Persulipuolueen munahautomon hallituksen puheenjohtaja, teneriffanpersu Reijo Tossavainen kirjasi 22.12.2011 Uuden Suomen blogiinsa seuraavan vuoden (2012) tapahtumia. Hän kirjoitti mm. seuraavasti:
"Kunnallisvaalit ensi syksynä ovat katastrofi hallituspuolueille.
Hallitus hajoaa kunnallisvaalien jälkeen ja maassa järjestetään uudet eduskuntavaalit. Seurauksena on jättijytky. Timo Soinin johdolla maahan muodostetaan hätätilahallitus. Alkaa pitkä ja kivulias toipuminen."
Ihan hauskaa poliittista huumorifantasiaa, mutta ei vastuullisen ja vakavasti otettavan poliitikon tekstiä, Uskottavuus menee, kun julkisesti tuommoisia huutelee.
"Kunnallisvaalit ensi syksynä ovat katastrofi hallituspuolueille.
Hallitus hajoaa kunnallisvaalien jälkeen ja maassa järjestetään uudet eduskuntavaalit. Seurauksena on jättijytky. Timo Soinin johdolla maahan muodostetaan hätätilahallitus. Alkaa pitkä ja kivulias toipuminen."
Ihan hauskaa poliittista huumorifantasiaa, mutta ei vastuullisen ja vakavasti otettavan poliitikon tekstiä, Uskottavuus menee, kun julkisesti tuommoisia huutelee.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Kukaan täyspäinen ei usko soinistien öyhötyksiä. Onneksi.
Sen siitä saa, kun hautoo ajatuksiaan liian pitkään. Siinähän lämpö kohoaa liian korkeaksi ja ajattelijasta tuleekin höyrypää.
Kaiken tämän seurauksen herra Tossavainen kuvittelee persujen edelleen hallitsevan ilmatilaa ja voivan sanella yksin päätösten sisällön.
Toivottavasti Reijon mieli ei kuitenkaan pahoittunut liikaa, kun kuntavaalit eivät kaataneetkaan hallitusta.
Tossavaisen munahautomo lupasi selvittää EU kriisin marraskuun puoliväliin mennessä. Mitään ei ole kuulunut. Lienee taas kyseessä "sadan vuoden pelastussuunnitelma", kuten soinisäätiölläkin?
Haluan samoja lääkkeitä joita Reijo Tossavainen käyttää! Haluan että tulevaisuus näyttää ihanalta! Todellisuus on kauheaa, hus pois!
Minäkin olen kovasti odottanut tuloksia hautomosta, mutta mitään ei kuulu.
Soinilla taitaa olla sormensa pelissä, syystä tai toisesta ei halua tuloksia
julkisiksi ainakaan vielä, asiaa on nyt haudottu puoli vuotta, luulisi olevan
valmista.
Ehkä odotellaan että unohdamme koko jutun, eikö jostain saisi vuodettuja
tietoa?
Valitettavasti hautomon kanat karkasivat vapaiksi kanoiksi, jonka jälkeen Tossavainen joutui aloittamaan nk. itsehaudonnan edellä kuvatuin tuloksin. Kunhan kevät tulee yritämme uusin eväin ehkä pulujen kanssa puistossa.
Töppiskö ne hautomon kanat "vapautti"?
Kunnallisvaalien 2008 alla persut pelkäsivät ajatusvarkaita, eivätkä esittäneet luvattuja "parantavia ideoita". Sitten persuporukka unohti koko jutun.
Virtuaalitasolla persut saavat vaikka mitä aikaan, mutta todellisuus lyö pelkkää tyhjää. Tossavaisella tuntuu olevan vielä huonompi kopiokonekin kuin Soinilla?
Kelpaavatko persujen ajatukset edes varkaille?
OIkeasti Tossavainen tarvitsisi jonkun kunnon varkaan eikä tunaria etsimään ja löytämään ajatuksia, joita sitten voisi esitellä persujen ajatuksina.
Persupuolueen johdossa (=Soini) arvostetaan varkauksia. Puolueen "työmieheksi" palkattiin entinen sosialidemokraatti Matti Putkonen, joka varasti entisen työnantajansa Metalliliiton ilmastopoliittisen ohjelman ja antoi sen Soinille.
Soini esitteli tämän ohjelman omanaan, noin vuoden liki täysipäiväisen työn tuloksena syntyneenä saavutuksena. Soini siis "ryhtyi varastettuun tavaraan".
Vain mestarivaras pystyy löytämään Tossavaisen päästä ajatuksen, eikä sekään tuotos ole järkevä?
Toi Tossavainen on oikee räyhähenki. En ollut aiemmin lukenut sen juttuja ennenkuin nyt. Onks se joku entinen SMP vai mikä sitä vaivaa.
Tossukka-possukka on persuilmavoimien komentaja ja marsalkka. lisäksi hän on persulipuolueen munahautomon hallituksen puheenjohtaja.
Suomen puolustusvoimien hänelle antaman sotilaspassin hän on uhannut palauttaa, koska ei ole voinut liputtaa Suomen lipulla 1.1.1995 alkaen.
Linkin takaa löytyvästä kuvasta käynee ilmi, mikä narrin ongelma on:
http://kuvat.uusisuomi.fi/sites/default/files/imagecache/artikkelikuva_std/kuvat/BP8H9680.jpg
Muka-Tossavainen on tunnetusti väärä profeetta, sitä vastoin Oraakkeli-Timo ei tietojen mukaan ole erehtynyt vielä kertaakaan maailmanlopun ennustuksissaan. Alla muutama esimerkki Isä Timon lihaksi tulleista povauksista.
http://www.mtv3.fi/uutiset/vaalit/index.shtml/arkistot/kotimaa/2011/03/1301060/soini-portugali-kaatuu-kuukaudessa
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1288413438081.html
http://www.talouselama.fi/uutiset/soini aamulehdelle hallitusta ei synny ilman perussuomalaisia/a2072493
http://www.verkkouutiset.fi/index.php?option=com_content&view=article&id=78303:timo-soini-taestae-mediasta-tulee-seuratuin&catid=2:kotimaa&Itemid=31