Odotus + miehen pelko keskenmenosta

isähuolissaan

Olen ensimmäisellä kolmanneksella raskaana (viimeiset kuukatiset olivat vasta marraskuun alussa ja ensimmäinen äityisneuvolakäynti ja tietty ensimmäinen ultrakin vielä edessä). Tämä on mieheni ja minun ensimmäinen lapsemme ja heti tärppäsi kun ruvettiin yríttämään vauvaa. Käyn työssä jossa joutuu tekemään nostamista, mutta nostettavan tavaran painoa voi rajoittaa hyvinkin tehokkaasti. Mieheni on kuitenkin huolesta hulluna jo pelkkien kävellen tehtyjen työmatkojen ja pienen nostamisen vuoksi. Tässä vaiheessa minulla ei ole oikeastaan vaihtoehtona lopettaa töitä koska olen opiskelija ja niin on miehenikin. En mielellään ainakaan näin alkuvaiheessa raskautta lopettaisi töitä (ainakaan jos ei ole lääkäriltä käskyä) ja anoa opintolainaa.
Miehen edellisessä avioliitossa ex-vaimon kaksi raskautta päätyi keskenmenoon ns. ilman syytä raskauden toisella tai kolmannella kuulla.
Miten oikein saisin rauhoitettua mieheni mielen? Vai onko hän oikeassa siinä että tällaiset työt pitäisi lopettaa jo nyt?
Onko omia kokemuksia?

2

232

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ffdhrq2r

      Keskenmenot tulee jos on tullakseen. Ei ne ihan pelkästä työnteosta tule, jos ok raskaus.

    • Maya5

      Pitää muistaa että raskaus EI OLE sairaus! Tietty mahan isontuessa kannattaa miettiä mitä tekee. Yleensä se mikä tuntuu itsestään hyvältä on vauvalle hyväksi. Kuntoa kannattaa pitää yllä ja jopa kohentaa synnytystä varten. Eli aktiivisesti jumppaa ja reipasta lenkkeilyä. Synnytys on kuitenkin iso ponnitus koko keholle. Teet työtä niin kauan kun sinusta tuntuu hyvälle tai kunnes lääkäri kehottaa lopettamaan. Keskenmeno tulee jos on tullakseen. Et siihen kauheasti pysty vaikuttaa. Eli kuuntele kroppaasi ja tee sen mukaan. Tsemppiä!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      79
      4578
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      109
      3813
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      160
      3566
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      51
      2030
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      71
      1928
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1259
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      128
      1088
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      138
      1024
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      57
      953
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      27
      872
    Aihe