Hei! aloitan finasteridi kuurin. pakkauksessa lukee 5mg/ 4. Lääkäri kuitenkin sanoi että 1mg päivässä on ok - puolittaessa voit heittää loput muruset pois. Miten siis puolittaminen kannattaisi tehdä järkevästi että saisi päivittäin sen 1mg..
Finan pilkkominen
Santteri
10104
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
laitat pillerinpuolittajalla neljään osaan ja siitä tulee 1.25mg. Ei finaa oteta kuureissa vaan koko loppu elämä jos hiukset haluaa säilyttää.
joo vähän huonosti sanoin että kuuri :D itse vaan en haluaisi yhtään ylimääräistä syödä lääkettä jos se 1mg riittää myös
0,25 mg "yliannoksella" ei ole sen kummempaa vaikutusta, sivuvaikutukset tulee jo siitä yhdestä milligrammastakin jos on tullakseen.
Itse leikkaan isomman satsin kerralla veitsellä. Eli pieni terävä puhdas (tiskattu) yleiskeittiöveitsi (olisiko hedelmäveitsi) ja alle pöydälle vaikkapa pakasta uusi kopiopaperi. Ensimmäiseksi halkaisen pillerin huolellisesti 40/60 jaolla. Sen jälkeen halkaisen hieman pienemmän puolikkaan kahtia ja suuremman puolikkaan taas huolellisesti kolmeen osaan. Annosten välille tulee pieni vaihtelu, mutta keskiarvo on kutakuinkin tasan 1mg. Tablettien murenemisen seurauksena kokonaistilavuudesta poistuu noin 1% tai alle. Tekniikasta sen verran, että asetan veitsen kärjen kiinni leikkausalustalle, asetan veitsen pillerin päälle oikeaan halkaisukohtaan ja autan vapaalla kädellä painamaan pillerin halki. Mitä puhtaampi leikkausalusta ja veitsi on pilkkomisessa syntyvästä hienojakoisesta finamurskeesta, sitä paremmin asia onnistuu, samoin mitä terävämpi veitsi.
noh onko tuloksia näkynyt? sivuvaikutuksia?
katso haulla Asa__ aiemmat viestit niin saat vastauksen.
Itse asiassa nyt tänään tein niin, että epätietoisuuden ja sen mahdollisuuden olemassa olon vuoksi, että noiden pilkottujen finojen teho heikkenis pidempiaikaisessa säilytyksessä pistin noi vuodeks eteenpäin pilkkomani palaset pieneen pussiin ja vien ne apteekkiin hävitettäväksi*. Tyhmäähän toi oli, mutta en ollut tullut varastoon pilkkoessani miettineeksi sitä aspektia. Pilkon tästä lähin yhden tai pari pilleriä kerralla. Mennään sitten näin ens vuoden loppupuolelle, jolloin heti patentin päättyessä vaihdan 1mg geneerisiin Propecia-tabuihin. Adios!
*(etenkään lisääntymis- & hormonijärjestelmiin vaikuttavia kuten ei muitakaan lääkkeitä pidä missään tapauksessa heittää itse suoraan pois - haitallisinta vetää vessanpöntöstä alas, päätyy kaloihin ja ihmisiin!)
sain myös 5mg/4, mutta luettuani hetken aikaa juttuja päädyin siihen että en noudata ohjeistusta vaan haluan kokeilla vähemällä määrällä. laitan tabletin kahdeksaan osaan ja sekin pitäisi riittää hoitokeinona suhteellisen hyvin. tämän kaavion mukaan jopa pienempi määrä riittää.. http://i.imgur.com/x5Pdu.jpg
1.25mg on täydellinen, hyvä.
tuon mukaan 0.2mg on lähes yhtä tehokas kuin 1mg joten ajattelin kokeilla 0,5mg koska sivuvaikutukset ei kiinnosta. olin yhteydessä seksuaaliterveyden erikoislääkäriin ja hän sanoi että hänellä on paljon potilaita jotka kärsivät finan sivuvaikutuksista vielä vuosia sen jälkeen kun on lopettanut lääkkeen