bensan haihtuminen

katseetvtänne!!!

minne se bensa katoaa kun se haihtuu?

esim. jos läikytän pari desiä pensaa muovin päälle niin se haihtuu,minne?

haihtuuko se nestemäinen juttu jonnee ja jääkös ne myrkyt/aineet siihen osaan jonne sitä on läikkynyt?

esim. tankkasin moottori kelkan ja bensaa meni huti kelkan penkille ja muovi osille,minne se pensa vähän ajan päästä haihtui? pensa kun haijtui penkiltä ja lähdin ajamaan,niin tuliko ne kuivuneet bensan aineet minun housuihini?

jos kaadan bensaa muovilautaselle ja annan haihtua vaikka koko päivän ja huomenna se on kuiva,niin käykö mitään jos nuolen lautasta?

kuinka myrkyllistä bensa on? esim. pari tippaa suuhun?

2

7363

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • bensalaborantti

      Se bensa haihtuu ilmaan. Bensa sisältää useita komponentteja, joista se on sekoitettu ja keveimmät ovat sellaisia, jotka haihtuvat jo lähellä nolla-astetta. Raskaimmat menevät sinne lähemmäs kahta sataa astetta, mutta kyllä nekin haihtuvat lopuksi. Jäljelle jää hyvin vähän, mutta jää kuitenkin. Kaikki komponentit ovat elimistölle haitallisia, myös ne jämät. Ns. myrkkyä bensa ei enää sisällä, kun lyijytetraetyylistä luovuttiin aikoja sitten.

    • Anonyymi

      Vähän ohi aiheesta mutta suurempi vaara Kuin myrkytys bensan vahingossa juonnista (hörppi tai enemmän) on juuri tuo haihtuminen joka alkaa korvata ilmaa keuhkoista=tukehtuminen. Jos taas bensaa menee suoraan väärään kurkkuun/keuhkoihin niin se on menoa sit.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      169
      2703
    2. Riikka ei suostu laskemaan bensan hintaa

      Sanna laski esimerkiksi sähkön arvonlisäveron 10 prosenttiin, jonka Riiikka anosti 25,5 prosenttiin. Sannan aikaan bens
      Maailman menoa
      8
      2685
    3. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      108
      2540
    4. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      175
      2370
    5. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      78
      2119
    6. EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa

      Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt
      Maailman menoa
      142
      1993
    7. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      58
      1695
    8. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      124
      1634
    9. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      105
      1627
    10. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      84
      1311
    Aihe