Itsensä provosoiminen

Olen huomannut että aika helposti tulee provosoitua itsensä paniikkikohtaukseen. Monesti päivä saattaa alkaa sillä että käy läpi eri tilanteita, joissa sen tuleminen on mahdollista. Ja siten alkaa jo henkisesti virittäytyä paniikinomaiseen tilaan. Alkaa heikottaa, ja tuntuu siltä ettei vaan saa mitään aikaiseksi. Jalat ei kanna.

Toisaalta sitten kun vaan ryhtyy hommiin, huomaa ettei se niin kamalaa ole, ja paniikki väistyy.
2570
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

tiedän tunteen, silloin kun oma paniikkini oli pahimmillaan itsensä provosoiminen oli päivittäistä.

Niinkuin olen täällä aiemminkin kirjoittanut, paniikille pitää 'suuttua'! Ei saa alistua sen valtaan, lue alan kirjallisuutta, järkeile ja huomaa kuinka älytöntä panikoiminen on. Näin toimien autat parhaiten itse itseäsi. Itke kun itkettää, suutu kun suututtaa, anna tunteiden tulla ja mennä. Paniikki väistyy kun ei enää pelkää sitä. Ota asenne, että kohtaus tulee jos on tullakseen, et sinä siihen kuole, maailmassa tapahtuu paljon pahempiakin asioita :)

Äänestä
  • Noin se on minullakin, saan itseni ajattelemalla pakokauhun valtaan ja sitten tulee paniikki. Ongelma on vaan siinä, että jos on taipumus paniikkihäiriöön, niitä tulee silloin kun on heikoimmillaan, silloin, kun on stressaantunut, jostain ihan aiheellisesta syystä surullinen tms.
    Ja silloin ne ajatukset saavat vallan, niitä on hirveän vaikea "vastustaa", järkeily ei millään meinaa auttaa. Olet oikeassa, ei pidä kieltää itseltään tunteita, täytyy itkeä ja nauraa.. aikanaan tilanne rauhoittuu ja taas voi yrittää "suuttua" :)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Paniikissa kirjoitti:

Olen huomannut että aika helposti tulee provosoitua itsensä paniikkikohtaukseen. Monesti päivä saattaa alkaa sillä että käy läpi eri tilanteita, joissa sen tuleminen on mahdollista. Ja siten alkaa jo henkisesti virittäytyä paniikinomaiseen tilaan. Alkaa heikottaa, ja tuntuu siltä ettei vaan saa mitään aikaiseksi. Jalat ei kanna.

Toisaalta sitten kun vaan ryhtyy hommiin, huomaa ettei se niin kamalaa ole, ja paniikki väistyy.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu