Näin tossa autoliikkeessä myynnissä Volvo 240 GL farmarin vm 88. Päältäpäin ihan asiallisessa ryhdissä, 2 litran bensakoneella. Hintakin edulliset 860 euroo, joten jokin täytyy olla pielessä...no joo, ajettu 440000 km. Onko oletettava että vanhus alkaa oleen romu vai miten ne ovat yleensä kestäneet? Vuosiahan nyt ei sentään ole tolkuttomasti...
onko Volvo 240 GL farkku..
4
662
Vastaukset
- Ex volvoilija
Riippuu paljonko meinaat ajaa. Kyllä 240 on hintaluokassaan yksi kestävimmistä autoista. Takavetoisina niistä puuttuu "saabismi" ja muut etupään viat. Myös tarvikeosia löytyy helposti. Mainittakoon, että siinä on K-sarjan kone joka on pienempiruokainen verrattuna B-sarjalaisiin. Jos koppa on hyvä siitä saat laittamalla luotettavan ajopelin pitkäksi aikaa. Moni on päässyt lähemmäksi miljoonaa kilometriä.
- aapo
näin kerran biliassa 2 milj. ajetun 240 GL farmarin. 3. kone menossa. Vaihdelaatikko alkuperäinen. Että kyllä kai se konekin vielä pari satkua menee.
Itsellä oli aikanaan 240 GL -88 2 litran ruiskukoneella. Muuten hyvä auto mutta bensaa palaa. Jos ajaa vähän niin sillä ei ole niin paljon väliä. Tavaraaa mahtuu ja talvella trarkenee varmasti. Osat tosi halpoja. - olvio
-88vm. autot on kalvanoitua,ensimmäistä,vuosikertaa,ja ne ei ruostu.konetta rääkkäämättä,huoltaen sillä ajaa 600000.km alustan kunto on verrannollinen tehtyyn työhön,l,missä käytössä se on ollut.koeajo kertoo. jos se kurvin jälkeen vielä vempauttaa koria,on tukivarsien kumit vaihdettava.takajouset voivat olla alapäästä poikki n.3-4cm.ennen kierteen päätä.eivät kelpaa katsastuksessa. K-sarjalaiset käynnistyvät hyvin,niissä on kunnon kaasari.venttilejä ei tarvi säätää.kertakaikkiaan huoleton peli.suurin murhe mielestäni on tuulilasin tiiviys,se luultavasti vuotaa,mutta sisäpuolelta tiivisteen alle mustaa massaa,niin vot.
- volvo 740
Olen kylläkin kuullut "luotettavalta" volvo mieheltä että nuo K-koneet ei ole niin kestäviä kuin muut.Hän ei ostaisi paljon ajettua K-koneelista Volvoa.
Älä nyt tätä viestiä liikaa tuijota tämä on vain meidän mielipide.
Osta pois jos kiinnostaa ja itsestä tuntuu siltä.
Volvoonhan on halvat varaosat ja koneet.
Onhan Volvo nyt huomattavasti parempi kuin muut saman hintaluokan autot.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja2082824Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1672501Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1061172Lapsien pakko kasteesta on luovuttava.
Eikö olisi parempi siirtää kaste rituaali rippikouluun,kun 15v.tietävät jo itse haluaavatko tulla kastetuksi juutalais-k5831015Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies1241002- 671000
Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait269948Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka320921Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20899Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22768