Mikä kotimainen sotaelokuva?

Muistaako joku nähneensä joskus suomen sodasta kertovan kotimaisen, ehkä 80-90 luvulla tehdyn elokuvan jossa pääosassa oli nuori sotamies jonka nimi oli Auno? Tämä Auno oli siinä vähän nössön oloinen, ja pakoili sitä sotaa. Näin tuon elokuvan joskus 90-luvun alussa, mut en muista ollenkaan, että mikä oli elokuvan nimi. Ainakaan tuntematon sotilas se ei ollut, eikä tainnut olla talvisotakaan.
7718
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Tämä on Ylen tuottama puolitoistatuntinen tv-elokuva "Postia Marsalkalle". Esitetty televisiossa yhden ainoan kerran, 5.12.1991. Ari-Kyösti Seppo näytteli päähenkilöä, sotamies Auno Marttia.

Äänestä

Se oli varsin hyvä elokuva joka oli tehty vaatimattomasti. Olen katsonut sen myös, kyllä olisi aika näyttää se uusintana..

Tämä elokuva poikkeaa perinteisestä sankarimyytti lähestymistavasta.

"Postia Marsalkalle" filmissä tarkastellaan sotatapahtumia tavallisen sotamiehen näkökulmasta, kuten myös vihollisen jotka on paenneet myös sotaa. Kuten myös siviiliväestön näkökulmasta.

"" Ei tästä elämästä lomalle pääse "" toteaa kersantti Aale Vaski, kun täydennysmies Auno Martti "mie oon lomalla" sitä jatkuvasti jankuttaen..

Sotamies Auno Martti keskittyy rottien tappamiseen joilta hän leikkaa hännät todisteeksi, joilla hän puolestaan saa lomaa. Syy miksi lomia näistä rotantappamisesta myönnettiin silloin sota aikan johtui ihan tautivaarasta koska rotat levittivät osaltaan tautia niissä rintamaoloissa.

Ne rotanhännät päätyivät postipakettina lopulta Marsalkan pöydälle, jota kyllä filmissä ei näytetä, mutta kirjassa se kerrotaan.

Siinä filmissä oli verraten hyvät näyttelijät .. kuten Kai Lehtinen, (Veli Sulonen, rehvakas tukkijätkä renki jokimaasta), Risto Tuorila (kersantti Aale Vaski, tunnollinen periaatteen mies, meänkielinen) Ari-Kyösti Seppo, (täydennysmies Auno Martti, hieman lapsenuskoinen) Kari Heiskanen (myötätuntoinen Nimismies) Oiva Lohtander (Peenu, ymmärtäväinen pappi) Tomi Salmela (Kapteeni Riikola jämpti upseeri) Heikki J Kinnunen (konstaapeli Kulppi),, "Kulppi nyt mentiin"..jne..

Äänestä

mistä voisi nähdä elokuvan

Äänestä

Kyseistä elokuvaa ei löydy edes YLE areenasta.
Mitähän varten ei ole sinne laitettu.
No kuten edellä mainittiin,niin DVD versiona löytyy.

Äänestä

Kyseessä on tosiaan Postia Marsalkalle, jossa Ari-Kyösti Seppo näytteli sotamies Auno Marttia. Seppo on tuttu myös monista muista kotimaisista tuotannoista, kuten Talvisodasta, Nuoruuteni savotoista ja Raidista.

Hänen uransa on ollut varsin monipuolinen, vaikka hänen yksityiselämästään löytyy julkisuudesta melko vähän tietoa. Aiheesta kiinnostuneille löytyy myös taustatietoa hänen urastaan ja siitä, mitä hänen puolisostaan ja yksityiselämästään tiedetään:

https://suomitrend.fi/ari-kyosti-seppo-puoliso-ja-yksityiselama/

Tietääkö muuten joku, onko Postia Marsalkalle nykyään katsottavissa jossakin suoratoistopalvelussa?

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


ghki kirjoitti:

Muistaako joku nähneensä joskus suomen sodasta kertovan kotimaisen, ehkä 80-90 luvulla tehdyn elokuvan jossa pääosassa oli nuori sotamies jonka nimi oli Auno? Tämä Auno oli siinä vähän nössön oloinen, ja pakoili sitä sotaa. Näin tuon elokuvan joskus 90-luvun alussa, mut en muista ollenkaan, että mikä oli elokuvan nimi. Ainakaan tuntematon sotilas se ei ollut, eikä tainnut olla talvisotakaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu