Homevanhempainilta Mäntylän koululla 19.12. klo 18.30

Kasvatus- ja opetustoimenjohtaja ja aluerehtori Jyrki Auronen tulevat Mäntylän koululle perustelemaan, miksi koulun käyttökieltoa esittänyt kuntoraportti salattiin opettajilta ja oppilaiden vanhemmilta!

Tulkaa kaikki kuuntelemaan miksi lastenne terveydestä ei lainkaan välitetä ja kertomaan asiasta oma näkemyksenne.
21235
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 21

Vanhimmat

Pistäkäähän "viisaat" tiukille. Joku raja pitää saada näiden asioiden hoitoon. Olisi jo korkea aika ymmärtää, että ei meitä huijata ihan miten vaan. Päätöksentekijät vastuuseen!!!!

Äänestä
  • Virkamiehet pitävät Mäntylän vanhempia herkkusieninä, heitä pidetään pimässä ja syötetään paskaa!

    Äänestä

Olen erittäin pitkään miettynyt syytä mikä pehmittää lpräläisen pään siten että se toimii kuten toimii, nyt alkaa selvitä, ne on saanu jo koulussa ollessaan homemyrkytyksen joka vaikuttaa aivojen tiettyihin alueisiin huolestuttavin seurauksin.
Ilmiö on erityisesti havaittavissa ikähaarukassa 25-40, se osuu kohdalle näiden homeitiöiden kansssa.

Äänestä
  • Tuntuu et pää alkaa hajoo näitä miettiessä.

    Äänestä

Kaikki homeelle altistuneet lapset on tutkittava perusteellisesti kaupungin laskuun!

Äänestä

En mee, kun en ole homevanhempi.

Äänestä

Eikös tänään ollut se kasvatus- ja opetuslautakunnan kokous, jossa asiaa piti käsitellä?

Jatkuuko salailu edelleen?

Äänestä

Hohohoijaaa,yhtä hometta koko kasvatus!Keskittykää lapsenne kavatukseen yhtä kiihkeästi kun koilotatte homeista.Koko Suomi on TÄYNNÄ hometta!
Miten sitä ennen pärjättiin????
Siis kellä nyt olis varaa tutkia lapsia,eihän kaikki reagoi edes homeeseen ??Ei eksotella semmosia rahoja..

Äänestä
  • Ennen osattiin rakentaa, ja itekin niin vanhassa koulussa kouluni käynyt että joka nurkasta veti, ei silloin ole hometta kun ilma vaihtuu. Nää 70-luvun rakennukset joista ei ole pidetty huolta ovat juuri nyt niitä homepommeja, joihin ei auta kun räjähteet.Ovat niin märkiä ettei ne perkele edes pala.

    Ja milläköhän tavalla kasvatus vaikuttaa siihen että oireileeko homeesta vai ei, jos asiasta puhuminen/kirjoittaminen Sinua noin häiritsee on aika katsoa niitä omia elämänasenteita uusiksi. Veronmaksajien rahoja menee niin paljon turhempaankiin kuin lasten terveydestä huolehtiminen, yhtenä esimerkkinä vaikka alkoholistit ja heidän kuormituksensa yhteiskunnalle.

    Äänestä

  • Aivan paskaa että enne olis ollu ratkaisevasti parempaa rakentamista. Täällä kiljutaan ilosta että ennen sentään veti nurkista niin että lahkeet lepatti..voi jumalauta!
    Kyllä veto on murhaavaa meininkiä rakennuksissa, se on varma.

    Äänestä

  • Näitä lapsettomia superkasvattajia riittää jokaiseen junaan ja lentsikkaan.

    Miksi heille ei ole suotu lapsia, jotka kasvatettaisiin kestämään jopa homeita!

    Äänestä

  • ,;, kirjoitti:

    Ennen osattiin rakentaa, ja itekin niin vanhassa koulussa kouluni käynyt että joka nurkasta veti, ei silloin ole hometta kun ilma vaihtuu. Nää 70-luvun rakennukset joista ei ole pidetty huolta ovat juuri nyt niitä homepommeja, joihin ei auta kun räjähteet.Ovat niin märkiä ettei ne perkele edes pala.

    Ja milläköhän tavalla kasvatus vaikuttaa siihen että oireileeko homeesta vai ei, jos asiasta puhuminen/kirjoittaminen Sinua noin häiritsee on aika katsoa niitä omia elämänasenteita uusiksi. Veronmaksajien rahoja menee niin paljon turhempaankiin kuin lasten terveydestä huolehtiminen, yhtenä esimerkkinä vaikka alkoholistit ja heidän kuormituksensa yhteiskunnalle.

    Vetääkö siulla päästä ?

