloon.
http://www.nytimes.com/2012/12/09/world/middleeast/syrian-rebels-tied-to-al-qaeda-play-key-role-in-war.html?hpw
http://www.nytimes.com/2012/12/09/world/middleeast/syrian-rebels-tied-to-al-qaeda-play-key-role-in-war.html?hpw
Vastaukset 2
Vanhimmat
demokratia oikein juurtuvan arabimaihin. Kuten Ariel Sharon sanoi: Demokratia ei kuulu arabeille. Egyptin kohdallakin olisi syytä vaan myöntää, että pohjimmiltaan armeija pitää vallan jatkossakin. Armeija omistaa aseet ja teollisuusyritykset.
Pitää ottaa huomioon, että monessa maassa, kuten esim. Afganistanissa lukutaito on harvinaista ja sivistystaso alhainen. Keskikautena Euroopassakin kuningaskunnissa uskonnon avulla kansaa pidettiin järjestyksessä. Pitkäällä jaksolla maallistuminen lisääntyy arabimaailmassakin. Uskonnot ovat humpuukia, koska on vain yksi Kaikkivaltias. Silloin ei voi olla monia Jumalia ja uskontoja.