Opiskelupaikka irtosi ja parin viikon päästä se alkaa. Katsoin yliopiston sivuilta lukujärjestyksiä ja eka vuodelle näyttäisi olevan aika paljon pakollisia jaetuissa ryhmissä tehtäviä harjoituksia.
Osaako kukaan sanoa millä perusteella noi ryhmäjaot tehdään? Aakkosjärjestyksessä vaan pätkäistään vai saako jokainen itse valita mihin ryhmään menee? Entä jos ei esim. sairauden vuoksi pääsisikään oman ryhmän harrkkoihin, voiko niitä käydä paikkailemassa toisen ryhmän mukana?
Suunnittelen syksyn duuneja ja pitäisi nyt mahdollisimman pitkälle tietää sanoa työnantajalle milloin voin olla töissä ja miten paljon. Muutenhan tässä onkin jo toukokuulle asti aikataulut selvillä, ainoa mikä on epävarmaa on noi ryhmä jaot.
Farmasia Kuopiossa
8
1727
Vastaukset
- ???
En kylläkään itse opiskele farmasiaa, mutta luultavasti ryhmäjaot toimivat samaan tyyliin kuin lääkiksen puolella, ne selviävät sinulle vasta opintojen alettua. Yleensä ryhmäjaot menevät aakkosjärjestyksen mukaan, poikkeuksiakin voi olla. Harjoitukset ovat pakollisia ja ryhmien koot saattavat olla tarkkaan harkittuja esim. rajoitettujen työtilojen ja -välineiden takia, joten omassa ryhmässä olisi syytä pysyä. Mutta kyllä sairaustapausten takia varmasti tehdään poikkeuksia.
- lukiolainen
Hei!
olen ollut kiinnostunut muutaman vuoden farmasian opinnoista ja nyt kun silmään sattui viestisi niin voisin vähän kysellä.. jos sopii??
eli mitä aineita luit lukiossa? Millainen oli menestyksesi? itse luen pitkää matikkaa , kemiaa ja fysiikkaa..
Millaiset pääsykokeet? vaikeat? Miten koit ne?paljon luit? mitä luit?
Muuta??
olen vain kiinnostunut tietämään omista mahdollisuuksistani opiskelle farmasiaa, jos niitä edes on...
Kiitos...- opa
Kuopio on ainaki varmempi valinta sisäänpääsemiseksi.. Abitreenien sivuilla joku kerto päässeen jopa proviisorin ko:n(varasijalta) Kuopioon, mutta Helsinkiin ei päässy edes farmaseutiksi... Niihinhän pysty hakeen tänä vuonna molempiin kaupunkeihin..
- Green
Itse hain tänä syksynä proviisorin ko:hon Helsinkiin ja pääsin selvällä marginaalilla sisään. Ainoan lukiokirjoihin kuulumattoman valintakoekirjan eli pahamaineisen Ihmisen Fysiologia -kirjan luin kaksi kertaa läpi hyvin pitkällä (n. 8 viikkoa) aikavälillä) ja yllättävän hyvin se näin jälkeenpäin ajatellen tuntui päähän jääneen.
Siitä kumpi oppilaitos epävarman hakijan kannattaa valita voi olla montaa mieltä. Helsingissä kemia ei ole pakollinen valintakoeaine toisin kuin Kuopiossa. Tästä huolimatta kemia on Helsingissä suositumpi kuin fysiikka. Mielestäni juuri toisen valintakoeaineen valinnassa on helppo erottua joukosta. Pitkän fysiikan lukeneelle hakijalle Helsingin fysiikan kokeiden ei tulisi tuottaa minkäänlaista ongelmaa. Katsopa vaikka Helsingin yliopiston sivuilta farmasian vanhoja valintakokeita. Sisäänpääsyprosentteihin tuijottaminen on tällekin alalle haettaessa mielestäni aivan turhaa. Vaikka hakijoita onkin paljon ovat pisterajat melko varmasti kaikkien motivoituneiden ylitettävissä. - opa
Green kirjoitti:
Itse hain tänä syksynä proviisorin ko:hon Helsinkiin ja pääsin selvällä marginaalilla sisään. Ainoan lukiokirjoihin kuulumattoman valintakoekirjan eli pahamaineisen Ihmisen Fysiologia -kirjan luin kaksi kertaa läpi hyvin pitkällä (n. 8 viikkoa) aikavälillä) ja yllättävän hyvin se näin jälkeenpäin ajatellen tuntui päähän jääneen.
