Tahtoisin tilata jotakin rottamaista lehteä, kun en omia rottia saa allergian vuoksi :( olisiko joku tiedossa? olen myös muiden eläinten (erityisesti kissojen (ei koirien)) ystävä, joten joku lehti, jossa on yleisesti eläimiä (tai sitten pelkästään jyrsijöitä) voisi minua kiinnostaa. Tietääkö joku tälläisestä mitään?
rottamainen lehti?
5
158
Vastaukset
- Sedä
Rattus, Suomen kesyrottayhdistyksen jäsenlehti? Tulee jäsenille.
http://kesyrottayhdistys.fi/index.php?option=com_content&view=article&id=66&Itemid=65
Muillakin eläinlajeilla on vastaavia, mutta tylsää toki liittyä erikseen kaikkiin. Ja osa sisällöstäkin on näyttelytuloksia ja vastaavaa joka ei kiinnosta ehkä jos ei itse harrasta.
Itse tilaan Lemmikkiä. - Rottafani nro.1
Onko tuo Rattus ilmainen? Maksaako jäseneksi liittyminen?
- KokemusGerbiili
Rapina on myös hyvä. Rapina on sgy:n(suomen gerbiili yhdistyksen) lehti. Rapinassa on paljon juttua rotista :). Meille tulee Rattus ja Rapina molemmat koska on gerbiileitä ja rottia :)) Suosittelen molempia !
- suski-87
Suomen gerbiiliyhdistys julkaisee Aavikkorumpu nimistä lehteä. Rapina on Lounais-Suomen kesyrotta- ja gerbiiliyhdistyksen jäsenlehti, sillä siinä on paljon juttua myös rotista.
Meille tulee rottalehdistä Rapina ja Rattus.
Mihinkään suomenkieliseen laadukkaaseen yleisesti jyrsijöitä tai kaikkia lemmikkejä käsittelevään lehteen en ole törmännyt. Lemmikki-lehti tietenkin on, mutta se tuntuu suunnatun aika nuorille ja jutut ovat siten monesti aika pintapuolisia. Joskus Lemmikki-lehdessä on ollut myös esimerkiksi hamsterijutussa kuvituksena marsuja, eli täysin varauksettomasti en lehteen suhtautuisi, vaikka itsellekin se lapsena monta vuotta tuli. Ajankohtaisimpia harrastajien kirjoittamia juttuja on monesti noissa jäsenlehdissä, mutta niissä on kieltämättä paljon myös näyttely- ja muita tuloksia, joista ei välttämättä saa juuri mitään irti jos ei näyttelyitä harrasta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita
Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko2743477Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.1271848Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is2921591- 761459
- 771426
Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2001140Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta
"MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:531136- 631011
- 22987
Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois61950