Mikä kotimainen sotaelokuva?

ghki

Muistaako joku nähneensä joskus suomen sodasta kertovan kotimaisen, ehkä 80-90 luvulla tehdyn elokuvan jossa pääosassa oli nuori sotamies jonka nimi oli Auno? Tämä Auno oli siinä vähän nössön oloinen, ja pakoili sitä sotaa. Näin tuon elokuvan joskus 90-luvun alussa, mut en muista ollenkaan, että mikä oli elokuvan nimi. Ainakaan tuntematon sotilas se ei ollut, eikä tainnut olla talvisotakaan.

6

516

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lähde elonet.fi

      Tämä on Ylen tuottama puolitoistatuntinen tv-elokuva "Postia Marsalkalle". Esitetty televisiossa yhden ainoan kerran, 5.12.1991. Ari-Kyösti Seppo näytteli päähenkilöä, sotamies Auno Marttia.

    • Kulppi nyt mentiin""

      Se oli varsin hyvä elokuva joka oli tehty vaatimattomasti. Olen katsonut sen myös, kyllä olisi aika näyttää se uusintana..

      Tämä elokuva poikkeaa perinteisestä sankarimyytti lähestymistavasta.

      "Postia Marsalkalle" filmissä tarkastellaan sotatapahtumia tavallisen sotamiehen näkökulmasta, kuten myös vihollisen jotka on paenneet myös sotaa. Kuten myös siviiliväestön näkökulmasta.

      "" Ei tästä elämästä lomalle pääse "" toteaa kersantti Aale Vaski, kun täydennysmies Auno Martti "mie oon lomalla" sitä jatkuvasti jankuttaen..

      Sotamies Auno Martti keskittyy rottien tappamiseen joilta hän leikkaa hännät todisteeksi, joilla hän puolestaan saa lomaa. Syy miksi lomia näistä rotantappamisesta myönnettiin silloin sota aikan johtui ihan tautivaarasta koska rotat levittivät osaltaan tautia niissä rintamaoloissa.

      Ne rotanhännät päätyivät postipakettina lopulta Marsalkan pöydälle, jota kyllä filmissä ei näytetä, mutta kirjassa se kerrotaan.

      Siinä filmissä oli verraten hyvät näyttelijät .. kuten Kai Lehtinen, (Veli Sulonen, rehvakas tukkijätkä renki jokimaasta), Risto Tuorila (kersantti Aale Vaski, tunnollinen periaatteen mies, meänkielinen) Ari-Kyösti Seppo, (täydennysmies Auno Martti, hieman lapsenuskoinen) Kari Heiskanen (myötätuntoinen Nimismies) Oiva Lohtander (Peenu, ymmärtäväinen pappi) Tomi Salmela (Kapteeni Riikola jämpti upseeri) Heikki J Kinnunen (konstaapeli Kulppi),, "Kulppi nyt mentiin"..jne..

    • hugo 2

      mistä voisi nähdä elokuvan

      • DVD:nä löytyy, itse lainasin kirjastosta.


      • Anonyymi

    • Anonyymi

      Kyseistä elokuvaa ei löydy edes YLE areenasta.
      Mitähän varten ei ole sinne laitettu.
      No kuten edellä mainittiin,niin DVD versiona löytyy.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      225
      7540
    2. Etsin vastaantulevista sua

      Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s
      Ikävä
      45
      4970
    3. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      59
      4772
    4. Mikä kaivatussasi kolahti?

      Mikä oli erityistä?
      Ikävä
      75
      3428
    5. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      2015
    6. Tekis mieli lähestyä sua

      Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗
      Ikävä
      30
      1880
    7. Hyvää yötä.

      Miten äkäpussi kesytetään? 😉 pus
      Ikävä
      31
      1829
    8. Ajatteletko koskaan

      Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹
      Ikävä
      44
      1677
    9. Kyllä hävettää!

      Olla taivalkoskelta jos vuoden taivalkoskelainen on tuommoinen tumpelo.
      Taivalkoski
      37
      1609
    10. Haluaisitko enemmän ?

      Haluaisitko enemmän kuin ystävyyden ? M-N
      Ikävä
      148
      1347
    Aihe