Siitä kumpi oppilaitos epävarman hakijan kannattaa valita voi olla montaa mieltä. Helsingissä kemia ei ole pakollinen valintakoeaine toisin kuin Kuopiossa. Tästä huolimatta kemia on Helsingissä suositumpi kuin fysiikka. Mielestäni juuri toisen valintakoeaineen valinnassa on helppo erottua joukosta. Pitkän fysiikan lukeneelle hakijalle Helsingin fysiikan kokeiden ei tulisi tuottaa minkäänlaista ongelmaa. Katsopa vaikka Helsingin yliopiston sivuilta farmasian vanhoja valintakokeita. Sisäänpääsyprosentteihin tuijottaminen on tällekin alalle haettaessa mielestäni aivan turhaa. Vaikka hakijoita onkin paljon ovat pisterajat melko varmasti kaikkien motivoituneiden ylitettävissä.Kysymys ei ollutkaa prosenteista vaan selkeistä tapauksista. Mitä se vois kertoa jos abitreenien farmasian keskusteluissa monet kertoivat etteivät päässeet hesaan edes farmaseutiksi, mutta Kuopioon kyllä. Ja kuten sanoin eräs pääsi jopa proviisoriksi Kuopioon vaikkei edes farmaseutiks Helsinkiin.
- Green
opa kirjoitti:
Kysymys ei ollutkaa prosenteista vaan selkeistä tapauksista. Mitä se vois kertoa jos abitreenien farmasian keskusteluissa monet kertoivat etteivät päässeet hesaan edes farmaseutiksi, mutta Kuopioon kyllä. Ja kuten sanoin eräs pääsi jopa proviisoriksi Kuopioon vaikkei edes farmaseutiks Helsinkiin.
Ehkä kyseinen henkilö hallitsi kemiansa paremmin kuin keskimäääräinen hakija. Siitä varmasti oli enemmän apua Kuopiossa kuin Helsingissä jos vain farmasian paikka oli haussa. Ei kannata ajatella, että mitä enemmän kokeita joutuu suorittamaan, sitä vaikeampi sisään on päästä. Kokeethan ovat lopuksi kaikille samat. On myös pieni mahdollisuus, että henkilö, joka ei pelkän aineistokokeen perusteella (esimerkkinä siis Helsinki) pääsisi opiskelemaan farmasian ko:hon, pääsisikin fysiikan tai kemian kokeen tehtyään proviisorin koulutusohjelmaan.
Enemmän kirjoitukseni oli tarkoitus kannustaa tekemään valinta farmasian puolesta tyyliin jos minäkin pääsen niin kyllä sinäkin.
- Niina
jaot tehtiin viime vuonna. Et pysty käsittääkseni tietämään ryhmääsi mitenkään etukäteen. Kyllä sairauden ja töiden takia ryhmiä voi jonkin verran muuttaa, mutta aika hankalaa se on. Tai ainakin osa assareista suhtautuu nihkeästi vaihtoihin ja vaihdot esim.fysiologian harkoissa suositellaan tehtäväksi päikseen eli etsittävä toisesta ryhmästä joku joka haluaisi sinun ryhmään.
- Riina
meni akkosjärjestyksessä. Unohtui mainita.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.2742507Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."762419SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis121615- 1201598
Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis511510Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj651397- 1331359
En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin711250Auta mua mies
Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.821049Olet kiva ihminen
En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli731029