se ei lähde mukaan pankkivalvontaan,kuten ei Britanniakaan.Ja ruotsissahan ei enää ole euron kannattajia kuin alle 10% - ei kiinnosta euro siellä ja hyvin pärjäävät.Jopa tämä demari Kumpula-natri tunnusti että eurossa on valuvika.
Liittovaltiota kohti ollaan myös menossa,mutta Ruotsi ei sellaista halua,Suomen hallitus kuitenkin nyökkailee että juu juu.
Suomessa ollaan idiootteja samalla kun Ruotsissa osataan hoitaa hommat fiksusti,eikä rynnätä päätäpahkaa mukaan jokaiseen älyttömyyteen.
Liittovaltiota kohti ollaan myös menossa,mutta Ruotsi ei sellaista halua,Suomen hallitus kuitenkin nyökkailee että juu juu.
Suomessa ollaan idiootteja samalla kun Ruotsissa osataan hoitaa hommat fiksusti,eikä rynnätä päätäpahkaa mukaan jokaiseen älyttömyyteen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
niin että siis pakkoruåtsi pois niin tällä palstalla toistuvasti vaaditaan?
No olet varmaan huomannut että pari häirikköä "ei-persua" jauhaa täällä jatkuvasti homoista,heillä on ilmeisesti traumoja asian suhteen - mutta mahtavan tyhmiä nämä pari persuvastustajaa on.
puskastaan imutussessioiden välillä täällä häiriköi...pyrysää syö miestä...
Kuten aina, Ruotsi pitää tiukasti kiinni omista kansallisista eduistaan. Suomenkin olisi helpompi omaksua henkisesti sama asenne, mikäli Suomen valtiopäämies olisi valtiomies Väyrynen kulissihahmo Niinistön asemesta. Väyrynen kenties olisikin pian ensimmäistä euroskeptistä uudenvuodenpuhettaan pitämässä, mikäli Timo Soini ei olisi puukottanut Väyrystä selkään tarpeettomalla presidenttiehdokkuudellaan, josta vaalitaktisesti hyötyivät ainoastaan kokoomus ja vihreät, kaksi länsimielistä NATO- ja EU-puoluetta.
Soini ja perussuomalaiset eivät ole ratkaisu mihinkään, vaan osa Suomen ongelmaa.
Hehehee se sinun venäjäsi on menossa kohti yksinvaltiutta Tsaari Putinin johdolla,eikä mitään tärkeitä uudistuksia ole saatu aikaan.Että katso sinä vaan niitä venäjän asioita,niissä nimittäin on katsomista - ja kansa siellä on yhä tyytymättömämpi.
"Hehehee se sinun venäjäsi on menossa kohti yksinvaltiutta Tsaari Putinin johdolla,eikä mitään tärkeitä uudistuksia ole saatu aikaan."
Väitteesi perustuu pelkkiin russofobisiin ennakkoluuloihin, joita tietysti Suomen länsimielisen valtamedian jatkuva informaatiosota nyky-Venäjää vastaan on omiaan vain vahvistamaan. Mutta jos kaikki viimeisen 12 vuoden aikana Suomen tiedotusvälineissä Venäjästä "uutisoidut" asiat olisivat oikeasti totta, Venäjä olisi jo ajat sitten romahtanut jonkin Ruandan tai Somalian tasolle. Niin ei ole. Venäjä on vahvistunut, Venäjä on kehittynyt, Venäjä on vallannut takaisin paikkansa auringossa. Siksi länsi vihaa Putinia. Siksi venäläiset tukevat Putinia.
"Että katso sinä vaan niitä venäjän asioita,niissä nimittäin on katsomista - ja kansa siellä on yhä tyytymättömämpi."
On totta, että venäläiset vaativat jopa Putinilta todella paljon (toisin kuin suomalaiset omalta poliittiselta eliitiltään). Putin ei pääse helpolla venäläisten katsannossa. Venäjän media pitää koko ajan Putinia suurennuslasin alla. Putin joutuu hikoilemaan ja tekemään kovaa tulosta. Tsaarinvallan ja neuvostohallinnon peräkkäiset onnettomuudet ovat tehneet venäläisistä hyvin kriittisiä vallanpitäjiä ja ideologioita kohtaan. Siksipä nykyvenäläiset hämmästelevätkin länsimaista auktoriteettiuskoisuutta ja lapsenuskoa median luotettavuuteen. Suomessakin sananvapauden ja demokratian tilanne on käytännössä huonompi kuin Venäjällä, mutta suomalaiset kieltäytyvät myöntämästä tosiasiaa.
Olet todellinen fanaatikko,on se huvittavaa - miksi muuten asut Suomessa?
Putinin kannatus on jatkuvasti laskenut,mutta tsaari haluaa tehdä venäjästä uuden diktatuurin.
Mie en tiedä mistä Ruotsi niin tiukkasti pitää kiini , mutta sen tiedän että Hakkarainen pitää kiinni yhen tiettyn miehen kädestä
Missä Soini - siellä paisuvat ongelmat.
Kas, kun kukaan ei huomannut,että Soini sanoi että liittovaltio kehityksestä
on järjestettävä kansanäänestys heti ensi vuonna kun asiaa käsitellään,
olen todella hyvilläni jos niin toimitaan, ja persut ovat tässä kohdin
avainasemassa.
Selvyyden vuoksi sanon etten ole persu ja olen usein moittinut Soinia näillä
palstoilla, mutta nyt hän saa kiitoksen,mikäli tuo äänestys toteutuu.
Kumpula tuntui hyväksyvän liittovaltion, kun me melkein olemme jo siellä,
parlamentissa kun asiat päätetään, samaahan sanoi Jaakonsaari.
Minulle itsenäisyys on tärkein asia, se kenen toimesta se tapahtuu on
sivuseikka.
Suomi on menossa väärään liittovaltioon, niin kuin Suomi on jo mennyt väärään unioniin ja väärään rahaliittoon. Suomalaisten todellinen ongelma on se, etteivät he saa äänestää itäisestä, euraasialaisesta vaihtoehdosta. Itse asiassa jopa tuon vaihtoehdon olemassaolo on pimitetty Suomen kansalta kokonaan.
Ilmeisesti Ruotsi pelaa varmanpäälle, ja alkaa ottaa pohjoismaissa jossain vaiheessa talous-herruuden? Nyt, kun EU sössiin tarpeeksi hyvin, ja Suomi nöyränä menee kaikkeen mukaan. Saa halvalla maamme uudelleen valtaa. Saatte varautua uuteen historiaan taas, tai palataan historiassa taaksepäin..............
.
Talous 15.9.2012 klo 13:19
"Komission varapuheenjohtaja Olli Rehn kertoi perjantaina Ylelle, että Nordea kuuluu uuden valvonnan piiriin. Rehnin mukaan komission esitys koskee kaikkia euroalueella toimivia pankkeja, myös ulkopuolisten tytärpankkeja."
http://yle.fi/uutiset/ruotsi_ei_anna_eun_valvoa_nordeaa/6296377
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
Tyrmäys Ruotsista:
13.12.2012 08:21
"Ruotsi ja Britannia jäävät toistaiseksi valvonnan ulkopuolelle. Borg seisoikin yhä eilisen lausuntonsa takana, sillä hänen mukaansa pankkivalvonta näin ollen vahvistaa EU:n kahtiajakoa."
http://www.uusisuomi.fi/ulkomaat/55792-tyrmays-ruotsista-tama-surullinen-paiva-euroopalle?s=k
.