Mikä kotimainen sotaelokuva?

ghki

Muistaako joku nähneensä joskus suomen sodasta kertovan kotimaisen, ehkä 80-90 luvulla tehdyn elokuvan jossa pääosassa oli nuori sotamies jonka nimi oli Auno? Tämä Auno oli siinä vähän nössön oloinen, ja pakoili sitä sotaa. Näin tuon elokuvan joskus 90-luvun alussa, mut en muista ollenkaan, että mikä oli elokuvan nimi. Ainakaan tuntematon sotilas se ei ollut, eikä tainnut olla talvisotakaan.

6

606

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lähde elonet.fi

      Tämä on Ylen tuottama puolitoistatuntinen tv-elokuva "Postia Marsalkalle". Esitetty televisiossa yhden ainoan kerran, 5.12.1991. Ari-Kyösti Seppo näytteli päähenkilöä, sotamies Auno Marttia.

    • Kulppi nyt mentiin""

      Se oli varsin hyvä elokuva joka oli tehty vaatimattomasti. Olen katsonut sen myös, kyllä olisi aika näyttää se uusintana..

      Tämä elokuva poikkeaa perinteisestä sankarimyytti lähestymistavasta.

      "Postia Marsalkalle" filmissä tarkastellaan sotatapahtumia tavallisen sotamiehen näkökulmasta, kuten myös vihollisen jotka on paenneet myös sotaa. Kuten myös siviiliväestön näkökulmasta.

      "" Ei tästä elämästä lomalle pääse "" toteaa kersantti Aale Vaski, kun täydennysmies Auno Martti "mie oon lomalla" sitä jatkuvasti jankuttaen..

      Sotamies Auno Martti keskittyy rottien tappamiseen joilta hän leikkaa hännät todisteeksi, joilla hän puolestaan saa lomaa. Syy miksi lomia näistä rotantappamisesta myönnettiin silloin sota aikan johtui ihan tautivaarasta koska rotat levittivät osaltaan tautia niissä rintamaoloissa.

      Ne rotanhännät päätyivät postipakettina lopulta Marsalkan pöydälle, jota kyllä filmissä ei näytetä, mutta kirjassa se kerrotaan.

      Siinä filmissä oli verraten hyvät näyttelijät .. kuten Kai Lehtinen, (Veli Sulonen, rehvakas tukkijätkä renki jokimaasta), Risto Tuorila (kersantti Aale Vaski, tunnollinen periaatteen mies, meänkielinen) Ari-Kyösti Seppo, (täydennysmies Auno Martti, hieman lapsenuskoinen) Kari Heiskanen (myötätuntoinen Nimismies) Oiva Lohtander (Peenu, ymmärtäväinen pappi) Tomi Salmela (Kapteeni Riikola jämpti upseeri) Heikki J Kinnunen (konstaapeli Kulppi),, "Kulppi nyt mentiin"..jne..

    • hugo 2

      mistä voisi nähdä elokuvan

      • DVD:nä löytyy, itse lainasin kirjastosta.


    • Anonyymi

      Kyseistä elokuvaa ei löydy edes YLE areenasta.
      Mitähän varten ei ole sinne laitettu.
      No kuten edellä mainittiin,niin DVD versiona löytyy.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      240
      6709
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      52
      4756
    3. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      100
      4441
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      8
      4246
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      39
      3733
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      117
      3638
    7. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      68
      3616
    8. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

      Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
      Maailman menoa
      23
      3511
    9. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      71
      3293
    10. Maataloustuet voi poistaa, naudan tuottajahinta pompsahtanut 25 %

      Enää ei tarvitse veronmaksajien tukea, koska maajussi saa lihasta nyt hyvää hintaa. https://yle.fi/a/74-20198739
      Maailman menoa
      53
      2425
    Aihe