Etsin miehelleni hyvää metsästyspukua vuosien Jahti-puvun käytön jälkeen - eli kai mikä tahansa olisi parempi .. Olen päätymässä Sastan Wolf-pukuun mutta mietin tässä vielä, olisiko Apaja sittenkin parempi, tai Härkilä tai Deerhunter...Kertokaahan kokemuksianne. Mies on hirvijahdissa ampujana eli kävelyä ei niin paljon tule -> ei tule niin hiki vaan pikemminkin passissa seisoessa on kylmä.
Sasta Wolf vai Apaja vai mikä hirvimiehelle?
12
4870
Vastaukset
- Olisipa minullakin
Gore Tex sadekelillä . Sarkapuku pakkaskelille ja metsurin alus villapuku alle. Olisippa minullakin tuollainen vaimo.
- hirvimiehen vaimo
Heh, ostin siis puvun miehelleni 50-vuotislahjaksi ja päädyin Deerhunterin Montana-pukuun. Vähän "hirvittää", onko Deertex lähelläkään Goretexiä mutta otin nyt sen riskin, koska puku muuten vaikutti monikäyttöiseltä. Ei muuta kuin vaimon metsästykseen, sinä kommentoija :)
- sdäälittävää kyllä
Se on ihanki sama, minkä ostaa, jos on vuosia viitsinyt Jahti-puvussa kulkea.
Se kertoo miehestä kaiken. - eräjorma
Jotain siistiä tarvitaan ylle, kun kuitenkin mennään ravintolaan illalla
Hossaan ,Ämmään tai Kuusamoon. - eräerkki
Metillä kulkenu jo parikymmentä vuotta intin m62 puvussa ja märällä kelillä sitten nakannut päälle "atomiviitan" ja sadelahkeet. Mahtaa olla minullakin näköjään emännän vaihto edessä joten tahtoisinkin tietää mistä alottajan kaltaisia tyttösiä mahtaa liikkua?
- selvä asia ainakin
Tuollaiset maastopuku-ukot eivät ainakaan naisia saa, vaikka tulisivat sieltä syväjoki kyliltä sivistykseenkin.
- eräerkki
Onhan mulla yksi mutta mielelläni parempaan vaihtaisin.
- Taivalkoskella
eräerkki kirjoitti:
Onhan mulla yksi mutta mielelläni parempaan vaihtaisin.
Armeijassa oltiin mehtäkeikalla jossain Näljänkä Taivalkoski rajamailla niin eräänä yönä kapiaiset lähti armeijan kuorma autolla Joki Jussiin keskellä yötä maastopuvuissa. Humalassa tulivat takashi aamula ni että puku kelpashi portsharille...
- niinpä niin
Niin maastopuku kuuluu armeijan hommiin, ei metsästäjille.
- hirvimiehen vaimo
Tämä foorumi taisi olla ihan väärä tälle kysymykselle, onneksi täältä netistä löytyi parempiakin paikkoja eikä asia ole enää ajankohtainen.
- ei kukaan kysy tosis
Kysyitkö tosissasi ?
Etpä taida täältä toiste kysyä. - Jappi3
On tämä hirvimiesten porukka melko sukkelaa. Jos joku täällä esittää ihan asianmukaisen kysymyksen, kuten tässäkin, pitää joidenkin pas...kanjauhajien puuttua siihen epäasiallisilla kirjoituksilla. HÄVETKÄÄ SENKI PAS...KAHOUSUT
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2994830Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1353085Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k543012Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn321575Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2271252- 471209
Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa
Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.121042Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?
Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu781021Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme
Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu581001Paskalaista valokuitulakiin
Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais52999