Hankin veneeseen Flexofoldin 3 lapaisen pronssipotkurin. Ennen kevättä on hyvä tilaisuus pintakäsitellä prupeli kaikkia maailman vaaroja vastaan. Aiemman paatin volvon taittorusetin maalasin keväisin alusafella näkkejä, syöpymistä ja sinkin liiallista häviämistä vastaan. Hyvin toimi sen kuusi vuotta kun vene oli itsellä pidossa. Tähän ajattelin laitella hempelin primerin pohjille ja sitten nihkeän maalin päälle alusafe. Liukupinnat ja hammastukset jäävät tietysti metallipinnoille.
Potkurin maalaus
15
949
Vastaukset
- He he
He, ei potkuria maalata, se kiilloitetaan.
- maalari.2
Mitä hyötyä on kiillotamisesta? Käsitykseni on, että maalaus auttaa näkkeihin vähentää galvaanista korroosiota esim. Vahausta paremmin kun parina toimiva pinta-ala vedessä pienenee. Käytännön kokemukseni tuntuisivat tukevan tätä teoriaa.
- lfkfjfutyrhghhghhhhh
Tämä on mielenkiintoinen aihe....itse olen hankkimassa ensi kesäksi taittolapapotkuria 31 jalkaiseen ja juuri tuo on mietitätynyt....mitä tehdä .Tosin eräällä C 32 veneen omistajalla oli taittolapa syksyllä ylösnostettuna aivan kiiltävä ja puhdas...ellei ollut putsannut sitä minun tietämättä!
- seglare2
Kunnon kiiloitus/vahaus eikä muuta....
- Terttu R
Saattaa tuollaisessa pronssipotkurissa olla jonkin verran kuparia? Tarviiko sellaista vielä maalata?
- 2+1=3
Jos moottorilla tulee vähänkään enemmän ajeltua, niin mikään maali ei potkurin pinnassa tule kunnolla pysymään. Potkurin kavitaatio "syö" maalia palasina pois ja tuloksena on erittäin rosoiset lapojen pinnat --> ei varmaankaan kauhean optimi toimivuus.
Näin käy ainakin vanhalla VP valurautaisella taittolapapotkurilla! Mikään epoksi tai muu vastaava ei tuon pinnassa pysy koko kautta.- kannatan maalausta
http://www.jeanneauklubben.se/upload/inlagg/2012327-234614(67)/PICT0231.JPG
Ei kovin optimipinnat lavoissa tässäkään Flexofoldissa. Eikä ole pronssin kupari pitänyt näkkejä irti potkurista. Jutussa kerrotaan, että kun sinkin jätti pois alkoi toimia - joku muu paikka uhrautuu tällöin kuitenkin. - pronssimiäs
vai valurautaa
- Pysyy!
Pysyi, tein viime keväänä peruskunnostuksen V-P rautaropelille, rälläkän teräsharjalla vetelin kaikki entiset maalit ja ruosteet veks, sitten fosforihappokylpy ja sitten Interin Gelshieldiä jokunen kerros. Pintaan tavan Blakes Kruising, hyvin pysyi, ei irtoillut eikä tullut edes kuoppia. Näkkikään ei tarttunut. Vetolaitteeseen vetolaitespray, mutta raudan päälle tavallinen myrkky on OK ja tehokkaampi.
- Pysyy!
Pysyy! kirjoitti:
Pysyi, tein viime keväänä peruskunnostuksen V-P rautaropelille, rälläkän teräsharjalla vetelin kaikki entiset maalit ja ruosteet veks, sitten fosforihappokylpy ja sitten Interin Gelshieldiä jokunen kerros. Pintaan tavan Blakes Kruising, hyvin pysyi, ei irtoillut eikä tullut edes kuoppia. Näkkikään ei tarttunut. Vetolaitteeseen vetolaitespray, mutta raudan päälle tavallinen myrkky on OK ja tehokkaampi.
Pitää vielä täydentää omaa viestiä, aiemmissa veneissä olleita pronssipotkureita en ole ikinä maalannut, pelkkä kiillotus on riittänyt, eikä juurikaan ole näkkejä tarttunut. Mutta kannattaako rusetti vahata kuten jotkut täällä suosittelevat? Eikös se muodosta eristyskalvon, ja näkki ei haukkaakkaan kuparia vaan liimaa itsensä vahapintaan?
- Vahaa
Pysyy! kirjoitti:
Pysyi, tein viime keväänä peruskunnostuksen V-P rautaropelille, rälläkän teräsharjalla vetelin kaikki entiset maalit ja ruosteet veks, sitten fosforihappokylpy ja sitten Interin Gelshieldiä jokunen kerros. Pintaan tavan Blakes Kruising, hyvin pysyi, ei irtoillut eikä tullut edes kuoppia. Näkkikään ei tarttunut. Vetolaitteeseen vetolaitespray, mutta raudan päälle tavallinen myrkky on OK ja tehokkaampi.
