Eli siis mulla on suokki jolle haluaisin kuolaimet nyt vaihtaa. Ensin mentiin normaaleilla nivelillä, mutta koulutunneilla kun herra vähän juoksi sinne ja tänne repimällä koko voimillaan niin opettaja käski laittaa olympiat suuhun (olivat siis ainoat kuolaimet mitä meillä nivelien tilalle oli laittaa). Itse en tykkää olympioista oikeastaan ollenkaan ja sen takia haluaisin nyt vaihtaa. Meillä siis on niissä toisissa renkaissa ohjat ja jos päättää kuskata taas joka puolelle niin niissä viimeisissä (ihan siis tunneilla käyn jne. opettaja käskenyt!), onko teillä ehdottaa mitään muita kuolaimia joilla kuitenkin pysyisi hevonen kontrollissa?
Mikä kuolain nykyisen tilalle?
4
261
Vastaukset
- katherine__
Hevosta ei hallita voimalla vaan taidolla. Vahvemmilla kuolaimilla saadaan hevonen ehkä pysymään hallinnassa, mutta se ei opi toimimaan yhtään sen paremmin ja rennommin. Pahimmillaan käy niin, että vahvoillakaan kuolaimilla hevonen ei pysy hanskassa.
Ekana vaihda opettaja parempaan. Yksikään fiksu opettaja ei suosittele olympiaa. Seuraavaksi pyydä uutta valmentajaa ratsastamaan hevosella väh. kerran viikossa. Kuolaimia mieti vasta sen jälkeen.
Todennäköisesti ongelma on siinä, että hevonen ei ymmärrä pidätteitä. Ne tulee opettaa sille, ei lähteä väkivalloin hevosta pitelemään.
Tai toinen vaihtoehto on, että hevonen on kipeä. Pyydä hieroja tarkistamaan selkä ja raspaajaa hoitamaan hampaat. - luuppana
Kokeile kuolaimettomia eli hackamorea tai brindlessiä. Niistä on ollut apua monelle kovasuiselle, jarruttomalle hevoselle.
- kuolainmeton
Suosittelen kanssa kuolaimettomia. Oma ryntäilevä ja jarruton tamma rupesi toimimaan kun vaihtoi kuolaimettomiin suitsiin.
- pelham
itse suosittelen ehkä pelhameita, meen melkolailla vallan niillä (ihan tuntihevosilla) ja hyväksi todettu. myötää helposti vähemmälläkin taidolla ja käyttää selkäänsä paremmin. eikä niistä ole tarkoitus kiskoa :) mutta ihan tosi paljon sormien liikuttelua, että kuolain liikkuu suussa ja houkuttelee hevosta käyttään sitä suutaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 262464
Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää
Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv572274Ikuiset kaipaajat
Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo762203Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle
Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m161979- 831698
Kun ei numeroa
niin en edes voi viestittää, et suunnitelmiin tuli muutos. Ikävä on, ja kasvaa vaan🤍301348En tiedä ymmärrätkö
Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk71329Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla
Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä141234- 41043
Se on siinä
Jami kun vielä loppuu niin Lappajärvellä ei oo yhtään mitään toimintaa.Purkamista piisaa kymmenen vuoden ajalle.Maakunna29918