Mikä kotimainen sotaelokuva?

ghki

Muistaako joku nähneensä joskus suomen sodasta kertovan kotimaisen, ehkä 80-90 luvulla tehdyn elokuvan jossa pääosassa oli nuori sotamies jonka nimi oli Auno? Tämä Auno oli siinä vähän nössön oloinen, ja pakoili sitä sotaa. Näin tuon elokuvan joskus 90-luvun alussa, mut en muista ollenkaan, että mikä oli elokuvan nimi. Ainakaan tuntematon sotilas se ei ollut, eikä tainnut olla talvisotakaan.

6

548

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lähde elonet.fi

      Tämä on Ylen tuottama puolitoistatuntinen tv-elokuva "Postia Marsalkalle". Esitetty televisiossa yhden ainoan kerran, 5.12.1991. Ari-Kyösti Seppo näytteli päähenkilöä, sotamies Auno Marttia.

    • Kulppi nyt mentiin""

      Se oli varsin hyvä elokuva joka oli tehty vaatimattomasti. Olen katsonut sen myös, kyllä olisi aika näyttää se uusintana..

      Tämä elokuva poikkeaa perinteisestä sankarimyytti lähestymistavasta.

      "Postia Marsalkalle" filmissä tarkastellaan sotatapahtumia tavallisen sotamiehen näkökulmasta, kuten myös vihollisen jotka on paenneet myös sotaa. Kuten myös siviiliväestön näkökulmasta.

      "" Ei tästä elämästä lomalle pääse "" toteaa kersantti Aale Vaski, kun täydennysmies Auno Martti "mie oon lomalla" sitä jatkuvasti jankuttaen..

      Sotamies Auno Martti keskittyy rottien tappamiseen joilta hän leikkaa hännät todisteeksi, joilla hän puolestaan saa lomaa. Syy miksi lomia näistä rotantappamisesta myönnettiin silloin sota aikan johtui ihan tautivaarasta koska rotat levittivät osaltaan tautia niissä rintamaoloissa.

      Ne rotanhännät päätyivät postipakettina lopulta Marsalkan pöydälle, jota kyllä filmissä ei näytetä, mutta kirjassa se kerrotaan.

      Siinä filmissä oli verraten hyvät näyttelijät .. kuten Kai Lehtinen, (Veli Sulonen, rehvakas tukkijätkä renki jokimaasta), Risto Tuorila (kersantti Aale Vaski, tunnollinen periaatteen mies, meänkielinen) Ari-Kyösti Seppo, (täydennysmies Auno Martti, hieman lapsenuskoinen) Kari Heiskanen (myötätuntoinen Nimismies) Oiva Lohtander (Peenu, ymmärtäväinen pappi) Tomi Salmela (Kapteeni Riikola jämpti upseeri) Heikki J Kinnunen (konstaapeli Kulppi),, "Kulppi nyt mentiin"..jne..

    • hugo 2

      mistä voisi nähdä elokuvan

      • DVD:nä löytyy, itse lainasin kirjastosta.


    • Anonyymi

      Kyseistä elokuvaa ei löydy edes YLE areenasta.
      Mitähän varten ei ole sinne laitettu.
      No kuten edellä mainittiin,niin DVD versiona löytyy.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      85
      11798
    2. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      98
      8956
    3. Kovan viikon ilta pitäisi lakkauttaa

      Käytännössä pelkkää SDP:lle ilkkumista koko ohjelma veronmaksajien kustannuksella.
      Maailman menoa
      89
      4770
    4. Pakoputkipörisijä syttyi tuleen kesken ajon

      Kyydissä oli 7 henkilöä, mutta hyvä onni matkassa epäonnistuneesta käyttövoimavalinnasta huolimatta, eikä kukaan loukka
      Maailman menoa
      36
      4095
    5. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      100
      4044
    6. Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen

      Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti
      Maailman menoa
      6
      3896
    7. Borat ärhäkkänä, syyttelee kokoomusta vilpin suojelusta

      Hänen mukaansa kokoomus seuraa ”toimettomana vierestä, kun vilpilliset firmat vievät urakat rehellisten nenän edestä”, j
      Maailman menoa
      11
      3689
    8. Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA

      , ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle
      Perussuomalaiset
      26
      3509
    9. Perussuomalaisiin minä luotan

      Bensaa raaskii taas tankata ja ensi vuonna laskee ruoan verotus. Nämä muutokset parantavat pienituloisten asemaa.
      Maailman menoa
      43
      3289
    10. Yksi kuoli kolarissa Outokummussa

      -toisen auton kuljettajaa epäillään rattijuopumuksesta. Toisen auton kyydissä oli kuljettajan lisäksi neljä ihmistä. Hei
      Outokumpu
      51
      3073
    Aihe