Rautapotkurista ei tiedä. mutta älkää ainakaan pronssista maalatko.
- 341
kannatan maalausta kirjoitti:
http://www.jeanneauklubben.se/upload/inlagg/2012327-234614(67)/PICT0231.JPG
Ei kovin optimipinnat lavoissa tässäkään Flexofoldissa. Eikä ole pronssin kupari pitänyt näkkejä irti potkurista. Jutussa kerrotaan, että kun sinkin jätti pois alkoi toimia - joku muu paikka uhrautuu tällöin kuitenkin.Karmean näköistä. Tuossa on jätetty potkuriakselikin myrkyittä ja se ei varmasti saa riittävästi vispausta etteikö näkki kiinnittyisi!
Itse olen sukeltanut juuriharja kädessä heinäkuussa potkurille ja elokuussa uusiksi, jos vedet ovat lämpimät. Pronssipotkuri, siis.
Näkkien kiinnittymisaika on kohtuullisen lyhyt. Jos sen pari viikkoa (?) makuuttaa laiturissa kun ne kiinnittyvät ja tekevät kuoren, ei niitä millään harjauksella tai ajelulla enää irrotakaan. Mutta runsasta veneilyä ja välillä harjausta niin maalaus on turhaa.
- 1ooooooooooooooooooo
Koko rusetti sivellään kauttaaltaan vesivaseliinilla(sininen) käsin . Ei ole syksyllä näkkejä ja rusettista voi vaseliinin kaapia pois(=kuivana se on kuin valkoista jauhoa) rusetti on omassani prossinen
- timppa1
Mulla on ollut 3 lap flexon taittolapa nyt kolme kautta. en ole edes koskenut siihen tähän asti, nyt ajattelin kiillottaa kun venemestarilehdessä oli ohjeet ja sen mukaan tulee hieno. Mutta en ole kyllä ihan varma onko siitä varsinaisesti mitään hyötyä.
T - seppomartti
Potkuriin tarkoitettujen maalien tultua markkinoille maalasin VP kolmilapaisen taittuvan ohjeiden mukaisesti primerilla ja myrkyllä. Taisi olla Interin tuoteet. Ikinä ei ole ollut niin paljon näkkiä ja sukeltaja tarvittiin vuolemaan irti jotta aukenisi ja pääsisi laiturista. Myrkky katosi potkurin pinnasta varsin pian ja primeri pysyi pitempään mutta oli pahempi kasvualusta kuin kuparipitoinen pronssipotkuri. Jatkossa siis kiilloitettu pronssi ja putsaus karhunkielellä kauden aikana snorklaamalla. Ylösnostettaessa paras putsaus on ollut uuninpuhdistusaineet jotka kuplii. Ilmeisesti on jotain happoa. Helpottaa huomattavasti putsausta. Reviiri on ollut Välimeri ja Atlantti. Suomessa näytti olevan vähän näkkiä 2012 verrattuna entisiin hyviin näkkivuosiin.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työsuhdepyörän veroetu poistuu
Hallituksen veropoliittisen Riihen uutisia: Mitä ilmeisimmin 1.1.2026 alkaen työsuhdepyörän kuukausiveloitus maksetaan2236965Pakko tulla tänne
jälleen kertomaan kuinka mahtava ja ihmeellinen sekä parhaalla tavalla hämmentävä nainen olet. En ikinä tule kyllästymää421249Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."
Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka271042- 75891
Hävettää muuttaa Haapavedelle.
Joudun töiden vuoksi muuttamaan Haapavedelle, kun työpaikkani siirtyi sinne. Nyt olen joutunut pakkaamaan kamoja toisaal48845Katseestasi näin
Silmissäsi syttyi hiljainen tuli, Se ei polttanut, vaan muistutti, että olin ennenkin elänyt sinun rinnallasi, jossain a61837Työhuonevähennys poistuu etätyöntekijöiltä
Hyvä. Vituttaa muutenkin etätyöntekijät. Ei se tietokoneen naputtelu mitään työtä ole.93794Toinen kuva mikä susta on jäänyt on
tietynlainen saamattomuus ja laiskuus. Sellaineen narsistinen laiskanpuoleisuus. Palvelkaa ja tehkää.38791Tietenkin täällä
Kunnan kyseenalainen maine kasvaa taas , joku huijannut monen vuoden ajan peltotukia vilpillisin keinoin.14756- 43733