    Äänestä

  • Homekoira kirjoitti:

    Näitä lapsettomia superkasvattajia riittää jokaiseen junaan ja lentsikkaan.

    Miksi heille ei ole suotu lapsia, jotka kasvatettaisiin kestämään jopa homeita!

    Vielä suurempi miksi on se että täysille idioottivanhemmille siunaantuu kersoja, joilla raukoilla ei ole kaksisia eväitä elämään :(

    Äänestä

Viime kerran kun Yle järjesti 2 vuotta sitten homokeskusteluillan, erosi seuraavana päivinä kirkosta 40 000 ihmistä säästäen satoja euroja veronmaksussa.

Äänestä

Jep Jep. Veto murhaa kaikki, homeeseen sairastuu vaan ruikuttajat. Siinä taas yks jonninjoutavahapenkuluttaja.

Äänestä

Sisäilmatyöryhmä on päättänyt, että Mäntylän koulu on käyttökelpoinen, kunhan ilmanvaihto säädetaan paineistetuksi!

Mihin ne homeet sillä häviää?

Äänestä
  • Eihän homeet sillä häviä, mutta ne ei tule sisälle. Ilmastoinnin ylipaineistuksella ostettaneen aikaa. Sillä ylipaineinen ilmastointi homehduttaa rakenteet sisäpuolelta, kun sisällä oleva kosteus painuu seinärakenteen läpi ulkopuolen kylmään pintaan ja muuttuu höyrynsulussa vedeksi. Siksi rakennusmääräysten mukaan ilmastointi tulee aina olla alipaineinen. Ylipaineistuksella ehkä voi selvitä kevääseen, koska talo menee kuitenkin purkuun niin väliäkö sillä vaikka se homehtuisikin lisää.

    Äänestä

miksi urputetaan homeesta
eikös koko rakennelma ollut väliaikainen viipale
sehän on normaalia käyttötavaran kiertoa turha sitä on kainostella ja salailla lapsia ja lasten vanhempia kusettamalla

alakylän koulun purku kyllä ihmetyttää vieläkin "insinööritaidon opinnäyte"
hävetkää eikö parempaan pystytä

tehdään lisää homerakennuksia saadaan kierrätystä aikaiseksi

Äänestä
  • Mäntylän koulu todellakin rakennettiin aikoinaan väliaikaiseksi ratkaisuksi. Kyseisen "viipalekoulun" arvioitu käyttöikä on noin 15 vuotta -mutta tänä vuonna koulun rakentamisesta tuli kuluneeksi 40 vuotta. Ensimmäiset 15 vuotta rakennus toimikin aivan hyvin, mutta sen jälkeen onkin ollut ongelmia enenevässä määrin.

    Kuntotarkastuksen tehnyt rakennusinsinööri ilmoitti Tilakeskuksen rakennuttajainsinöörille o viime maaliskuussa, että rakennuksessa ei saisi enää pitää lapsia lainkaan, mutta tämä virkamies päätti, että salataan se tieto ja pidetään lapset edelleen koulussa!

    Äänestä

Kyllä tämä kaupungin touhu on täällä ihan P.rseestä.
Jokainen muistaa että muutama vuosi titten rempattiin alakylän koulu kovalla rahalla. Mitä siitä jäi???koulu taas ihan paskana ja suljetaan.
Kuka tästä hyötyi...Ei ainakaan oppilaat.Vaan määrätyty rakennusliikeet vaan nettosivat, kun hyväveli systeemi hankki heille hyvät urakat rempasta..Anna mun kaikki kestää näiden päättäjien kanssa.
Samoin tulee käymään tuon poliisitalon kanssa. Nyt remontissa ja kestää vielä. Mutta ei olla lähelläkään vuotta 2030 kun rakennus joko puretaan tai uudellen rempataan sisäilma ongelmien vuoksi.
Jokainen muistaa varmaan kun rakuuna mäellä remontoitiin kovaan rahaan oikeustaloa.Eipä siinä istuttu montaakaan vuotta kun oli pois muuton aika.
Että tämmösiä typeriä remontteja tässä kaupungissa thedään ja rakennusliikeet nauraa partaansa.

Äänestä
  • Arvatkaapa kuka nämä remontit maksaa? vastaus: veronmaksajat.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tulkaa kaikki! kirjoitti:

Kasvatus- ja opetustoimenjohtaja ja aluerehtori Jyrki Auronen tulevat Mäntylän koululle perustelemaan, miksi koulun käyttökieltoa esittänyt kuntoraportti salattiin opettajilta ja oppilaiden vanhemmilta!

Tulkaa kaikki kuuntelemaan miksi lastenne terveydestä ei lainkaan välitetä ja kertomaan asiasta oma näkemyksenne.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu