Itse olen todellinen joulufani,siinä on vaan jotain upeaa tunnelmaa,onneksi olen säilyttänyt joulun taian,olen sinkku ja vietän joulun itsekseni kinkkua kalkkunaa pipareita yms.joulu apetta popsien,traditioksi on muodostunut Gremlins ja saiturin joulun(Alistair Simsin versio) katsominen.
joulun magiaa
joulu x
1<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
minä olen jouluihminen, syntynyt joulunalla. Lapsen kautta pääsee tavallaan niitä omia lapsuuden jouluja viettämään.
Meillä ei syödä juurikaan jouluruokia, anopilla käydään aattona, kotiin ei luultavasti osteta mitään laatikoita. teen itse bataattiperunamuussia ja siitä taas laatikkoa, ei tarvitse imellyttää sen kummemmin, kun on makeaa valmiiksi, ja hiilareitakin on vähemmän. Sen kanssa lämminsavulohta ja jotain kinkun tapaista ja ehkä itsetehtyjä lihapullia. näitä siis joulupäivänä ja tapanina. sitten siirrytäänkin jo kalapuikkoihin ja jauhelihakastuun :)
jouluun valmistaudutaan kyllä, askartelen itse kortteja ja tuunailen kynttilöitä ja lahjakasseja, poikakin innostuu välillä mukaan touhuun. mies ei ole samalla lailla jouluihminen, mutta kestää ihan hyvin mun höpsötykset. lisäilen kotiin valosarjoja pikkuhiljaa, polttelen tuikkuja ja laitan koristeita sinne tänne. miehen kautta yhteenmuutossa tuli kaksi kissaa, joten se on tuonut omat haasteensa tämän vuoden koristeiden sommitteluun. Suurinosa koristeista kun on kuitekin vanhoja ja sen takia arvokkaita minulle.
Minulle joulun taika syntyy juuri jouluvaloista ja lauluista, sekä tonttuiluna olemisesta. nautin lahjojen suunnittelusta, ostamisesta ja paketoinnista. alan tehdä lahjalistaa jo elokuussa, osan lahjoistakin tilailen jo hyvissä ajoin. Leivonnat jätän joulunalusviikolle, ja periaate on, että jos jotain ei ehdi, niin sitten ei, joulu tulee ilman taatelikakkuakin, ja pipareita saa kaupasta. glögiä ja suklaata pitää olla jouluna, after eight ja sinivalkoinen sekä pandan enkelikonvehteja, ne maistuvat joululle :)